Κατηγορία Παγκόσμιο Motocross
Δευτέρα, 20 Μαρτίου 2017 17:15

MXGP 2017, 3ος αγώνας Αργεντινή

Gajser και Jonass οι νικητές

Στην πίστα στο Neuquen, στην Παταγονία της Αργεντινής βρέθηκαν οι αναβάτες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Motocross για τον τρίτο αγώνα της χρονιάς. Οι Tim Gajser (HRC) και Pauls Jonass (Red Bull KTM Factory Racing) ήταν οι αναβάτες που μοιράστηκαν τις νίκες.

MXGP

O Gajser ήταν ο αναβάτης που προκρίθηκε ως πρώτος το Σάββατο και την ημέρα του αγώνα έδειξε αμέσως τις προθέσεις. Πήρε την πρώτη νίκη του τερματίζοντας μπροστά από τον αναβάτη της Monster Energy Yamaha Factory Racing, Jeremy Van Horebeek, ενώ κατάφερε να επαναλάβει αυτή την εμφάνιση και στο δεύτερο σκέλος τερματίζοντας αυτή τη φορά μπροστά από τον ομόσταυλό του Evgeny Bobryshev. Αυτή η εμφάνιση έδωσε στον Gajser και την πρωτοπορία στη βαθμολογία του πρωταθλήματος αφού ο Tony Cairoli (Red Bull KTM Factory Racing) προηγούνταν μέχρι τότε είχε έναν αγώνα που θα ήθελε να ξεχάσει γρήγορα. Ο αναβάτης της KTM τερμάτισε στην 9η και 5η θέση αντίστοιχα στους δύο αγώνες έχοντας πέσει όμως και έως την 22η και 15η θέση αντίστοιχα. Ευτυχώς η ταχύτητά του του επέτρεψε να μειώσει σημαντικά την βαθμολογική ζημιά. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Horebeek, αφού πέρα από τη δεύτερη θέση στον πρώτο αγώνα, πήρε και μία 3η στον επαναληπτικό και έκανε το καλύτερο μέχρι στιγμή αποτέλεσμα για φέτος. Ο Bobryshev ήταν ο αναβάτης που συμπλήρωσε το βάθρο, ο οποίος πήρε μια 5η και τη 2η θέση στους δύο αγώνες. Σίγουρα θα μπορούσε και για κάτι καλύτερο, ωστόσο η ίωση που τον ταλαιπωρούσε ίσως να μην του επέτρεψε κάτι καλύτερο, σε μία κατά τα άλλα πολλά υποσχόμενη εμφάνιση που του έδωσε το πρώτο του βάθρο για τη σεζόν. Στην 4η θέση βρέθηκε ο Gautier Paulin (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing) που έδωσε αρκετές μάζες και στους δύο αγώνες, λόγω μέτριας εκκίνησης και τελικά ανταμείφθηκε με μία 6η και μία 4η θέση αντίστοιχα. Την πεντάδα έκλεισε ο Romain Febvre (Monster Energy Yamaha Factory Racing), ο οποίος, επίσης μετά από μέτριες εκκινήσεις πάλεψε δυνατά και τερμάτισε τελικά 4ος και 8ος, έχοντς μάλιστα στο δεύτερο αγώνα και μία πτώση.

ΜΧ2

Στην ΜΧ2 ο Jonass πήρε ξανά δύο νίκες, κάνοντας παράλληλα μια επιβλητική εμφάνιση αφού κανένας από τους αντιπάλους του δεν μπόρεσε να τον απειλήσει, ούτε στο πρώτο, αλλά ούτε και στον δεύτερο αγώνα. Δεύτερος στο βάθρο ανέβηκε ο ομόσταυλός του Jorge Garcia κάνοντας έτσι το 1-2 για την ΚΤΜ. O Ισπανός τερμάτισε 2ος και 3ος. Στην 3η θέση είδαμε τον Jeremy Seewer (Team Suzuki World MX2), ο οποίος εξασφάλισε το τρίτο σκαλοπάτι του βάθρου με μία 5η και μία 2η θέση. Αυτοί οι δύο τερματισμοί έφεραν τον Ελβετό πρώτο στη βαθμολογία , τρεις βαμθούς μπροστά από τον Jonass. Πίσω του στην τέταρτη θέση βρέθηκε ο Benoit Paturel (Kemea Yamaha Official MX) με μία 2η και μία 9η θέση (είχε πτώση στον δεύτερο αγώνα), ενώ 5ος με τερματισμούς στην 6η και την 4η θέση ήταν ο Αμερικανός Darian Sanayei (Monster Energy DRT Kawasaki Racing).