Κατηγορία MotoGP
Δευτέρα, 20 Αυγούστου 2012 12:05

MotoGP 2012, 11ος αγώνας, Indianapolis

Δεύτερη νίκη για Pedrosa!

Σε ένα σαββατοκύριακο με πτώσεις και ατυχήματα, που κράτησαν πρωταγωνιστές εκτός αγώνα, αλλά και συμμετοχές παρά τους τραυματισμούς (Stoner), ο Dani Pedrosa κατάφερε να πάρει την δεύτερη νίκη της χρονιάς και να μειώσει τη διαφορά στους 18 βαθμούς από τον πρωτοπόρο Jorge Lorenzo.

Καταστροφικά δοκιμαστικά

Τα δοκιμαστικά του Σαββάτου ήταν καταστροφικά για πολλούς αναβάτες μιας και η γλιστερή πίστα της Indianapolis έφερε πολλές πτώσεις. Μεγάλος άτυχος ο Casey Stoner ο οποίος έπειτα από μία πτώση στον 4ο γύρο των δοκιμαστικών, έφυγε με φορείο και από την κλινική της πίστας, κατέληξε τελικά στο τοπικό νοσοκομείο. Το αποτέλεσμα ήταν ένα μικρό κάταγμα στον αστράγαλο μήκους 10 χιλιοστών, κάκωση σε μικρά κόκκαλα στην γύρω περιοχή αλλά και στους συνδέσμους, χτυπήματα στα πλευρά και στον δεξί αγκώνα. Τελικά ο Stoner συμμετείχε κανονικά στον αγώνα με… πατερίτσες! Δεν συνέβη το ίδιο όμως και για τον Nicky Hayden ο οποίος έπεσε στην ίδια στροφή και μετά από μία διάσειση, κρίθηκε ακατάλληλος για να τρέξει, μιας και είχε υποστεί κατάγματα στον 2ο και 3ο μετακάρπιο. Πτώση επίσης στην ίδια στροφή είχε και ο Spies ο οποίος όμως συμμετείχε κανονικά στον αγώνα. Την pole position τελικά πήρε ο Pedrosa μπροστά από τους Lorenzo και Dovizioso.

Πρώτος από την αρχή

Ήταν ο Pedrosa που πήρε την εκκίνηση στον αγώνα της Indianapolis αλλά ο Spies οδήγησε τους πρώτους γύρους περνώντας τον Ισπανό. Ο Lorenzo δεν ξεκίνησε πολύ καλά αλλά παρέμενε στην 3η θέση παίζοντας με τον Dovizioso.
Οι μάχες φούντωσαν ανάμεσα στους Pedrosa και Spies για την 1η θέση ενώ ο Lorenzo έδειχνε ανήμπορος να μειώσει την διαφορά από τους πρώτους. Στο μεταξύ, ο Casey Stoner που οδηγούσε με πατερίτσες λόγω του χτυπημένου του ποδιού αλλά και του τραυματισμένου αγώνα, πέρασε τον Álvaro Bautista με μία πολύ δυνατή κίνηση. Με τον Pedrosa να είναι πρώτος και τον Stoner να περνάει τον Stefan Bradl και να βρίσκεται στην 5η θέση, οι μάχες είχαν ανάψει για τις πρώτες θέσεις. Με 22 να απομένουν, ο Ben Spies φάνηκε άτυχος μιας και ο κινητήρας του παρουσίασε πρόβλημα, έχασε λάδια και αμέσως ο αναβάτης βγήκε εκτός αγωνιστικής γραμμής. Ταυτόχρονα έγιναν αλλαγές στις θέσεις των αναβατών ενώ τρεις γύρους αργότερα, ο Crutchlow είχε μία πτώση από χάσιμο του μπροστινού τροχού. Γύρο με το γύρο ο Pedrosa κατέβαζε χρόνο με αποτέλεσμα να διαμορφώσει νέο ρεκόρ πίστας, κι ενώ είχε μία μικρή έξοδο στο γρασίδι, συνέχισε κανονικά το ρυθμό του. Ο έχει βρεθεί 2ος ενώ ο Dovizioso είναι στην 3η θέση με τον Stoner να παλεύει με τον πόνο του στην 4η θέση.

Μειώθηκε η διαφορά

Έτσι ο Pedrosa πήρε την δεύτερη νίκη της χρονιάς και μείωσε τη διαφορά τους στους 18 βαθμούς από τον Lorenzo, κι έτσι αποκτά ελπίδες για τίτλο, εφτά αγώνες πριν το τέλος. Ο Dovizioso πήρε το 5ο βάθρο του για φέτος ενώ τα εύσημα πήρε φυσικά ο Stoner με την συμμετοχή και τερματισμό σου στην 4η θέση, παρά τον τραυματισμό. Στις 5η, 6η και 7 θέσεις τερμάτισαν οι Bautista, Brandl και Rossi.