Για το 2024, η Honda δείχνει προς το παρόν ότι αντιμετωπίζει επιτυχώς, την «παραδοσιακά» best seller μάρκα στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, την SYM, σημειώνοντας πρωτιές για το 2024. Για τις ταξινομήσεις του Μαρτίου, η Honda σημείωσε 1.200 ταξινομήσεις, ξεπερνώντας έτσι την SYM (770 ταξινομήσεις) και την Piaggio (514 ταξινομήσεις). Παρακάτω μπορείτε να δείτε την ανάλογη λίστα για τον Μάρτιο.
| ΜΑΡΚΑ | ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 2024 | ΜΕΡΙΔΙΟ ΑΓΟΡΑΣ % |
| HONDA | 1200 | 24,61% |
| SYM | 770 | 15,79% |
| PIAGGIO | 514 | 10,54% |
| YAMAHA | 505 | 10,35% |
| DAYTONA | 393 | 8,06% |
| VOGE | 296 | 6,07% |
| CFMOTO | 158 | 3,24% |
| KYMCO | 152 | 3,12% |
| BMW | 79 | 1,62% |
| VESPA | 75 | 1,54% |
| SUZUKI | 66 | 1,35% |
| QJMOTOR | 60 | 1,23% |
| BENELLI | 57 | 1,17% |
| TRIUMPH | 46 | 0,94% |
| THRUST | 38 | 0,78% |
| KEEWAY | 38 | 0,78% |
| MALAGUTI | 38 | 0,78% |
| APRILIA | 31 | 0,64% |
| KTM | 30 | 0,62% |
| PEUGEOT | 26 | 0,53% |
| POLARIS | 18 | 0,37% |
| BETA | 17 | 0,35% |
| ROYAL ENFIELD | 16 | 0,33% |
| SILENCE | 14 | 0,29% |
| UM | 13 | 0,27% |
| DUCATI | 13 | 0,27% |
| KAWASAKI | 12 | 0,25% |
| EFUN/ZAP | 12 | 0,25% |
| SEGWAY | 12 | 0,25% |
| GOLDEN LION | 12 | 0,25% |
| JNEN, JUNENG | 11 | 0,23% |
| MOTO GUZZI | 10 | 0,21% |
| ZHONGNENG | 7 | 0,14% |
| TIANYING | 7 | 0,14% |
| SUPER SOCO | 7 | 0,14% |
| JIAYUAN | 6 | 0,12% |
| WANGYE | 6 | 0,12% |
| MOTRON | 6 | 0,12% |
| XEV | 5 | 0,10% |
| BRIXTON | 4 | 0,08% |
| GPX | 3 | 0,06% |
| HUSQVARNA | 3 | 0,06% |
Σε βάθος 3μήνου 2024, η Honda παραμένει στην πρώτη θέση σημειώνοντας 3.154 ταξινομήσεις, μπροστά από την SYM (2.493 ταξινομήσεις) και την Yamaha (1.527 ταξινομήσεις). Δείτε αναλυτικότερα την ανάλογη λίστα και παρακάτω.
| ΜΑΡΚΑ | ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ 3ΜΗΝΟΥ 2024 | ΜΕΡΙΔΙΟ ΑΓΟΡΑΣ % |
| HONDA | 3154 | 23,23% |
| SYM | 2493 | 18,36% |
| YAMAHA | 1527 | 11,25% |
| PIAGGIO | 1409 | 10,38% |
| DAYTONA | 1259 | 9,27% |
| KYMCO | 466 | 3,43% |
| VOGE | 462 | 3,40% |
| CFMOTO | 323 | 2,38% |
| BENELLI | 238 | 1,75% |
| BMW | 228 | 1,68% |
| VESPA | 161 | 1,19% |
| QJMOTOR | 145 | 1,07% |
| KTM | 142 | 1,05% |
| SUZUKI | 142 | 1,05% |
| TRIUMPH | 124 | 0,91% |
| THRUST | 121 | 0,89% |
| KEEWAY | 117 | 0,86% |
| MALAGUTI | 117 | 0,86% |
| APRILIA | 93 | 0,69% |
| PEUGEOT | 58 | 0,43% |
| ROYAL ENFIELD | 57 | 0,42% |
| BETA | 41 | 0,30% |
| KAWASAKI | 40 | 0,29% |
| UM | 36 | 0,27% |
| DUCATI | 33 | 0,24% |
| SILENCE | 31 | 0,23% |
| EFUN/ZAP | 30 | 0,22% |
| GPX | 28 | 0,21% |
| HUSQVARNA | 27 | 0,20% |
| JIAYUAN | 23 | 0,17% |
| XEV | 23 | 0,17% |
| POLARIS | 22 | 0,16% |
| MOTO GUZZI | 21 | 0,15% |
| BAW | 20 | 0,15% |
| JNEN, JUNENG | 20 | 0,15% |
| ZHONGNENG | 20 | 0,15% |
| BRIXTON | 19 | 0,14% |
| SEGWAY | 19 | 0,14% |
| TIANYING | 19 | 0,14% |
| WANGYE | 19 | 0,14% |
| GOLDEN LION | 17 | 0,13% |
| MOTRON | 16 | 0,12% |
| SUPER SOCO | 14 | 0,10% |
(Πηγή: ΕΛΣΤΑΤ – Το bikeit.gr δεν φέρει ευθύνη για τυχόν λάθη ή παραλείψεις)










