Κατηγορία Παγκόσμιο Motocross
Πέμπτη, 06 Ιουλίου 2017 14:36

MXGP 2017, 12ος αγώνας Agueda – Πορτογαλία

Cairoli και Seewer οι νικητές

Στην Πορτογαλία μεταφέρθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Motocross. Στην Acueda ο φοβερός και τρομερός Toni Cairoli (ΚΤΜ) πήρε τη νίκη στη γενική αυξάνοντας ακόμη περισσότερο τη βαθμολογική του διαφορά, ενώ στην ΜΧ2 o  Jeremy Seewer (Suzuki) ήταν εκείνος που ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

MXGP: Cairoli ψάχνει αντίπαλο

Με τις υψηλές θερμοκρασίες αλλά και το δύσκολο γλριστερό τερέν να βάζουν τα δικά τους εμπόδια στους αναβάτες, ο Toni Cairoli βρέθηκε για μία ακόμη φορά σε εξαιρετική φόρμα το διήμερο του αγώνα και αύξησε τη διαφορά στο πρωτάθλημα από τον δεύτερο Clement Desalle (Kawasaki) στους 91 βαθμούς.

Στον πρώτο αγώνα ο μεγάλος ιταλός αναβάτης έδωσε μάχη με τον ομόσταυλό του Jeffrey Herlings για την πρωτιά, με τον “μικρό” να εκμεταλλεύεται ένα λάθος του Cairoli και να παίρνει  τελικά την πρωτιά. Στο δεύτερο σκέλος ωστόσο o Cairoli δεν χαρίστηκε και οδηγώντας γρήγορα και χωρίς λάθη, πέρα πρώτος τη γραμμή του τερματισμού, για την νίκη στον αγώνα αλλά και τη γενική. Δεύτερος ο Herlings που συνεχίζει να βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα και να φέρνει εξαιρετικά αποτελέσματα σε αυτή τη πρώτη του σεζόν στη μεγάλη κατηγορία, με τρίτο σερί τερματισμό στη δεύτερη θέση του βάθρου.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου της γενικής ανέβηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Λιθουανός Arminas Jasikonis  (Suzuki). Ο Jasikonis ήταν ο ταχύτερος στις κατατακτήριες  και με τις δύο τρίτες θέσεις που κατέκτησε έγινε παράλληλα και ο πρώτος αναβάτης από τη Λιθουανία που ανεβαίνει στο βάθρο του MXGP. Τέταρτος γενικής ο Romain Febvre (Yamaha) που έκανε το 5-4 με την πεντάδα να κλείνει από τον Maximilian Nagl (Husqvarna).

Αυτή είναι η 5η νίκη του Cairoli στην Πορτογαλία αλλά η πρώτη του 8 φορές παγκόσμιου πρωταθλητή με μοτοσυκλέτα της KTM.

MX 2: Δυνατά ο Seewer

Στην MX2 είχαμε έναν αγώνα που κρίθηκε στην ισοπαλία μεταξύ των Jeremy Seewer (Suzuki World) και Pauls Jonass (Red Bull KTM Factory Racing). Με τη νίκη αυτή ο  Seewer δείχνει να βρίσκεται σε ανοδική τροχιά και να ροκανίζει την διαφορά από τον πρωτοπόρο στη βαθμολογία Jonass δίνοντας στο πρωτάθλημα μία πολύ ενδιαφέρουσα και όμορφη δυναμική.

Ο ελβετός αναβάτης της Suzuki είχε μια μέτρια εκκίνιση στον πρώτο αγώνα, κατάφερε ωστόσο από την 6ην θέση να περάσει τη γραμμή του τερματισμού δεύτερος, έχοντας μπροστά του τον Jonass. Στον δεύτερο αγώνα ο Seewer πάλεψε από την αρχή για τη νίκη με το Jonass, ο οποίος προηγούνταν. Ο Ελβετός τελικά εκμεταλλεύτηκε ένα μικρό λάθος του Jonass, πέρασε μπροστά και έμεινε εκεί μέχρι και το πέσιμο της καρό σημαίας. Ο αναβάτης της KTM ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου γενικής. Ο Thomas Covington (Husqvarna) ήταν ο τρίτος του βάθρου. Ο αναβάτης της Husqvarna ήταν ανάμεσα στους πρωταγωνιστές και στους δύο αγώνες, ωστόσο τελικά δεν μπόρεσε να περιορίσει του δύο πρώτους τερματίζοντας κα ιτις δύο φορές στην 3η θέση. Την 4η θέση της γενικής κατέκτησε ο Thomas Kjer Olsen (Husqvarna) και την πεντάδα έκλεισε ο Benoit Paturel (Kemea Yamaha).