Κατηγορία Παγκόσμιο Motocross
Τρίτη, 27 Ιουνίου 2017 17:47

MXGP 2017 – 11ος αγώνας, Lombardia – Ιταλία

Cairoli και Seewer πρώτοι και καλύτεροι

Θριαμβευτής βγήκε εντός έδρας ο Toni Cairoli, στον 11ο γύρο του παγκοσμίου πρωταθλήματος Motocross, που πραγματοποιήθηκε στο Ottobiano, στη Lombardia της Ιταλίας, σε έναν από τους δυσκολότερους αγώνες, λόγω και των υψηλών θερμοκρασιών.

MXGP: “Διπλός ο τοπικός Cairoli”

Νίκες και στα δύο σκέλη κατάφερε να πάρει ο μεγάλος εργοστασιακός αναβάτης της KTM, σε έναν από τους δυσκολότερους αγώνες τις φετινής σεζόν. Ο Ιταλός κέρδισε τον πρώτο αγώνα με 18 δευτερόλεπτα διαφορά από τον ομόσταυλό του Jeffrey Herlings, που πραγματοποίησε μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση φέτος, τερματίζοντας δεύτερος και στους δύο αγώνες. Ο Herlings μάλιστα απείλησε τον Cairoli για την πρωτιά και στους δύο αγώνες, στον δεύτερο μάλιστα πέρασε μπροστά προσωρινά κάνοντας και διαφορά, μόνο και μόνο για να χάσει την πρωτοπορία στον 10ο γύρο και να αρκεστεί στο δεύτερο σκαλί του βάθρου της γενικής.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο εξαιρετικός Max Anstie (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing). O αναβάτης της Husqvarna δεν πτοήθηκε από την κάκιστη εκκίνηση του πρώτου αγώνα (κόλλησε στη σχάρα και ξεκίνησε τελευταίος) και τερμάτισε στην 5η θέση, δείχνοντας έτσι την ταχύτητα αλλά και το πείσμα του. Στον δεύτερο αγώνα τα πήγε ακόμη καλύτερα με την 3η θέση που κατέκτησε να του δίνει και το τελευταίο σκαλί στο βάθρο της γενικής κατάταξης.

Την 4η θέση της γενικής πήρε ο αναβάτης της Yamaha, Romain Febvre (4-6) πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή του μέχρι τώρα στη σεζόν. Η πεντάδα έκλεισε με ένα ακόμη Husqy, αυτή τη φορά του Max Nagl (7-4).

MX2: Jeremy Seewer στην κορυφή

Πάρα την μέτρια απόδοσή του στις κατατακτήριες ο Seewer έδειξε ένα άλλο σαφώς πιο μαχητικό πρόσωπο στον αγώνα και οδήγησε το εργοστασιακό του Suzuki στην κορυφή της γενικής κατάταξης. Ο Ελβετός κατάφερε να τερματίσει πρώτος με διαφορά 12 δευτερολέπτων στον πρώτο αγώνα, ενώ στον δεύτερο, μια δεύτερη θέση ήταν αρκετή για να του εξασφαλίσει τους βαθμούς της νίκης. Ο Pauls Jonass (Red Bull KTM Factory Racing) που προηγείται στη βαθμολογία του πρωταθλήματος, ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, μία θέση που πήρε χάρη στον τερματισμό του ως 6ος στον πρώτο αγώνα αλλά και τη νίκη στον δεύτερο.

Τρίτος κατετάγη ο Thomas Covington (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing), που παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ταχύς στην άμμο. Τερμάτισε μπροστά από τον Jonass στον πρώτο αγώνα, ενώ στον δεύτερο πέρασε την γραμμή του τερματισμού 3ος έχοντας παράλληλα κάνει και καλύτερη εκκίνηση.