.
Κατηγορία AMA Supercross
Δευτέρα, 14 Φεβρουαρίου 2022 10:52

AMA Supercross 2022 6ος αγώνας, Anaheim

O Jason Anderson της Kawasaki πήρε τη δεύτερη φετινή του νίκη, στην τρίτη επίσκεψη του πρωταθλήματος στο Anaheim, ενώ ο Christian Craig διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά του στο πρωτάθλημα της Δυτικής Περιφέρειας 250SX.

Ο αγώνας στην κατηγορία 450SX ξεκίνησε με τον Jason Anderson να παίρνει την πρώτη θέση, αλλά να πιέζεται εξ αρχής από τον Eli Tomac.

Εν τω μεταξύ ο Marvin Musquin της KTM σκαρφάλωσε γρήγορα στην τρίτη θέση και είχε εντός του οπτικού του πεδίου τους δύο οδηγούς μπροστά.

Ο Tomac πήρε για λίγο το προβάδισμα, αλλά ο Anderson αντεπιτέθηκε αμέσως και επέστρεψε στην πρώτη θέση. Λίγο αργότερα, ένα λάθος του πρώτου έδωσε μια μικρή διαφορά στον Jason Anderson.

Από εκεί και πέρα ο οδηγός της Kawasaki κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος και κατάφερε να πάρει τη νίκη, την ένατη της καριέρας του.

Στα μισά περίπου του αγώνα, ο Musquin είχε μια άτυχη στιγμή αφού συγκρούστηκε με έναν οδηγό που του έριξε γύρο και υποχώρησε στην 7η θέση.

Ο Justin Barcia της GASGAS το εκμεταλλεύτηκε και παρά το ότι δεν ήταν καλός στην αρχή, ανέβασε την απόδοσή του στη συνέχεια για να πάρει τελικά την 3η θέση.

Τέταρτος τερμάτισε ο Malcolm Stewart της Husqvarna, ενώ ο Musquin έκανε μερικές προσπεράσεις στο τέλος για να πάρει τελικά την 5η θέση.

450SX Βαθμολογία

1. Eli Tomac, Cortez, Colo., Yamaha (134)
  2. Jason Anderson, Rio Rancho, N.Mex., Kawasaki (122)
  3. Chase Sexton, Clermont, Fla., Honda (116)
  4. Malcolm Stewart, Murrieta, Calif., Husqvarna (112)
  5. Justin Barcia, Greenville, Fla., GASGAS (110)
  6. Cooper Webb, Newport, N.C., KTM (103)
  7. Marvin Musquin, Corona, Calif., KTM (98)
  8. Ken Roczen, Clermont, Fla., Honda (92)
  9. Dylan Ferrandis, Tallahassee, Fla., Yamaha (92)
  1. Aaron Plessinger, Leesburg, Fla., KTM (81)

Στη Δυτική Περιφέρεια των 250SX ο αγώνας ξεκίνησε δραματικός. Τρεις οδηγοί βγήκαν ακουμπώντας ο ένας τον άλλον στην έξοδο της δεύτερης στροφής, με τον Christian Craig τελικά να παίρνει το προβάδισμα.

Ακριβώς πίσω του ήταν ο Hunter Lawrence του HRC, με τον Vince Friese (Honda) στην 3η θέση και τον Michael Mosiman (GASGAS) λίγο πιο πίσω.

Ο τελευταίος όμως δεν απέφυγε ένα λάθος αμέσως μετά, με αποτέλεσμα να χάσει αρκετές θέσεις και να βγει εκτός δεκάδας.

Σύντομα φάνηκε ότι η νίκη θα κρινόταν ανάμεσα σε δύο αναβάτες, αφού τόσο ο Craig όσο και ο Lawerence έκαναν διαφορά από τους υπόλοιπους. Οι πτώσεις ήταν αρκετές στον αγώνα και μία τέτοια έβγαλε εκτός μάχης τον Lawerence.

Έτσι ο Craig δεν είχε πρόβλημα να πάρει τη νίκη, ενώ πολύ δυνατό comeback έκανε ο Mosiman για να διεκδικήσει και να βρεθεί ακόμα και στη δεύτερη θέση (!) την οποία έχασε όμως λόγω μιας πτώσης.

Έτσι αυτή πήγε στα χέρια του Vince Friese, ενώ ο Mosiman δεν το έβαλε κάτω και επιστρέφοντας στον αγώνα κατάφερε να ανέβει στο τελευταίο σκαλί του βάθρου.

Ο επόμενος Γύρος του πρωταθλήματος θα γίνει το επόμενο Σ/Κ στη Minnesota, όπου και θα ξεκινήσει και το πρωτάθλημα της Ανατολικής Περιφέρειας των 250SX.

Western Regional 250SX Class Championship Standings

1. Christian Craig, Temecula, Calif., Yamaha (148)
  2. Michael Mosiman, Minneaola, Fla., GASGAS (120)
  3. Hunter Lawrence, Wesley Chapel, Fla., Honda (119)
  4. Vince Friese, Menifee, Calif., Honda (99)
  5. Jo Shimoda, Menifee, Calif., Kawasaki (87)
  6. Nate Thrasher, Livingston, Tenn., Yamaha (82)
  7. Robbie Wageman, Newhall, Calif., Yamaha (80)
  8. Garrett Marchbanks, Coalville, Utah, Yamaha (73)
  9. Carson Brown, Ravensdale, Wash., KTM (73)
  1. Chris Blose, Phoenix, Ariz., GASGAS (63)
Νίκος Μπλούνας

Σπούδασε στο Τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ και μαζί με την ιστορία, η άλλη μεγάλη του αγάπη είναι οι μοτοσυκλέτες. Ξεκίνησε αργά στο χώρο, με συγγραφή άρθρων για το παγκόσμιο πρωτάθλημα ταχύτητας μοτοσυκλετών στο motograndprix.gr.

Στη συνέχεια, από το 2013 και έως το 2020 ήταν ο παρουσιαστής των κατηγοριών Moto2 και Moto3 στην Cosmote TV, ενώ στο ίδιο χρονικό διάστημα αρθρογραφούσε και στο ελληνικό περιοδικό MotoGP World.

Από το 2021 είναι συντάκτης στο bikeit.gr και έχει αναλάβει την ενημέρωση σχετικά με το MotoGP.