.
Κυριακή, 14 Απριλίου 2024 08:58

MotoGP 2024 - Pole και νίκη στο Sprint με υπογραφή Maverick Viñales

Επιδεικνύοντας σταθερότητα... τρένου, ο αναβάτης της Aprilia πήρε μια από τις πλέον άνετες νίκες στην ιστορία των αγώνων Sprint.

Κάνοντας την τέλεια εκκίνηση και έχοντας την Pole Position, ο Maverick Vinales ηγήθηκε με το καλημέρα, έχοντας πίσω του το Marc Marquez και τον Pedro Acosta. Στον αντίποδα, μονό καλή δεν ήταν η εκκίνηση για τον παγκόσμιο πρωταθλητή, Francesco Bagnaia που είδε τη μοτοσυκλέτα του να δυσλειτουργεί, φέρνοντας τον από την 4η στη 10η θέση. Εντωμεταξύ, πριν ολοκληρώσει καν τον πρώτο γύρο, ο Fabio Di Giannantonio έπρεπε να αποσυρθεί από τον αγώνα αφού η Ducati του έπιασε φωτιά μετά από επαφή με τον Alex Marquez στην εκκίνηση.

Με 5 γύρους να απομένουν, ο Vinales φαινόταν ανέγγιχτος στην πρώτη θέση, με τα βλέμματα να τραβάει η μάχη Marquez-Acosta για τη 2η θέση. Μετά όμως από μια αποτυχημένη προσπέραση στον Marquez, ο Acosta βρέθηκε ξανά στην 3η θέση την οποία και έχασε εν τέλει από τον Jorge Martin.

Στην 5η θέση ακολούθησε ο Aleix Espargaro, έχοντας μια απόσταση ασφαλείας της τάξης των 2'' από τον Enea Bastianini που βρέθηκε στην 6η θέση. Πρώτη -επίσημη- ΚΤΜ, ήταν εκείνη του Jack Miller, μπροστά από τον 8ο όπως προείπαμε Francesco Bagnaia, που απέδωσε το λάθος στο πίσω ελαστικό. Τη 10αδα της κορυφής έκλεισαν οι Raul Fernandez και Franco Morbidelli με Aprilia και Ducati, αντίστοιχα.

Τον αγώνα τους δεν τελείωσαν ποτέ λόγω πτώσεων οι Johann Zarco, Joan Mir, Augusto Fernandez και Takaaki Nakagami. Εντωμεταξύ, η "πανωλεθρία" των ιαπωνικών εργοστασίων συνεχίζεται, καθώς πέρα από τις πτώσεις, στις τελευταίες θέσεις τερμάτισαν οι Quartararo, Rins και Marini.