Δευτέρα, 10 Μαρτίου 2014 12:53

Παν.Π.Enduro 2014, 2ος αγώνας, Πεντέλη

Σκληροτράχηλο Enduro με Σιαφαρίκα νικητή!

Του Τάκη Μανιάτη

Ένας αλάνθαστος και σταθερός Βασίλης Σιαφαρίκας κατάφερε να πρωταγωνιστήσει στον 2ο αγώνα της χρονιάς για το πανελλήνιο πρωτάθλημα Enduro, στην Πεντέλη, κερδίζοντας την γενική κατάταξη μπροστά από τον Ηλία Κυριλή και τον Παναγιώτη Κακολύρη!

Σκληρό Enduro με θεατές!

Ο άστατος καιρός, με το ψιλόβροχο, τις χαμηλές θερμοκρασίες που άγγιζαν τους 6 και 8 βαθμούς στο υψόμετρο των ειδικών διαδρομών, αλλά και ο δυνατός αέρας, δεν ήταν αρκετά για να κρατήσουν τους εκατοντάδες θεατές μακριά από τον 2ο αγώνα Enduro της χρονιάς. Παράλληλα, διεξαγόταν ο 1ος αγώνας για το Πρωτάθλημα Νοτίου Ελλάδος, και οι θεατές είχαν σπεύσει να δουν φίλους και γνωστούς, δείχνοντας στους παράγοντες ότι η πρωτεύουσα που έχει και τις περισσότερες πωλήσεις μοτοσυκλετών, πρέπει οπωσδήποτε να φιλοξενεί αγώνα κάθε χρονιά.
Οι θεατές μπόρεσαν να δουν τους αναβάτες και στις δύο ειδικές που βρίσκονταν σε μικρή απόσταση μεταξύ τους, και με ικανά χρονικά διαστήματα ώστε να προλαβαίνουν. Και, μπορεί η γρήγορη ειδική Motocross απόστασης 2,5 χιλιομέτρων να ήταν εντυπωσιακή, την παράσταση ωστόσο έκλεψε η Enduro, που βρισκόταν μέσα σε χαράδρα, και είχε εξίσου εντυπωσιακά περάσματα, αλλά ήταν και πολύ πιο τεχνική, με απαιτήσεις για όλους τους αναβάτες.
Η διαδρομή των 183 χιλιομέτρων που χωρίστηκε σε τρεις γύρους, ξεκινούσε από την πλατεία της Αγίας Τριάδας, από κεντρικό σημείο που πάντα μαζεύει κόσμο, κι έτσι, άγνωστοι με το sport μπορούσαν να συναντήσουν μπροστά τους τους αναβάτες και να γνωρίσουν έτσι το Enduro.

Γενική κατάταξη – Νίκη για Σιαφαρίκα

Την αυλαία άνοιξε ο Κίμων Καράμπελας κερδίζοντας την 1η ειδική της ημέρας με χρόνο 3:23.942’’, για να απαντήσει ο Βασίλης Σιαφαρίκας με 1ο χρόνο - 3:21.896’’, στην 2η ειδική. Ακολούθησε η 3η ειδική την οποία κέρδισε ο Αλέξης Ζώρας με χρόνο 3:47.759’’, ενώ στην 4η ειδική, πρώτος ήταν ξανά ο Σιαφαρίκας με 3:17.335’’. Ο Κακολύρης επανήλθε στην 1η θέση στην 5η ειδική με 3:49.485’’ και ο Ηλίας Κυριλής κέρδισε την 6η ειδική, με χρόνο 3:18.625’’. Την 7η και τελευταία ειδική της ημέρας, κέρδισε ξανά ο Κακολύρης με χρόνο 3:45.217’’ αλλά ήταν ο Βασίλης Σιαφαρίκας αυτός που πήρε την γενική κατάταξη, με χρόνο 25:01.29’’, Πίσω του βρέθηκε ο Ηλίας Κυριλής με χρόνο 25:07.78’’ και διαφορά 6.490’’ για να ακολουθήσει στην τριάδα ο Παναγιώτης Κακολύρης με χρόνο 25:14.24’’ και διαφορά 12.951’’.
Ο νικητής της γενικής κατάταξης του 1ου αγώνα στον Λαγκαδά, Γιάννης Τρίγκας, βρέθηκε στην 4η θέση με χρόνο 25:22.96’’ και διαφορά 21.675’’ για να τον ακολουθήσει λίγο πιο πίσω ο Κίμων Καράμπελας, με χρόνο 25:20.18’’ και διαφορά 28.895’’. Έκτος τερμάτισε ο Αλέξης Ζώρας με διαφορά 31.945’’, και την δεκάδα συμπλήρωσαν οι Γιώργος Κοινωνάς (+35.885’’), Μιχάλης Ντουζένης (+42.631’’), Χρήστος Παπαθεοδώρου (+57.421’’) και Μιχάλης Προβιάς (+1:08.234’’).

Ε1 – Κερδίζει ο Καράμπελας

Με συνολικό χρόνο 25:20.18’’, 1η θέση σε τέσσερις ειδικές και διαφορά μόλις 3.050’’, ο Κίμων Καράμπελας κέρδισε στην κατηγορία E1. Τον ακολούθησε από πολύ κοντά ο Αλέξης Ζιώρας, ο οποίος κέρδισε δύο ειδικές διαδρομές, και συνολικό χρόνο 25:33.23, για να εξασφαλίσει έτσι διαφορά 13.736 από τον Μιχάλη Ντουζένη. Πίσω τους ακολούθησε ο Παναγιώτης Ζαφειρίου με διαφορά 3:35.111’’ ο Γιώργος Μουστάκας με διαφορά 4:07.719’’, ο Κωνσταντίνος Γκόσκινος με διαφορά 4:29.046’’ και ο Νίκος Καμπούρης με διαφορά 4:34.878’’.

Ε2 – Σιαφαρίκας με δυνατό συναγωνισμό

Δυνατές μάχες υπήρχαν και στην κατηγορία Ε2, όπου ο Βασίλης Σιαφαρίκας ήθελε να πάρει πίσω την νίκη που έχασε στον 1ο αγώνα του θεσμού, στον Λαγκαδά, από τον Γιάννη Τρίγκα. Με καλύτερο χρόνο σε τρεις ειδικές διαδρομές, κατάφερε να τερματίσει στην 1η θέση, με συνολικό χρόνο 25:01.29’’ και διαφορά 6.490’’ από τον 2ο, Ηλία Κυριλή. Αυτός, με καλύτερο χρόνο σε μία μόνο ειδική, έκανε συνολικό χρόνο 25:07.78’’ και κατοχύρωσε την θέση του. Πίσω τους βρέθηκε ο πολύ επιθετικός Παναγιώτης Κακολύρης, με συνολικό χρόνο 25:14.24’’, πρώτο χρόνο σε τρεις ειδικές, και διαφορά 12.951’’. Φαίνεται ότι έχουμε να δούμε αρκετά στο μέλλον! Ακολούθησε ο Γιάννης Τρίγκας με χρόνο 25:22.96’’ και διαφορά 21.675’’ και ο Γιώργος Κοινωνάς με 25:37.17’’ και διαφορά 35.885’’, για να συμπληρώσει την εξάδα ο Αντώνης Δήμου με διαφορά 1:40.103’’.

E3 – Νικητής ο Παπαθεοδώρου

Με συνολικό χρόνο 25:58.71’’ και διαφορά 10.813’’, ο Χρήστος Παπαθεοδώρου κέρδισε πέντε ειδικές διαδρομές και την κατηγορία, μπροστά από τον Μιχάλη Προβιά. Αυτός κέρδισε τις άλλες δύο ειδικές διαδρομές στην κατηγορία, και προηγήθηκε 44.473’’ από τον 3ο, Γιώργο Μανωλίδη. Την έκπληξη έκανε στην πρώτη ειδική ο Πολ Νικολάου, ο οποίος είναι ο μόνος ενεργός από τους παλιούς αναβάτες, που για ένα δευτερόλεπτο, παραλίγο να κερδίσει! Με διαφορά 1:01.356’’ έμεινε στην 4η θέση, για να τον ακολουθήσει ο Γρηγόρης Τσαντίκος με 1:47.576’’ και ο Απόστολος Ζβιντερίκος με 2:11.551’’.

Κατηγορία Νέων – Πρώτος ο Σφηναρολάκης

Δυνατός συναγωνισμός στην κατηγορία νέων αναβατών, όπου ο Αρτέμης Σφηναρολάκης κέρδισε τέσσερις ειδικές διαδρομές και με συνολικό χρόνο 27:57.41’’ πήρε τον αγώνα. Πίσω του βρέθηκε ο Δημήτρης Βούλγαρης ο οποίος κέρδισε τις άλλες τρεις ειδικές, με διαφορά 12.696’’. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Πέτρος Μπίλλης με διαφορά 3:59.588 και ήταν και ο τελευταίος που τερμάτισε στην κατηγορία.

Κατηγορία Βετεράνων – Με διαφορά ο Γκαγκανάτσιος

Ένας γύρος λιγότερος για τους Βετεράνους, στους οποίους ο Θανάσης Γκαγκανάτσιος κέρδισε όλες τις ειδικές διαδρομές, και την ψηλότερη θέση του βάθρου, με διαφορά 1:01.282’ από τον Μιχάλη Μιμίκο. Ακολούθησε ο Δημήτρης Κόκκινος με διαφορά 1:31.038’’ για να συμπληρώσουν την εξάδα οι Γιώργος Τσίτος (+1:35.560’’), Νανάκος Μανώλης (+2:44.543’’) και Δημήτρης Σταμάτης (+2:49.958’’).