Τρίτη, 08 Νοεμβρίου 2016 11:06

Παν.Πρ.Enduro 2016, 5ος αγώνας, Άμφισσα

Αλλαγή σκηνικού

Του Τάκη Μανιάτη

Μετά από διάλλειμα ενάμιση μήνα, το πανελλήνιο πρωτάθλημα Enduro συνέχισε με τον 5ο αγώνα, στην Άμφισσα. Ο Γιάννης Παυλίδης ήταν ο κυρίαρχος της Γενικής κατάταξης και της κατηγορίας Ε1 με τους Δημήτρη Βαγγελάκο (E2), Βασίλη Σιαφαρίκα (E3), Αρτέμη Σφηναρολάκη (EN), Νίκο Ζουρνατζή (ES) και Ελένη - Δανάη Μαυράκη (EW) να κερδίζουν τις κατηγορίες τους.

Γενική κατάταξη - Ο Παυλίδης κυριαρχεί

Φαίνεται ότι ο Γιάννης Παυλίδης δένεται όλο και περισσότερο με την νέα του μοτοσυκλέτα με την οποία κατάφερε να βρεθεί, στον 3ο κιόλας αγώνα μαζί της, στην κορυφή της Γενικής κατάταξης. Κυριάρχησε με χρόνο 38:04.180'' στις 3 από τις 6 ειδικές του αγώνα, με συνολική διαφορά 23.702'' από τον Δημήτρη Βαγγελάκο που κέρδισε τις ειδικές 3 και 5, ενώ έχασε και την 6η από τον Κίμωνα Καράμπελα για 4,2''. Ανανεωμένος εμφανίστηκε ο Βασίλης Σιαφαρίκας ο οποίος βρέθηκε στην 3η θέση του βάθρου με διαφορά + 43.568'', ενώ τον ακολούθησαν οι Μιχάλης Ντουζένης (+46.014"), Παναγιώτης Κακολύρης (+46.468"), Κίμωνας Καράμπελας (+49.924"), Ζώρας Αλέξης (+50.619"), Χρήστος Παπαθεοδώρου (+1:27.016"), Γιάννης Τρίγκας (+1:43.072") και Γιώργος Κοινωνάς (+2:00.941").

Ε1 - Κερδίζει ο Παυλίδης

Ο απόλυτος κυρίαρχος της Γενικής κατάταξης σκαρφάλωσε και στην κορυφή της κατηγορίας E1 κερδίζοντας και τις 6 ειδικές διαδρομές από τον Μιχάλη Ντουζένη, με διαφορά + 46.014". Ο Παναγιώτης Κακολύρης πλησίασε στην 5η ειδική διαδρομή τον Παυλίδη αλλά η συνολική διαφορά των 46.468" τον κράτησε στην 3η θέση.

Ο Αλέξης Ζώρας έδειξε τα δόντια του κερδίζοντας την 3η ειδική διαδρομή αλλά η τελική διαφορά των 50.619" του έδωσε την τελική 4η θέση στην κατηγορία.

Ακολούθησε ο Γιώργος Κοινωνάς με + 2:00.941" και ο Γιάννης Χασάπης με + 2:54.512".

Ε2 - Νικητής ο Βαγγελάκος

Νικητής στην κατηγορία Ε2 ήταν ο Δημήτρης Βαγγελάκος ο οποίος με χρόνο 38:27.882" και χωρίς να απειληθεί από κανέναν, κατάφερε να κερδίσει για μία ακόμη φορά. Ο Γιάννης Τρίγκας πάνω σε δίχρονη μοτοσυκλέτα είχε διαφορά +1:19.370" στο σύνολο και τερμάτισε 2ος. Το τρίτο σκαλί του βάθρου συμπλήρωσε ο Λευτέρης Τιτιρέκης με χρόνο + 2:36.017".

Οι Γιώργος Θεοδωρίδης (+2:40.045"), Απόστολος Ζβιντερίκος (+3:15.910") και Μιχάλης Κόπανος (+3:25.320 "), συμπλήρωσαν την εξάδα.

Ε3 - Σιαφαρίκας στην κορυφή

Από τις 6 ειδικές διαδρομές του αγώνα, ο Βασίλης Σιαφαρίκας κέρδισε τις 4 με αποτέλεσμα να βρεθεί 6.356" μπροστά από τον Κίμωνα Καράμπελα, νικητή δύο ειδικών διαδρομών. Ο συνολικός χρόνος του Σιαφαρίκα ήταν 38:47.748", ενώ στην 3η θέση βρέθηκε ο Χρήστος Παπαθεοδώρου με διαφορά +43.448". Οι Θανάσης Τρίγκας (+2:23.938"), Λευτέρης Πανέτης (+2:47.695") και Αντώνης Δήμου (+3:16.200") ήταν αυτοί που συμπλήρωσαν την εξάδα.

EN - Ξανά ο Σφηναρολάκης

Ξανά άνετος νικητής ο Αρτέμης Σφηναρολάκης στην κατηγορία Νέων, ο οποίος νίκησε με συνολικό χρόνο 40:53.201" και διαφορά 53+.168" τον Γιάννη Κωνσταντινούδη. Ακολούθησε ο Πέτρος Μπίλλης με +2:18.075" και ο Ηλίας Κωνσταντινούδης με +2:30.452".

ES - Νικητής ο Ζουρνατζής

Ο Νίκος Ζουρνατζής ήταν ο νικητής του 5ου αγώνα της χρονιάς με διαφορά +25.218" από τον Δημήτρη Κόκκινο. Ήταν όμως ο Μιχάλης Μιμίκος αυτός που κέρδισε την 1η ειδική διαδρομή και έδειξε τις διαθέτσεις του, με τον Χάρη Δημόπουλο να κερδίζει την 2η ειδική, και τους Ζουρατζή και Κόκκινο να μοιράζονται από μία, στις τέσσερις συνολικά ειδικές του αγώνα. Ο Μιμίκος τελικά τερμάτισε 3ος με διαφορά +33.532", ο Δημόπουλος 4ος με διαφορά +38.305", ενώ ο Ελισσαίος Παπαδημητρίου (+1:16.615")και ο Θανάσης Ευφραιμίδης (+2:14.033"), συμπλήρωσαν την εξάδα. Ο Θανάσης Γκαγκανάσιος που είχε κερδίσει την δεύτερη ειδική, εγκατέλειψε.

ΕW - Μόνη η Μαυράκη

Η κατηγορία των γυναικών, είχε μόλις μία συμμετοχή, την Ελένη-Δανάη Μαυράκη η οποία έφερε εις πέρας την διαδρομή και όπως ήταν φυσικό, ήταν και η νικήτρια του αγώνα. Δυστυχώς δεν υπήρχαν άλλες συμμετοχές μιας και οι γυναίκες αναβάτριες είναι λίγες και οι μη συμμετοχές τους, φαίνονται αμέσως.

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 08 Νοεμβρίου 2016 11:19