Κατηγορία AMA Supercross
Τρίτη, 25 Ιανουαρίου 2011 10:51

AMA Supercross-2011 - 3rd round - Los Angeles

Ο Villopoto κερδίζει και προηγείται!

Ο Ryan Villopoto κερδίζει τον πρώτο αγώνα που διοργανώνεται στο στάδιο Dodger στο Los Angeles και προηγείται στην βαθμολογία. Ο James Stewart τερματίζει 2ος και ο περσινός πρωταθλητής, Ryan Dungey, 3ος. Πρώτη νίκη και για τον Cole Seely στην κατηγορία 250 Lites.

250 Lites West

Με την έλευση του Ken Rozcen (KTM) στην κατηγορία και τον 3ο του αγώνα, περιμέναμε αλλαγές από την απόδοση του Γερμανού.  Στο πρώτο σκέλος ήταν ο John Hansen (Kawasaki) που κέρδισε την μάχη στην εκκίνηση και πέρασε μπροστά στον αγώνα. Ακολουθούμενος από τους Cole Seely(Honda) και Ryan Morais, κατάφερε να κρατηθεί μπροστά και να κερδίσει τον αγώνα. Τερμάτισαν με αυτή τη σειρά με 4ο τον Broc Tickle (Kawasaki) και 5ο τον Balbi (Kawasaki).
Στο 2ος σκέλος του αγώνα, ο Nick Paluzzi πήρε την εκκίνηση και ξεκίνησε δυνατά με τον Rozken (KTM) να ακολουθεί στην 2η θέση. Πίσω τους βρέθηκε ο Martin Davalos ο οποίο κατάφερε να περάσει τον Γερμανό και να τον αφήσει στην 3η θέση του βάθρου. Ο Davalos πέρασε τον Paluzzi και τερμάτισε αυτός 1ος αφήνοντας τον Rozcen 2ο , 3ο τον Eli Tomac, 4ο τον Paluzzi και πίσω του τον James Decotis (Honda).

Τα πάνω κάτω ήρθαν στον μεγάλο τελικό της κατηγορίας όπου ο Seely πήρε την εκκίνηση με τους Tomac και Rozcen να ακολουθούν. Ο Γερμανός έμπλεξε με έναν πιο αργό αναβάτη και βρέθηκε στο έδαφος με αποτέλεσμα να μείνει πίσω. Ο Cole Seely κέρδισε τον πρώτο του αγώνα στην κατηγορία Lites, o John Hansen που ξεκίνησε τελευταίος λόγω πτώσης τερμάτισε 6ος και ο Rozcen που επίσης έπεσε, 7ος.

Στην βαθμολογία προηγείται ο Hansen με 4 βαθμούς του Ticle και 7 του Seely.

Supercross

Ο περσινός πρωταθλητής της κατηγορίας Ryan Dungey (Suzuki) πήρε την εκκίνηση του 1ου σκέλους και έκανε γρήγορα διαφορά. Ακολουθούμενος από τους Kevin Widham Ivan Tedesco Chad Reed και Trey Canard. Στον 4ο γύρο ο Dungey πέφτει από μπροστινό και χάνει την πρώτη θέση στην οποία βρίσκεται στιγμιαία ο Reed. Με τον Canard να πέφτει, η γραμμή του τερματισμού βρίσκει τον Dungey ξανά πρώτο με τον Widham 2ο, τον Reed 3ο και τον Tedesco 4ο.

Η εκκίνηση του 2ου σκέλους ήταν υπόθεση του James Stewart ο οποίος έφυγε μεν πρώτος αλλά ανοίχτηκε πολύ με αποτέλεσμα να χάσει θέσεις και να βρεθεί στο τέλος. Έτσι, ο Ryan Villopoto ήταν αυτός που πέρασε μπροστά στον αγώνα και ακολουθήθηκε από τους Justin Brayton και Kyle Regal. Ο Villopoto κάνοντας ένα μοναχικό αγώνα στην 1η θέση αύξησε τη διαφορά του με 51 δευτερόλεπτα, ο Stewart βρέθηκε 6ος κάτι που τον έβαλε στον τελικό.

Στον μεγάλο τελικό, ο Brett Metcalfe πήρε την εκκίνηση και ο team-mate του, Ryan Dungey ακολούθησε από κοντά με τον Chad Reed 3ο. Με τον Metcalfe να πέφτει μόλις στον 2ο γύρο, ο Dungey πήρε κεφάλι με τους Stewart, Widham, Brayton και Canard να ακολουθούν κολλημένοι στον τροχό του. Στον επόμενο γύρο ο Stewart είχε περάσει μπροστά με τους Dungey και Villopoto να ακολουθούν και οι μάχες είχαν ανάψει μέχρι τον 10ο γύρο όπου ο Villopoto εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Stewart για να περάσει μπροστά.
Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Villopoto να παίρνει την νίκη, τον Stewart να επανακάμπτει μετά από μία συγκλονιστική μάχη με τον Dungey όπου κέρδισε ο Stewart.

Με αυτή τη νίκη ο Villopoto προηγείται στην κατηγορία με 5 βαθμούς από τον Stewart και 14 από τον Dungey.