Κατηγορία Παγκόσμιο Motocross
Δευτέρα, 06 Μαρτίου 2017 17:32

MXGP 2017, 2ος αγώνας Ινδονησία

Simpson και Seewer οι νικητές

Στην Ινδονησία βρέθηκε το παγκόσμιο πρωτάθλημα Motocross για τον δεύτερο αγώνα της χρονιάς. Με τα ακραία καιρικά φαινόμενα να επηρεάζουν την εξέλιξη του αγώνα, τελικοί νικητές στις δύο κατηγορίες ήταν οι Shaun Simpson (Wilvo Yamaha MXGP) και Jeremy Seewer (Suzuki World MX2).

Κακός καιρός, αλλαγές στο πρόγραμμα
Στη μεγάλη κατηγορία ο κακός καιρός (πολύ δυνατή βροχή κατά διαστήματα) οδήγησε τους διοργανωτές στην ακύρωση του δεύτερου αγώνα, με αποτέλεσμα η κατάταξη για τους αναβάτες να γίνει βάσει των αποτελεσμάτων του πρώτου αγώνα. Έτσι στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Simpson, με τον Glenn Coldenhoff (Red Bull KTM Factory Racing) να παίρνει τη δεύτερη θέση και τον Clement Desalle (Monster Energy Kawasaki Racing) να συμπληρώνει το βάθρο.

Στη μικρή κατηγορία η διοργάνωση αποφάσισε να τερματίσει τον δεύτερο αγώνα νωρίτερα από το κανονικό με αποτέλεσμα με την τελική κατάταξη να βγαίνει από την θέση των αναβατών σε εκείνο το σημείο. Μετρώντας τα αποτελέσματα και των δύο σκελών ο Seewer βρέθηκε στην κορυφή με τους Samuele Bernardini (TM Racing) και Julien Lieber (LRT KTM), να τον ακολουθούν στο βάθρο.

MXGP

Στα του αγώνα, ο Simpson πήρε μια άνετη νίκη με επτά δευτερόλεπτα διαφορά από τον Coldenhoff. Ο αναβάτης της Yamaha, πήρε τα ηνία του αγώνα από τη μέση και έπειτα κατάφερε να τον οδηγήσει χωρίς να απειληθεί από τους διώκτες του. Ο Coldenhoff έκανε έναν αγώνα όπου η απόδοσή του ήταν σταθερή με αποτέλεσμα να πάρει το πρώτο του βάθρο για την χρονιά. Ο τρίτος Desalle έκανε επίσης ένα καλό αγώνα και παρά την ορμή που έδειξε να έχει προς το τέλος του, δεν κατάφερε να φτάσει τον Coldenhoff, παρά το γεγονός ότι μείωσε τη διαφορά που τους χώριζε στα πέντε δευτερόλεπτα. Ο νικητής του πρώτου γύρου της χρονιάς και εργοστασιακός αναβάτης της KTM, Antonio Cairoli τερμάτισε στην 4η θέση, διατηρώντας παράλληλα την πρωτοπορία του στο πρωτάθλημα, ενώ την πεντάδα έκλεισε ο Rui Gonçalves (Husqvarna 8Biano Racing).

MX2

Ο Jeremy Seewer πήρε μία άξια πρώτη θέση στον αγώνα της Ινδονησίας, την πρώτη στην καριέρα του Ελβετού αναβάτη. Για να το πετύχει αυτό ο Seewer τερμάτισε πρώτος στον πρώτο αγώνα και βρισκόταν στη δεύτερη θέση, όταν σταμάτησε ο δεύτερος και αυτό ήταν αρκετό για το πρώτο σκαλί του βάθρου. Ο Bernardini είχε ένα μέτριο αποτέλεσμα στον πρώτο αγώνα (8ος) αλλά η πρώτη θέση στο δεύτερο σκέλος του έδωσε συνδυαστικά τη δεύτερη θέση. Ο τρίτος Lieber, είχε γενικά σταθερούς τερματισμούς (4ος και 3ος) που ήταν αρκετοί για το τρίτο σκαλί του βάθρου αλλά και για να του δώσουν την πρωτοπορία στο πρωτάθλημα. Στην 4η θέση βρέθηκε ο Thomas Kjer (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing), για δεύτερο σερί αγώνα. Την πεντάδα έκλεισε ο Ολλανδός Davy Pootjes (ΚΤΜ) με μία 3η και μία 14η θέση.