Δίπλα στην αύξηση των ταξινομήσεων της SYM για τον Απρίλιο είχαμε ταυτόχρονα υποχώρηση του μεριδίου της Honda, σε σχέση με τον Μάρτιο, κι έτσι η ιαπωνική εταιρεία έκλεισε το 4μηνο του 2019 στη δεύτερη θέση, με 18,30%, και συνολικά 1674 ταξινομήσεις.
Στην τρίτη θέση βρίσκεται η Piaggio με 13,20% και 1209 ταξινομήσεις, τέταρτη είναι η Daytona με 13% και 1189 ταξινομήσεις, ενώ την πρώτη πεντάδα κλείνει η Yamaha με 12,50%.
Δείτε παρακάτω αναλυτικά τις επιδόσεις των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου & ATV για τον Απρίλιο του 2019.
| ΘΕΣΗ | ΕΤΑΙΡΕΙΑ | ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ | ΠΟΣΟΣΤΟ |
| 1 | SYM | 1961 | 21,50% |
| 2 | HONDA | 1674 | 18,30% |
| 3 | PIAGGIO | 1209 | 13,20% |
| 4 | DAYTONA | 1189 | 13,00% |
| 5 | YAMAHA | 1141 | 12,50% |
| 6 | KYMCO | 464 | 5,10% |
| 7 | BMW | 232 | 2,50% |
| 8 | KEEWAY | 147 | 1,60% |
| VESPA | 147 | 1,60% | |
| 9 | SUZUKI | 127 | 1,40% |
| 10 | KTM | 98 | 1,10% |
| 11 | KAWASAKI | 82 | 0,90% |
| 12 | BENELLI | 71 | 0,80% |
| 13 | GEMINI | 53 | 0,60% |
| 14 | TRIUMPH | 48 | 0,50% |
| 15 | DUCATI | 43 | 0,50% |
| 16 | PEUGEOT | 36 | 0,40% |
| 17 | CF MOTO/GOES | 34 | 0,40% |
| 18 | POLARIS | 33 | 0,40% |
| 19 | HARLEY DAVIDSON | 29 | 0,30% |
| 20 | JIANGSU LINZHISHANYA | 18 | 0,20% |
| MOTO GUZZI | 18 | 0,20% | |
| 21 | ASUS | 17 | 0,20% |
| JIANGSU LINHAI | 17 | 0,20% | |
| BAJAJ | 17 | 0,20% | |
| BETA | 17 | 0,20% | |
| BRIXTON | 17 | 0,20% | |
| 22 | CF MOTO | 15 | 0,20% |
| 23 | ZHEJIANG SHANQI | 13 | 0,10% |
| 24 | JIAYUAN | 12 | 0,10% |
| ZONGSHEN INDUSTRIAL | 12 | 0,10% | |
| RA ENGINEERING | 12 | 0,10% | |
| APRILIA | 12 | 0,10% | |
| 25 | NIU/NUUV | 11 | 0,10% |
| 26 | LAMBRETTA | 10 | 0,10% |
| HUSQVARNA | 10 | 0,10% | |
| 27 | FB MONDIAL | 5 | 0,05% |
| OTHERS* | 87 | 1,00% |
Στοιχεία: ΣΕΑΑ
OTHERS: Εταιρείες με ποσοστό αγοράς μικρότερο του 0,1%










