Κατηγορία MotoGP
Τρίτη, 16 Αυγούστου 2011 22:01

MotoGP, 11ος αγώνας, Brno

Κυριαρχία Stoner

Μπροστά σε 155.000 θεατές, ο Casey Stoner ξεδίπλωσε για μία ακόμη φορά το οδηγικό του ταλέντο, κατακτώντας άλλη μία νίκη. Αύξησε έτσι τη διαφορά του από τον Jorge Lorenzo στους 32 βαθμούς.

Τα Honda μπροστά

Ο εργοστασιακός αναβάτης της Honda Repsol ηγήθηκε άλλη μία φορά της στρατιάς των Honda που κατέκτησαν το βάθρο. Αν και ο Dani Pedrosa ήταν αυτός που κατείχε από νωρίς την pole position, για πρώτη φορά φέτος, και πήρε την εκκίνηση, τα πράγματα άλλαξαν πολύ γρήγορα. Ο Jorge Lorenzo ήταν αυτός που πέρασε μπροστά με την εργοστασιακή Yamaha μόλις στον 2ο γύρο. Γεγονός που ακολούθησε αμέσως μετά ο Stoner εκμεταλλευόμενος και την πτώση του Pedrosa, που άφησε ανοιχτή την θέση. Με τον Stoner να περνάει μπροστά, η πίεση στον Lorenzo ήρθε τελικά από τον Andrea Dovizioso ο οποίος πέρασε στην 2η θέση, ενώ ο Marco Simoncelli βρέθηκε 3ος, κατακτώντας έτσι το πρώτο του βάθρο για την κατηγορία MotoGP.

Λίγο πιο πίσω, ο Ben Spies (Yamaha Factory Racing) κατάφερε να περάσει τον Lorenzo, ενώ δεν είχε τη δύναμη να φτάσει τους πρωτοπόρους ώστε να διεκδικήσει έτσι μία θέση στο βάθρο. Τα δύο εργοστασιακά Yamaha έμειναν στην 4η και 5η θέσεις με τον Lorenzo να κατακτά την δεύτερη εξ αυτών.
Ανανεωμένη ωστόσο ήταν η εμφάνιση του Valentino Rossi ο οποίος είχε μειωμένη διαφορά από την 5η θέση, συγκριτικά με τους προηγούμενους αγώνες. Σημάδι πως έχει αρχίσει να βρίσκει το κατάλληλο στήσιμο στην μοτοσυκλέτα του. Ακολούθησαν οι Nicky Hayden, Colin Edwards, Hiroshi Aoyama, Héctor Barberá.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 22 Ιουνίου 2012 08:14

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « MotoGP, 10ος αγώνας, Laguna Seca MotoGP 2011 – 12ος αγώνας – Indianapolis »