Δευτέρα, 03 Νοεμβρίου 2014 11:40

Παν.Π.Enduro 2014, 6ος αγώνας, Καρυά Αργολίδος

Η ώρα των πρωταθλητών!

Του Τάκη Μανιάτη

Με αρκετές συμμετοχές, ιδανικές καιρικές συνθήκες και θερμοκρασία, πραγματοποιήθηκε ο 6ος και τελευταίος αγώνας για το πανελλήνιο πρωτάθλημα Enduro όπου αναδείχθηκαν πρωταθλητές οι Αλέξης Ζώρας (E1), Βασίλης Σιαφαρίκας (Ε2), Χρήστος Παπαθεοδώρου (E3), Αρτέμης Σφηναρολάκης (EN), Θανάσης Γκαγκανάτσιος (ES).

Γενική κατάταξη

Η άτυπη γενική κατάταξη πήγε στον Βασίλη Σιαφαρίκα ο οποίος κέρδισε αυτόν τον τίτλο για 11η συνεχόμενη χρονιά! Κερδίζοντας τις τέσσερις από τις πέντε ειδικές διαδρομές, άφησε τον Αλέξη Ζώρα στην 2η θέση με διαφορά 21.894’’ , και τον Κίμωνα Καράμπελα – νικητή της πρώτης ειδικής, στην 3η θέση με διαφορά 23.442’’. Ακολούθησε ο Γιώργος Κοινωνάς (+24.047’’), ο Παναγιώτης Κακολύρης (+36.364’’) και ο Μιχάλης Ντουζένης (+1:04.820’’).

Ε1 – Πρωταθλητής ο Ζώρας!

Στην μικρή κατηγορία E1, ο Κίμων Καράμπελας έδειξε τα δόντια του στην πρώτη ειδική διαδρομή κερδίζοντας με χρόνο 3:28.766’’και αφήνοντας πίσω του τον Αλέξη Ζώρα και τον Γιώργο Κοινωνά. Ο Κοινωνάς απάντησε με χρόνο 3:26.244’’ στην δεύτερη ειδική κερδίζοντας για σχεδόν 1’’, ενώ μεταξύ των Καράμπελα και Ζώρα, ο τελευταίος προηγήθηκε για μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου! Η μάχη συνεχίστηκε όλη την ημέρα με τον Ζώρα να κερδίζει τελικά μόνο τις δύο τελευταίες ειδικές διαδρομές που του έδωσαν και την διαφορά των μόλις 1.548’’ από τον Καράμπελα για την 1η θέση, καθώς και τον τίτλο της κατηγορίας. Κερδίζοντας τις άλλες δύο ειδικές διαδρομές, ο Καράμπελας τερμάτισε τελικά με ελάχιστη διαφορά από τον Κοινωνά, 0,610’’!
Την εξάδα συμπλήρωσε ο Μιχάνης Ντουζένης (+42.926 ‘’), ο Γιώργος Γκόσκινος (+4:43.297‘’) και ο Παναγιώτης Ζαφειρίου (+5:40.063’’).

Ε2 – Σιαφαρίκας ξανά

Από την αρχή του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Κακολύρης αυτός που πήρε την πρωτοπορία γράφοντας χρόνο 3:28.726’’ στην πρώτη ειδική, αλλά ήταν ο Βασίλης Σιαφαρίκας αυτός που διέπρεψε στις υπόλοιπες τέσσερις ειδικές κερδίζοντας τον αγώνα με διαφορά 36.364’’. Απόντος του τραυματισμένου Γιάννη Τρίγκα, ο Σιαφαρίκας απλά οδήγησε μέχρι ακόμη έναν τερματισμό στην πρώτη θέση, που του έδωσε άλλον ένα τίτλο σε κατηγορία και γενική κατάταξη.
Τρίτος τερμάτισε ο Αντώνης Δήμου με χρόνο 1:34.514’’ για να συμπληρώσουν την εξάδα οι Λευτέρης Πανέτης (+1:59.386 ‘’), Κώστας Αλεξόπουλος (+2:25.132’’) και Νίκος Καμπούρης (+6:26.281’’).

Ε3 – Πρωταθλητής ο Παπαθεοδώρου

Ο Γιώργος Μανωλίδης είχε καλή διάθεση στην πρώτη ειδική της ημέρας όπου και κέρδισε με χρόνο 3:53.717 ‘, αφήνοντας πίσω του τον Χρήστο Παπαθεοδώρου. Ωστόσο ο Παπαθεοδώρου επανήλθε κερδίζοντας τις υπόλοιπες τέσσερις ειδικές διαδρομές, την πρώτη θέση με διαφορά + 23.969’’ και τον τίτλο της κατηγορίας Ε3. Στην 3η θέση βρέθηκε ο Μιχάλης Προβιάς με χρόνο + 1:27.733’’ ενώ ακολούθησαν οι Γιάννης Σεβαστόπουλος (+1:52.008’’), Απόστολος Σβιντερίκος (+2:15.386’’) και Σταύρος Ιορδανίδης (+22:16.03’’).

EN – Πρωταθλητής ο Σφηναρολάκης

Κερδίζοντας όλες τις ειδικές διαδρομές του αγώνα, ο Αρτέμης Σφηναρολάκης στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδος στην κατηγορία Νέων αναβατών. Ακολούθησε με διαφορά +4:01.839’’ ο Αλέξανδρος Πολυχρόνης και το βάθρο συμπλήρωσε ο Πέτρος Μπίλλης με διαφορά + 24:27.30’’.

ES – Πρωταθλητής ο Γκαγκανάτσιος

Απόντος του ήδη πρωταθλητή από τον προηγούμενο αγώνα, Θανάση Γκαγκανάτσιου, αλλά και του χτυπημένου Μιχάλη Μιμίκου, ο Δημήτρης Κόκκινος πήρε την νίκη στην κατηγορία Senior. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Χάρης Δημόπουλος με χρόνο + 5:58.195’’ και το βάθρο συμπλήρωσε ο Μανόλης Πασχαλίδης με διαφορά + 18:36.01’’.
Ακολούθησαν οι Βασίλης Κακιούσης (+20:15.57’’) και Χρήστος Κυριακίδης (+32:45.44’’).

Φωτογραφίες

Τάκης Μανιάτης

Γεννημένος στην Αθήνα το 1974, είναι πολυνίκης σε αγώνες enduro, motocross και scramble, πολύ-πρωταθλητής Ελλάδος Enduro (2004 - '05, '06), με συμμετοχές στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, ενώ έχει εκπροσωπήσει δύο φορές την Ελλάδα στην “Ολυμπιάδα του Enduro”, International Six Days Enduro (ISDE Σλοβακία 2005, Νέα Ζηλανδία 2006) ως μέλος της εθνικής ομάδας.

Μηχανολόγος Μηχανικός, Εκδότης και διευθυντής των αναγνωρισμένων περιοδικών μοτοσυκλέτας BIKEIT και CITYRIDER, είναι Δημοσιογράφος μέλος της Ένωσης Συντακτών Αυτοκινήτου Μοτοσυκλέτας (ΕΣΣΑΜ) και Συντάκτης Ειδικού Τύπου - μέλος της Ένωσης Συντακτών (ΕΣΠΗΤ) επί 22 συναπτά έτη.

Ακόμη, είναι ιδιοκτήτης της Σχολής Ασφαλούς Οδήγησης RIDEIT, συνυπογράφοντας την Ευρωπαϊκή Χάρτα Οδικής Ασφάλειας, με στόχο την διάδοση της ασφαλούς οδήγησης και την μείωση των τροχαίων ατυχημάτων.

Είναι επίσημα πιστοποιημένος εκπαιδευτής προηγμένης οδήγησης αναβατών μοτοσυκλέτας της BMW Motorrad με εκπαίδευση στο Hehlingen της Γερμανίας.
Έχει συνεργαστεί με τα μεγαλύτερα περιοδικά μοτοσυκλέτας της χώρας, από το '96.