.
Κατηγορία Παγκόσμιο Enduro
Δευτέρα, 09 Οκτωβρίου 2023 13:31

EnduroGP 2023, 7ος αγώνας, Santiago do Cacem (Πορτογαλία)

Κυρίαρχος του αγώνα ο Josep Garcia, Παγκόσμιος Πρωταθλητής 2023 ο Steve Holcombe.

Ο τελευταίος γύρος του Paulo Duarte FIM EnduroGP World Championship παρέμεινε στην Πορτογαλία – όπου διεξήχθη και ο έκτος αγώνας της χρονιάς – για να μεταφερθεί σε μια νέα τοποθεσία στη Santiago do Cacem, με τον Steve Holcombe (Beta) να προηγείται στην κατάταξη και τρεις αναβάτες πίσω του με μαθηματικές ελπίδες για τον τίτλο.

O Brad Freeman (Beta) άνοιξε τη δράση κυριαρχώντας στο Akrapovic Super Test υπό το φως των προβολέων το βραδάκι της Παρασκευής (6/10) γράφοντας έναν απίστευτα γρήγορο χρόνο στο πιστάκι της ειδικής αυτής δοκιμασίας.

brad freeman EnduroGP 2023 Rnd7 01915 scaled

Ο μόνος που τον πλησίασε ήταν ο Andrea Verona (GASGAS) στη δεύτερη θέση, με τρίτο τον Josep Garcia (ΚΤΜ).

Στην πρώτη ημέρα του αγώνα ο Garcia πήρε μια σημαντική νίκη παρά την δυναμική πίεση που του άσκησε ο Verona, ενώ στην τρίτη θέση έφτασε ο Steve Holcombe (Beta).

Παράλληλα, με τη νίκη του αυτή ο Garcia εξασφάλισε τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή στην κατηγορία του, Enduro 1.

231008 EnduroGP Portugal 2 1724 scaled

Στη δεύτερη μέρα του GP ο Garcia εμφανίστηκε αποφασισμένος να μη χαρίσει ούτε δέκατο στους αντιπάλους του, διεκδικώντας τις όποιες ελπίδες είχε για τον τίτλο της MXGP. Ο Ισπανός της ΚΤΜ έχτισε από νωρίς μια μεγάλη διαφορά 15 δευτερολέπτων και παρέμεινε οδηγός της κατάταξης της ημέρας ως το τέλος.

Δεύτερος τερμάτισε ο Nathan Watson (Honda) και τρίτος ο Verona, ωστόσο ο Holcombe έκλεισε τον αγώνα αποφεύγοντας τα ρίσκα στην πέμπτη θέση και εξασφάλισε τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή MXGP 2023.

Ας δούμε τι έγινε ανά κατηγορία και ποιοι νέοι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές αναδείχθηκαν στην Πορτογαλία:

josep garcia EnduroGP 2023 Rnd7 08184 scaled

Enduro 1

Ο Garcia εξασφάλισε τον τίτλο στην κατηγορία του ήδη από την πρώτη μέρα του αγώνα (Σάββατο 7/10), ωστόσο επανέλαβε την κυριαρχική του εμφάνιση και την Κυριακή (8/10) για να κλείσει θριαμβευτικά τη χρονιά.

Με δύο δεύτερες θέσεις τον ακολούθησε ο Jamie McCanney (Husqvarna) στη δεύτερη θέση του αγώνα, μπροστά από τον Zachary Pichon (Sherco) που μάζεψε δύο τρίτες θέσεις.

Στο πρωτάθλημα ο Garcia είναι πρωταθλητής Ε1 με 249 βαθμούς, δεύτερος ο Theophile Espinasse (Beta) με 203 και τρίτος ο McCanney με 200.

andrea verona EnduroGP 2023 Rnd7 05095 1200x800

Enduro 2

Ο Verona νίκησε την πρώτη μέρα του αγώνα και ο Watson τη δεύτερη, αλλά ο Holcombe εξασφάλισε τον τίτλο και στην κατηγορία του με τερματισμούς στις θέσεις 2 και 3.

Με 260 βαθμούς ήταν ο κυρίαρχος της Ε2, με δεύτερο στην κατάταξη τον Verona με 247 βαθμούς και τρίτο τον Hamish McDonald (Sherco) με 188.

brad freeman EnduroGP 2023 Rnd7 01977 1200x800

Enduro 3

O Freeman χάρισε στη Beta τον τίτλο στην κατηγορία αυτή, μετά από έναν αγώνα θρίλερ, κερδίζοντας το πρώτο σκέλος μα μένοντας έκτος στο δεύτερο την ώρα που η νίκη πήγαινε στον βασικό του διώκτη Mikael Persson (Husqvarna).

Ο Freeman έγινε Παγκόσμιος Πρωταθλητής Ε2 με 227 βαθμούς, με δεύτερο τον Persson με μόλις δύο λιγότερους (225) και τρίτο τον Antoine Magain (Sherco) με 160.

Junior

H Fantic κυριάρχησε στη Junior κατηγορία, καθώς ο Jed Etchells αναδείχθηκε πρωταθλητής κατακτώντας μια δεύτερη και μια τρίτη θέση στην Πορτογαλία, ενώ ο έτερος αναβάτης της, Albin Norrbin, πήρε δύο νίκες στις ισάριθμες μέρες του αγώνα και κυνήγησε τον τίτλο ως την τελευταία καρό σημαία.

Στο τέλος ο Etchells επικράτησε στην τελική κατάταξη για δύο μόλις βαθμούς, 242 έναντι 240 του Norrbin, με τον Jeremy Sydow (Sherco) να κατατάσσεται τρίτος με 192 βαθμούς.

kevin cristino 231007 EnduroGP Portugal 2 3011 1200x800

Youth

Ο Kevin Christino της Fantic ολοκλήρωσε μια μαγική σεζόν κατακτώντας τον παγκόσμιο τίτλο με 259 βαθμούς και τερματισμούς στις θέσεις 1 και 2 στον τελευταίο αγώνα της Πορτογαλίας.

Δεύτερος στο πρωτάθλημα τερμάτισε ο Leo Joyon (Beta) με 232 βαθμούς και τρίτος ο Thibault Biraudon (Sherco) με 215.

EnduroGP 2023 Rnd7 10602 1200x800

Women

Στις Γυναίκες η Jane Daniels χάρισε στη Fantic ένα ακόμη Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και μάλιστα με απόλυτο στυλ, καθώς έκλεισε τη χρονιά με το απόλυτο των βαθμών και νίκες σε όλες τις ημέρες όλων των Grand Prix του 2023.

Η άχαστη Daniels πήρε 160 βαθμούς, με τη Jessica Gardiner (Yamaha) δεύτερη με 114 και τη Francesca Nocera (Honda) τρίτη με 109.