Παν.Πρωτάθλημα Enduro 2016, 2ος αγώνας, Βέροια

Αχτύπητος Βαγγελάκος

Του Τάκη Μανιάτη
Φωτογραφίες: Enduro.gr

Το καλύτερο δώρο της ζωής του, το παιδί του, ήρθε το Σάββατο που έγινε πατέρας για πρώτη φορά, κι έτσι, ο Δημήτρης Βαγγελάκος το γιόρτασε ανάλογα: Κατακτώντας για μία ακόμη φορά την γενική κατάταξη και την κατηγορία του (Ε2), στην Βέροια!

Οι Αλέξης Ζώρας (Ε1), Βασίλης Σιαφαρίκας (Ε3), Αρτέμης Σφηναρολάκης (ΕJ), Νίκος Ζουρνατζής (ES), Λένα Αγελαδοπούλου (EW), ήταν οι υπόλοιποι νικητές των κατηγοριών

Γενική κατάταξη - Δώρο για τον Βαγγελάκο

Ο 2ος αγώνας για το πανελλήνιο πρωτάθλημα Enduro πραγματοποιήθηκε στην Βέροια, με τον Δημήτρη Βαγγελάκο να κερδίζει την γενική κατάταξη.
Στην αρχή του αγώνα όμως ήταν ο Αλέξης Ζώρας που που ξεχώρισε γράφοντας τον καλύτερο χρόνο στις ειδικές 1, με τον Μιχάλη Ντουζένη να κερδίζει την ειδική 2, και τον Βαγγελάκο να ανακάμπτει και να παίρνει την πρωτοπορία στις 3,4 και 5.

Ο Αλέξης Ζώρας κέρδισε επίσης την 6η ειδική στην γενική κατάταξη, και ο Βαγγελάκος έκανε την διαφορά κερδίζοντας και την τελευταία 7η ειδική διαδρομή, με συνολικό χρόνο 37:33.725". Ο Αλέξης Ζώρας ήταν τελικά αυτός που τερμάτισε 2ος με διαφορά +19.593'', ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο Γιάννης Τρίγκας με διαφορά +22.246'' από τον πρώτο. Ακολούθησε ο Ντουζένης με διαφορά +27.228", ο Βασίλης Σιαφαρίκας (+1:02.835"), ο Θανάσης Τρίγκας (+1:43.490"). Την δεκάδα συμπλήρωσαν οι Κίμων Καράμπελας (+2:12.623"), Παναγιώτης Κακολύρης (+2:14.188"), Χρήστος Παπαθεοδώρου (+2:17.050") και Αρτέμης Σφηναρολάκης (+3:00.296").

Κατηγορία Ε1 - Κερδίζει ο Ζώρας

Σκληρή μάχη μεταξύ Μιχάλη Ντουζένη και Αλέξη Ζώρα έγινε σε όλες τις ειδικές διαδρομές, με τον Ζώρα να δείχνει δυνατός από το πρωί, κερδίζοντας την 1η ειδική διαδρομή, αλλά τον Ντουζένη να απαντάει αμέσως, κερδίζοντας την 2η, 3η και 4η. Ωστόσο, ο Ζώρας απάντησε στις δύο τελευταίες ειδικές διαδρομές και με το τερέν να αλλάζει λόγω βροχής, ο Ντουζένης τερμάτισε τελικά 2ος, με διαφορά +7.635'' από τον τελικό νικητή, Ζώρα.

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Παναγιώτης Κακολύρης με διαφορά +1:54.595", με τον Γιώργο Κοινωνά να ακολουθεί με διαφορά +3:21.035", τον Γιώργο Θεοδωρίδη με +6:32.429" και τον Γιώργο Μανωλίδη με +6:39.372".

Κατηγορία E2 - Νικητής Βαγγελάκος

Μόνο ο Γιάννης Τρίγκας μπόρεσε να δείξει στον Δημήτρη Βαγγελάκο ότι μπορεί να τον απειλήσει, κερδίζοντας την 1η και 6η ειδική διαδρομή του αγώνα. Ο Βαγγελάκος κέρδισε όλες τις υπόλοιπες και με χρόνο 37:33.725" βρέθηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, με αφήνοντας τον Τρίγκα 2ο, με διαφορά +22.246". Την τριάδα συμπλήρωσε ο Μιχάλης Κόπανος με διαφορά +4:02.063", ενώ στην εξάδα βρέθηκαν οι Απόστολος Ζβιντερίκος (+4:10.945"), Βαγγέλης Τσίλας (+10:26.526") και Βαγγέλης Κακιούσης (+37:10.413").

Κατηγορία Ε3 - Επιστροφή για Σιαφαρίκα

Ήταν η μέρα του Βασίλη Σιαφαρίκα να επιστρέψει στην γνώριμη πρώτη θέση, και έδειξε από το πρωί τις διαθέσεις του. Με τον Κίμων Καράμπελα να δείχνει δυνατός και να κερδίζει την 1η ειδική, ο Σιαφαρίκας με τον Θανάση Τρίγκα έπαιζαν στα κλάσματα του δευτερολέπτου. Ο Καράμπελας συνέχισε τους κορυφαίους χρόνους έως και την 4η ειδική διαδρομή, με τον Σιαφαρίκα να βρίσκεται στο κατόπι του, ενώ εκεί πήρε τα ηνία ο Σιαφαρίκας, με το τερέν να δυσκολεύει.

Κέρδισε τις άλλες δύο ειδικές διαδρομές, μαζί με τον αγώνα, με χρόνο 38:36.560". Όλη την ημέρα ο Θανάσης Τρίγκας έπαιζε για την 1η θέση με μικρές διαφορές, και μάλιστα, κέρδισε και την τελευταία ειδική της κατηγορίας. Αποτέλεσμα να τερματίσει αυτός 2ος με διαφορά +40.655", με τον Καράμπελα να τερματίζει τελικά 3ος, αφού καθυστέρησε αρκετά στις δύο τελευταίες ειδικές διαδρομές.

Την εξάδα συμπλήρωσαν οι Χρήστος Παπαθεοδώρου (+1:14.215"), Αντώνης Δήμου (+5:02.180"), Λευτέρης Πανέτης (+6:17.144").

Κατηγορία ΕJ - Κέρδισε ο Σφηναρολάκης

Άλλη μία νίκη ήρθε να προστεθεί στην καριέρα του Αρτέμη Σφηναρολάκη, ο οποίος κέρδισε άνετα με χρόνο 40:34.021'' και διαφορά +1:41.645" τον Γιάννη Κωνσταντινούδη. Δύο ακόμη αναβάτες συμμετείχαν στην κατηγορία, ο Δημήτρης Μπάκας που τερμάτισε τρίτος με διαφορά +2:48.017'' και ο Πέτρος Μπίλλης, με διαφορά +43:16.563'' στην 4η θέση.

ES - Κερδίζει ο Ζουρνατζής

Πόλεμος από την αρχή για την κατηγορία των βετεράνων, με τους Χάρη Δημόπουλο, Απόστολο Βάλη, Ελισσαίο Παπαδημητρίου, να μάχονται στο δευτερόλεπτο, με τον Δημόπουλο να κερδίζει τελικά την πρώτη ειδική. Η μάχη συνεχίστηκε και στην 2η ειδική μεταξύ των Δημόπουλο και Βάλη, ενώ ο Νίκος Ζουρνατζής, έδειξε να "ξυπνάει" στην 3η ειδική, κερδίζοντας την. Με τον Δημόπουλο να κερδίζει την 4η ειδική, ουσιαστικά ο αγώνας κρίθηκε στην τελευταία, όταν ο Ζουρνατζής είχε μεγάλη διαφορά από όλους τους αντιπάλους. Αποτέλεσμα η πρώτη θέση στην κατηγορία με χρόνο 29:36.650" και διαφορά +15.381" από τον Δημόπουλο και +25.772 " από τον Βάλη. Ακολούθησαν οι Παπαδημητρίου (+57.869"), Σπύρος Σταματόπουλος (+1:10.990"), Βασίλης Βράκας (+1:23.173").

EW - Μόνη η Αγελαδοπούλου

Η Λένα Αγελαδοπούλου ήταν η μόνη γυναίκα που συμμετείχε στην κατηγορία EW η οποία τερμάτισε κανονικά τον αγώνα της, ανεβαίνοντας μόνη της στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 20 Απριλίου 2016 13:17