Κατηγορία MotoGP
Τρίτη, 17 Ιουλίου 2012 10:33

MotoGP 2012, 9ος αγώνας, Mugello

Ξεκάθαρη νίκη Lorenzo!

Στον 9ο αγώνα της χρονιάς που έγινε στο Mugello ο Jorge Lorenzo κέρδισε και έκανε διαφορά μπροστά από τον Dani Pedrosa και τον Andrea Dovizioso. Με τον αέρα του 2ου αναβάτη του πρωταθλήματος, ο Dani Pedrosa ήταν αυτός που έστριψε πρώτος στην πρώτη στροφή, όπως συνηθίζει σε πολλούς αγώνες.

Μάχες στις πίσω θέσεις

Πίσω του ο Andrea Dovizioso άρχισε να πιέζει με τον Hayden και τον Brandl να μάχονται για την 4η θέση. Ο Stoner λίγο πιο πίσω ήταν ο μόνος που χρησιμοποίησε την νέα γόμα για το πίσω ελαστικό και είχε μάχη με τον Héctor Barberá από νωρίς. Στην αρχή του αγώνα, ο Michele Pirro δέχτηκε ποινή μαύρης σημαίας γιατί έκοψε την πίστα, ενώ δύο γύρους μετά ο Pedrosa ήταν στην ουρά του Dovizioso. Ο Lorenzo ξεκίνησε ωστόσο να κάνει μία μικρή διαφορά στην πρώτη θέση, ενώ ο Rossi είχε ήδη ανέβει στην 7η θέση, με στόχο να κάνει μία πολύ καλή εμφάνιση στον αγώνα της πατρίδας του. Αυτό δεν ήταν καθόλου εύκολο μιας και ο Cal Crutchlow έψαχνε τρόπο να τον περάσει. Με 15 γύρους να απομένουν, το νέο ελαστικό του Stoner άρχισε να ζεσταίνεται και ο Αυστραλός άρχισε να πιέζει για την 5η θέση. Ένα λάθος που έκανε ο Stoner τον έβγαλε έξω από τη διαδρομή και όταν κατάφερε να ξαναμπεί, είχε ήδη πέσει στην 10η θέση.

Χαρούμενος ο Brandl

Dovizioso και Bradl μονομαχούν για την 3η θέση, ενώ ο Hayden και το ντουέτο των Rossi και Crutchlow ακολουθούν από κοντά για την μάχη που θα αναδείξει αυτόν που θα ανέβει στο βάθρο. Στον τελευταίο γύρο ο Hayden 5ος κάνει την κίνησή του και περνάει τον Brandl ενώ ο Rossi βρίσκεται πολύ κοντά τους και καραδοκεί. Στον τελευταίο γύρο ο Hayden περνάει τον Bradl ενώ ο Rossi περνάνει 5ος και τον Crutchlow να βρίσκεται στην 6η θέση. Μπροστά, ο Lorenzo παίρνει μία σίγουρη συνεχόμενη νίκη μπροστά από τους Dani Pedrosa και Andrea Dovizioso, με τον τελευταίο να ανεβαίνει για 4η φορά στο βάθρο φέτος. Πιο χαρούμενος ήταν ο Bradl που τερμάτισε για πρώτη φορά στην 4η θέση, με τον Rossi στην 5η, και τους Crutchlow, Hayden, Stoner, Barberá, Bautista και Ben Spies να ακολουθούν. Η διαφορά του Lorenzo τώρα βρίσκεται στους 19 βαθμούς από τον 2ο Pedrosa και 37 από τον Stoner.

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 17 Ιουλίου 2012 11:08

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « MotoGP 2012, 8ος αγώνας, Sachsenring MotoGP 2012, 10ος αγώνας, Laguna Seca »