.
Κατηγορία Trial
Δευτέρα, 04 Σεπτεμβρίου 2023 11:22

TrialGP 2023, 7ος αγώνας, Vertolaye (Γαλλία)

Μπορεί να έφτασε στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς ο απίθανος Toni Bou (Montesa), αλλά τελικώς κατέκτησε τον 17ο συνεχόμενο τίτλο του στο Outdoor πρωτάθλημα TrialGP.

Φτάνοντας στη Γαλλία ο Ισπανός κυρίαρχος του αθλήματος είχε ήδη μια ικανή πρωτοπορία στη βαθμολογία από τον φετινό του νέο διώκτη, Jaime Busto (GASGAS), ο οποίος μάλιστα τον κέρδισε δύο φορές στη διάρκεια της χρονιάς.

Στον διπλό αγώνα της Γαλλίας που ολοκλήρωσε το φετινό πρόγραμμα του Outdoor πρωταθλήματος, ο Bou επιβεβαίωσε τον χαρακτηρισμό του ως φαβορί κατακτώντας εκ νέου τον τίτλο, καταφέρνοντάς το μάλιστα από την πρώτη μέρα, Σάββατο 2/9.

Rnd 7 2023 Hertz FIM Trial World Championship

TrialGP

Ο Bou έκλεισε τη σεζόν με 271 βαθμούς σε επτά διπλούς αγώνες, ενώ δεύτερη κατετάγη o Busto με 236 και τρίτος ο ομόσταυλος του πρωταθλητή, Gabriel Marcelli (Montesa) με 191 βαθμούς.

emma bristow 230903 TrialGP France 2344 scaled

TrialGP Women

Ως αναμενόταν, η Αγγλίδα Emma Bristow (Sherco) κατέκτησε το πρωτάθλημα και φέτος επικρατώντας και τις δύο μέρες του γαλλικού GP επί της βασικής της αντιπάλου, Berta Abellan (Scorpa).

Η Bristow κατέκτησε έτσι τον ένατο τίτλο της σε μια δεκαετία, σε μια χρονιά όπου πήρε τη νίκη σε 4 από τα 5 GP της χρονιάς.

Για την ιστορία, η Bristow ολοκλήρωσε τη σεζόν του 2023 με 192 βαθμούς, με την Abellan δεύτερη με 176 και την Andrea Sofia Rabino (Beta) τρίτη με 139.

billy green 230903 TrialGP France 2237 scaled

Trial2

O Άγγλος Billi Green (Scorpa) είναι ο νέος πρωταθλητής της Trial2 καταφέροντας με δραματικό τρόπο να εξασφαλίσει τον τίτλο του μόλις στο τέλος και με μικρή διαφορά.

Ο Green έκλεισε το 2023 με 196 βαθμούς, μόλις έξι περισσότερους από τον Ισπανό δεύτερο Jambrina Pablo Suarez (Montesa) που μέχρι και την πρώτη μέρα του τελευταίου αγώνα (Σάββατο 2/9) κρατούσε τον τίτλο στα χέρια του. Τρίτος κατετάγη ένας ακόμη Άγγλος αναβάτης, ο Jack Peace (Sherco) με 185 βαθμούς.

beta 230903 TrialGP France 2906 scaled

Trial3

Ένας ακόμη Άγγλος αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στη μικρότερη κατηγορία του παγκοσμίου, ο George Hemingway (Beta).

Με νίκη στον αγώνα της Γαλλίας έφτασε στους 212 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερο τον Νορβηγό Jone Sandvik (Sherco) των 189 βαθμών και τρίτο τον επίσης Άγγλο Jamie Galloway (TRRS) που μάζεψε 176 βαθμούς.

podium trial2 women final 230903 TrialGP France 1721 scaled

Trial 2 Women

Στη μικρότερη γυναικεία κατηγορία του Trial η νέα παγκόσμια πρωταθλήτρια μας έρχεται από τη Γαλλία, ονομάζεται Alycia Soyer, καβαλά TRRS και μάζεψε 110 βαθμούς σε τρεις διπλούς αγώνες.

Δεύτερη αναδείχθηκε η Ιταλίδα Alessia Bacchetta (GASGAS) με 106 βαθμούς και τρίτη η Ισπανίδα Laia Pi Ramirez (Beta) με 76 βαθμούς.

Αναλυτικά αποτελέσματα αγώνα και βαθμολογίες TrialGP 2023

Το πρόγραμμα της Outdoor σεζόν ολοκληρώνεται το τριήμερο 8-10 Σεπτεμβρίου με το Trial des Nations (Trial των Εθνών) που θα φιλοξενηθεί στη Γαλλία και την περιοχή της Auron.