Τρίτη, 31 Ιουλίου 2012 11:49

MotoGP 2012, 10ος αγώνας, Laguna Seca

Επέστρεψε ο Stoner

Του Χρήστου Σώκου

Ο Casey Stoner ξεπέρασε τα προβλήματα που τον ταλαιπώρησαν στους τελευταίους αγώνες και με πειστικό τρόπο πήρε τη νίκη μπροστά από τον Jorge Lorenzo στην αμερικάνικη πίστα της Laguna Seca.

Δεύτερος…αλλά αύξησε την διαφορά

Ο Jorge Lorenzo ήρθε σε αυτό τον αγώνα με υψηλές προσδοκίες, αφού πήρε και την pole position, αλλά τελικά δεν κατάφερε να δώσει μία απάντηση στην επίθεση του Stoner. Παρ’ όλα αυτά, o Dani Pedrosa που τον ακολουθεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, τερμάτισε πίσω του στην τρίτη θέση. Επομένως ο Lorenzo αύξησε την βαθμολογική του διαφορά στο κυνήγι του τίτλου!

Οι πτώσεις

Μεγάλος χαμένος αυτή την φορά ήταν ο Ben Spies. Μετά από μία άσχημη χρονιά σίγουρα περίμενε τον αγώνα στην πατρίδα του για να πετύχει κάτι καλύτερο. Μπορεί να μην είχε τη δυνατότητα να παίξει με την πρώτη τριάδα, όμως κρατούσε δυνατά την τέταρτη θέση μπροστά από τον Andrea Dovizioso, όταν εντελώς ξαφνικά μία βλάβη στο ψαλίδι της μοτοσικλέτας του έγινε η αιτία για μία πτώση.
Ο Valentino Rossi από την άλλη, σε όλη την διάρκεια του αγώνα δεν μπόρεσε να πιάσει ανταγωνιστικό ρυθμό και ήταν μόνος του στην όγδοη θέση. Φτάνοντας όμως ένα γύρο πριν το τέλος στην διάσημη Corkscrew, έπεσε απότομα και με πολλά χιλιόμετρα. Ευτυχώς δεν τραυματίστηκε αλλά σίγουρα πληγώθηκε ακόμα περισσότερο η εμπιστοσύνη του στην Ducati, αφού όπως δήλωσε το μπροστινό λάστιχο μετά από 30 γύρους ήταν ακόμα σαν καινούριο.

Ένα σκαλί πιο πάνω ο Stoner

Όπως ήδη αναφέρθηκε, ο Lorenzo ξεκίνησε από την pole position και έστριψε μάλιστα πρώτος. Ακριβώς πίσω του βρέθηκε ο Pedrosa και ο Stoner. Δεν πρόλαβαν να συμπληρωθούν δύο γύροι και ο Stoner πέρασε δεύτερος. Όπως έχει συμβεί πολλές φορές αυτοί οι τρεις έκαναν το δικό τους γκρουπάκι ξεχωρίζοντας από όλους τους υπόλοιπους αναβάτες. Ο Lorenzo συνέχισε να κρατιέται επικεφαλής, όμως ο Stoner γύρο με τον γύρο άρχισε να τον πιέζει σε μεγάλο βαθμό ψάχνοντας να βρει τρόπο να περάσει. Εν τω μεταξύ ο Pedrosa, που στον 13ο γύρο λίγο έλειψε να πέσει, έμεινε πίσω χωρίς να βρίσκεται σε θέση να ανταγωνιστεί τους δύο πρωτοπόρους. Μερικούς γύρους αργότερα ο Lorenzo κινδύνεψε επίσης να πέσει φρενάροντας στην κορυφή της Corkscrew. Ο Stoner το αντελήφθη και έτσι 11 γύρους πριν το τέλος έκανε την κίνησή του στην ευθεία και πέρασε μπροστά. Ο Lorenzo επέμεινε αλλά τελικά ο Stoner είχε εξαιρετική φόρμα και κρατούσε την διαφορά μεταξύ τους σταθερά στο 1 – 2 δευτερόλεπτα.
Κάπως έτσι πήρε και μία άξια νίκη αφήνοντας δεύτερο τον Lorenzo και τρίτο τον Pedrosa πιο πίσω.
Τέταρτος τερμάτισε ο Andrea Dovizioso, ο οποίος δεν λύγισε στην συνεχόμενη και σταθερή πίεση του Cal Crutchlow που έμεινε πέμπτος.
Ο Nicky Hayden θα ήθελε να πρωταγωνιστήσει πιο μπροστά, όμως δεν είχε τη δυνατότητα και τερμάτισε έκτος μπροστά από τους Stefan Bradl και Alvaro Bautista.

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 31 Ιουλίου 2012 12:12

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « MotoGP 2012, 9ος αγώνας, Mugello MotoGP 2012, 11ος αγώνας, Indianapolis »