.
Κατηγορία Extreme Enduro
Δευτέρα, 10 Οκτωβρίου 2022 16:16

Hard Enduro 2022, 8ος αγώνας, Hixspania (Ισπανία) – Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο Manuel Lettenbichler

Ο Γερμανός αναβάτης της ΚΤΜ επικύρωσε την κυριαρχία του σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς κατακτώντας τον τίτλο στο FIM Hard Enduro World Championship.

Πριν φτάσουμε στον 8ο και τελευταίο αγώνα της χρονιάς για το παγκόσμιο Hard Enduro, ο Manuel Lettenbichler (ΚΤΜ) προηγείτο με μόλις 4 βαθμούς του Mario Roman (Sherco).

Μετά και την ολοκλήρωση του ισπανικού αγώνα Hixspania Hard Enduro, όπου ο Γερμανός προηγήθηκε από την αρχή ως το τέλος, η νίκη που πήρε επί του Roman του χάρισε το παγκόσμιο πρωτάθλημα.

manuel lettenbichler HEWC 2022 Rnd8 Hixpania Hard Enduro 13106 scaled

Ο Ισπανός της Sherco κατάφερε να τερματίσει δεύτερος, μπροστά από τον συμπατριώτη του Alfredo Gomez (GASGAS) στον αγώνα τις πατρίδας τους.

Έτσι στην τελική βαθμολογία ο Lettenbichler έφτασε στους 127 βαθμούς, αφήνοντας τον Roman δεύτερο με 120, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο αειθαλής Graham Jarvis (Husqvarna) με 93 βαθμούς.

hewc22 results

Αυτός ήταν ο τρίτος παγκόσμιος τίτλος για τον Manuel Lettenbichler, ο οποίος αναδείχθηκε ως πρωταθλητής της Junior κατηγορίας του FIM Super Enduro το 2016, πριν προαχθεί στον πρόδρομο του FIM Hard Enduro, WESS, το οποίο και κατέκτησε το 2019.

Ο Lettenbichler φέτος απουσίασε από τον εναρκτήριο αγώνα, Minus 400 στο Ισραήλ, αλλά με την επιστροφή του πήρε τρεις σερί νίκες και ανέλαβε τον ρόλο του φαβορί, συμπληρώνοντας άλλες δύο νίκες ως το τέλος της σεζόν, για σύνολο 5 σε 8 αγώνες.

matthew green HEWC 2022 Rnd8 Hixpania Hard Enduro 13013 1024x683

Για το Hard Enduro Junior World Cup (Παγκόσμιο Κύπελλο) των τεσσάρων αγώνων, μεγάλος νικητής και Κυπελλούχος 2022 αναδείχθηκε ο Νοτιοαφρικανός Matthew Green (ΚΤΜ) με 77 βαθμούς, επικρατώντας του Ισραηλινού Suff Sela (KTM) των 67 βαθμών και του Άγγλου Mitchell Brightmore (Rieju) των 64.