Παν. Π. Enduro 2016, 4ος αγώνας, Φλώρινα

Νέοι νικητές!

Του Τάκη Μανιάτη

Φωτογραφίες: ΚάθεΜέραNews

Νέοι πρωταγωνιστές, αλλαγές στις πρώτες θέσεις αλλά και ανατροπή στα έως τώρα δεδομένα, στον 4ο αγώνα της χρονιάς για το πανελλήνιο πρωτάθλημα Enduro στην Φλώρινα. Μετά την καλοκαιρινή ραστώνη, οι Αλέξης Ζώρας (E1 και Γενική κατάταξη), Δημήτρης Βαγγελάκος (E2), Βασίλης Σιαφαρίκας (E3), Δημήτρης Μπάκας (EN), Νίκος Ζουρνατζής (ES), ήταν οι μεγάλοι νικητές.

Γενική κατάταξη

Με ιδανικές συνθήκες πραγματοποιήθηκε ο 4ος αγώνας της χρονιάς, με τον Δημήτρη Βαγγελάκο να κερδίζει όλες τις ειδικές διαδρομές στην γενική κατάταξη, εκτός της 2ης, που έδωσε την άνεση στον Αλέξη Ζώρα να κερδίσει αυτός την αγωνιστική ημέρα με διαφορά 2.149''. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Βασίλης Σιαφαρίκας με +18.585'' ενώ πίσω τους βρέθηκαν οι Κίμωνας Καράμπελας (+27.559"), Χρήστος Παπαθεοδώρου (+43.147"), Μιχάλης Ντουζένης (+44.001").
Την δεκάδα της γενικής κατάταξης συμπλήρωσαν οι Παναγιώτης Κακολύρης, Δημήτρης Μπάκας, Γιώργος Οκάογλου, Απόστολος Ζβιντερίκος.

E1 - Νικητής ο Ζώρας

Όντας ο ταχύτερος της ημέρας, αφού κέρδισε και την γενική κατάταξη, ο Αλέξης Ζώρας ήταν αυτός που κέρδισε και τις έξι ειδικές της κατηγορίας αφήνοντας πίσω του για +44.001" τον Μιχάλη Ντουζένη. Ο Παναγιώτης Κακολύρης συμπλήρωσε το 3ο σκαλί του βάθρου με διαφορά +50.278".
Την εξάδα συμπλήρωσαν οι Γιώργος Οκάογλου (+1:27.008"), Christian Iliovski (+1:29.326") και Γιώργος Μανωλίδης (+1:31.236").

Ε2 - Κερδίζει ο Βαγγελάκος

Αν και έχασε την 2η ειδική λόγω πτώσης, στην γενική κατάταξη, ο Δημήτρης Βαγγελάκος δεν μπόρεσε να απειληθεί από κανέναν στην κατηγορία του, κι έτσι κέρδισε με άνεση τον Απόστολο Ζβιντερίκο που τερμάτισε 2ος, με διαφορά +1:25.733". Το βάθρο συμπλήρωσε ο Λευτέρης Τιτιρέκης (+2 1:36.706"). Ακολούθησαν οι Γιώργος Θεοδωρίδης (+1:38.945"), Μιχάλης Κόπανος (+1:50.371"), Μιχάλης Τράντζας (+2:16.770").

Ε3 - Σιαφαρίκας από τα παλιά

Αν και είναι γνωστό ότι πλέον ο πολυπρωταθλητής Βασίλης Σιαφαρίκας δεν προπονείται τόσο εντατικά, απέδειξε για μία ακόμη φορά ότι όταν βρεθεί στην μέρα του κερδίζει. Έτσι, πήρε τις τρεις ειδικές διαδρομές από τον Κίμωνα Καράμπελα, αφήνοντας τον πίσω του για +8.974". Τρίτος ήταν ο Χρήστος Παπαθεοδώρου με διαφορά +24.562" ενώ ακολούθησε ο Αντώνης Δήμου με διαφορά +2:05.320".

EN - Νικητής ο Μπάκας

Με τέσσερις συμμετοχές να συμπληρώνουν την κατηγορία Νέων αναβατών, ο Δημήτρης Μπάκας ήταν ο ταχύτερος, κερδίζοντας και τις 6 ειδικές διαδρομές του αγώνα από τον Αρτέμη Σφηναρολάκη με διαφορά + 26.663".
Ακολούθησε στο βάθρο ο Γιάννης Κωνσταντινούδης (+1:22.762") με τον Πέτρο Μπιλλή στην 4η θέση +2:06.727".

ES - Ζουρνατζής στην κορυφή

Ταχύτερος όλων στην κατηγορία Senior ήταν ο Νίκος Ζουρνατζής, ο οποίος κέρδισε και τις 4 ειδικές της κατηγορίας, με τον Χάρη Δημόπουλο να φτάνει πίσω του με διαφορά +34.973".
Το βάθρο συμπλήρωσε ο Γιάννης Μπούτζας (+1:13.920"). Ακολούθησαν οι Ελισσαίος Παπαδημητρίου (+1:16.679"), Βασίλης Βράκας (+1:23.993 "), Μανώλης Πασχαλίδης (+1:41.583").

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 26 Σεπτεμβρίου 2016 14:39