.
Δευτέρα, 25 Ιουλίου 2011 14:57

Yamaha 50 χρόνια αγώνες - 1984-1985

Spencer και Lawson μάχονται μέχρι τέλους

O Ε. Lawson πήρε τη νίκη στο σουηδικό GP και στέφθηκε πρωταθλητής το 1984. Μετά την απόσυρση του Kenny Roberts από τα GP στο τέλος της σεζόν του 1983, οι Eddie Lawson και Virginio Ferrari έγιναν οι εργοστασιακοί αναβάτες της Yamaha, ενώ η YZR500 υπεβλήθη σε περεταίρω εξέλιξη με τις προδιαγραφές OW76.

Νέοι εργοστασιακοί αναβάτες στα 500

Το σύστημα εισαγωγής καυσίμου μείγματος άλλαξε, από περιστροφική βαλβίδα – το οποίο είχε το πλεονέκτημα της ταχύτητας, σε βαλβίδες reed, το οποίο πρόσφερε μεγαλύτερο εύρος απόδοσης στην καμπύλη και καλύτερες εκκινήσεις. Κύριος αντίπαλος και αυτή τη χρονιά ήταν η Honda, με αναβάτες τους Freddy Spencer, Randy Mamola, Raymond Roche και Ron Haslam. Η Honda επίσης εκείνη τη χρονιά παρουσίασε μια νέα μοτοσυκλέτα με κινητήρα διάταξης V-4. H Suzuki δεν συμμετείχε στους αγώνες με εργοστασιακή ομάδα εκείνη τη σεζόν, όμως ο Barry Sheene έλαβε μέρος στα GP με μοτοσυκλέτα Suzuki έτσι κι αλλιώς.

Ο Lawson, στη δεύτερη πλέον χρονιά του στους αγώνες GP, κέρδισε τον εναρκτήριο γύρο στη Ν. Αφρική, καθώς και τους αγώνες που ακολούθησαν σε Ισπανία, Αυστρία και Σουηδία. Κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο σε GP χάρη στη σταθερή του απόδοση, με τέσσερεις νίκες, τέσσερεις 2ες θέσεις, μια 3η και τρεις 4ες θέσεις. Ο Ferrari εν τω μεταξύ τελείωσε τη σεζόν στην 7η θέση της κατάταξης και η Honda πήρε τον τίτλο του κατασκευαστή με 4 νίκες από τον Spencer και 2 από τον Mamola.

Ο Roberts σταματάει αλλά εμπνέει τους νεότερους

Ο εναρκτήριος γύρος της Ν. Αφρικής έγινε υπό συνθήκες βροχόπτωσης και ο Spencer με την V-4 Honda του, αποσύρθηκε από τον αγώνα λόγω μηχανικών προβλημάτων. Ο Lawson κατάφερε να κρατήσει σε απόσταση τον Roche και να πάρει την πρώτη του νίκη για τη σεζόν και συνέχισε να αγωνίζεται δυνατά. Στον γύρο που ακολούθησε στην Αυστρία πήρε την 3η του νίκη, ενώ ο Spencer κέρδισε τους τρεις επόμενους γύρους, σε Δ. Γερμανία, Γαλλία, και Γιουγκοσλαβία. Μετά από επτά αγώνες, ο Lawson είχε στο ενεργητικό του τρεις νίκες και ο Spencer τέσσερεις, όμως κατάφερε να παραμείνει στην κορυφή της κατάταξης από τον πρώτο κιόλας γύρο.

Πολλοί αναβάτες ήταν εκείνοι που κατάφεραν να επιτύχουν, εμπνεόμενοι και καθοδηγούμενοι από τον Kenny Roberts, ακόμη κι από όταν ο ίδιος ήταν ακόμα ενεργά αγωνιζόμενος. Ανάμεσά τους και οι Eddie Lawson (με το νούμερο 21), ο Tadahiko Taira (με το νούμερο 310) και αργότερα ο Wayne Rainey.

250cc

O Christian Sarron, ο οποίος είχε τερματίσει 2ος στην κατάταξη την προηγούμενη σεζόν, οδήγησε ξανά την ΤΖ250 κατακτώντας τον πρώτο του τίτλο, με τρεις νίκες και τέσσερεις δεύτερες θέσεις, συλλέγοντας 109 πόντους στη βαθμολογία. Έτσι, η Yamaha κέρδισε τον 3ο της τίτλο αναβάτη στη σειρά και τον 10ο γενικότερα. Εκτός αυτού, η Yamaha πήρε και τον τίτλο του κατασκευαστή για 3η συνεχόμενη χρονιά. Ο Sarron ξεκίνησε δυναμικά τη σεζόν στον πρώτο γύρο στη Ν. Αφρική, τερματίζοντας δεύτερος. Όμως, στον επόμενο γύρο της Ιταλίας τερμάτισε εκτός βαθμολογίας. Ακολουθεί πάλι μια 2η θέση στον επόμενο γύρο στην Ισπανία και στον τέταρτο γύρο της σεζόν, στο GP της Αυστρίας έρχεται η δεύτερη νίκη της καριέρας του και η εκτόξευσή του στην κορυφή τη βαθμολογίας. Ο επόμενος γύρος της Γερμανίας επίσης ήταν νικηφόρος και αύξησε το προβάδισμά του στην κατάταξη. Με εξαίρεση το GP της Ολλανδίας, στου υπόλοιπους αγώνες ο Sarron τερμάτιζε διαρκώς στις πρώτες θέσεις. Στο GP της Σουηδίας, πέρασε τη γραμμή του τερματισμού 2ος, πίσω από τον αντίπαλό του Manfred Herweh, όμως ο τίτλος ήταν δικός του πριν καν το τέλος του πρωταθλήματος. O πρωταθλητής στα ΑΜΑ Superbike, Wayne Rainey έλαβε επίσης μέρος στα GP με ΤΖ250. Τελείωσε τη σεζόν στην 8η θέση της κατάταξης, με μια 3η θέση στο ιταλικό GP.

1985

Οι Eddie Lawson και Christian Sarron τελειώνουν τη σεζόν στη 2η και 3η θέση αντίστοιχα
500cc
Οι Eddie Lawson και Raymond Roche της Yamaha Marlboro Racing Team και ο Christian Sarron της Team Sonauto Gauloises οδήγησαν την τελευταία έκδοση της YZR500 (OW81) στους 12 γύρους της σεζόν του 1985. Παρά τις τρεις νίκες του, ο Lawson δεν κατάφερε να φτάσει σε βαθμολογία τον Freddie Spencer της Honda και κατέλαβε τη 2η θέση, χάνοντας την ευκαιρία για 2ο τίτλο στη σειρά.
Στον εναρκτήριο γύρο στο Kyalami, ο υπερασπιστής του τίτλου Lawson, κέρδισε τη μάχη στήθος με στήθος με τον Spencer και ξεκίνησε δυναμικά τη σεζόν. Τρία διαφορετικά ονόματα βρέθηκαν στην πρώτη θέση στους τρεις πρώτους γύρους με τον Spencer να κερδίζει τον δεύτερο στην Ισπανία, και τον Sarron να κερδίζει τον τρίτο γύρο στη Δ. Γερμανία. Οι Lawson και Spencer ισοβάθμησαν στην κατάταξη μετά τους δύο γύρους, όμως ο Spencer βρέθηκε να προηγείται μετά τον τερματισμό του στη 2η θέση στον τρίτο γύρο. Ο Lawson εκεί τερμάτισε 4ος.

Και στους επόμενους τρεις γύρους, οι δυνατές μάχες συνεχίστηκαν. Στα highlights της πάλης Lawson – Spencer είναι το 5ο GP που έγινε στην Αυστρία, καθώς ο αγώνας έγινε σε δύο γύρους (heats) λόγω βροχής. Στον πρώτο αγώνα των 16 γύρων νικητής βγήκε ο Spencer με διαφορά 2.18 δευτερολέπτων ενώ στον δεύτερο αγώνα των 14 γύρων, νικητής βγήκε ο Lawson με διαφορά 2.15 δευτερολέπτων. Η παράταση χρόνου έδωσε τη νίκη στον Spencer κατά 3/10 του δευτερολέπτου. Στον 4ο και 5ο γύρο που ακολούθησαν, ο Lawson κατέκτησε την 2η θέση, ενώ την 1η θέση πήρε στον 6ο γύρο. Παρ’ όλα αυτά, δεν κατάφερε να φτάσει σε βαθμολογία τον Spencer, ο οποίος σημείωσε διαδοχικές νίκες από τον 8ο γύρο των GP στο Βέλγιο και μέχρι το τέλος της σεζόν. Αντίστοιχα όμως, ο Lawson στους ίδιους αγώνες κατάφερε μια 2η, 4η και άλλες δύο 2ες θέσεις μέχρι το τέλος. Ήδη από τον 11ο γύρο στη Σουηδία, ο Spencer είχε κλειδώσει τον τίτλο, αν και στο San Marino ο Lawson σημείωσε την 3η νίκη του τη χρονιά εκείνη. Τελικά τελείωσε τη σεζόν βρισκόμενος στη 2η θέση και έχοντας συλλέξει πόντους στους 11 από τους 12 συνολικά γύρους.

250cc

Η YZR250 λανσάρεται αργά στους αγώνες και ο Lavado κερδίζει στον τελευταίο γύρο.
Η πλειοψηφία των αναβατών στα GP250 οδηγούσαν τη Yamaha TZ250 μοτοσυκλέτα παραγωγής, όμως αυτή τη χρονιά και η Honda συμμετείχε σε αυτή την κατηγορία. Οι Freddie Spencer και Anton Mang έγιναν οι βασικοί ανταγωνιστές για τους αναβάτες της ΤΖ. Επικρατέστεροι αναβάτες της κατηγορίας ήταν ο σταρ από τη Βενεζουέλα Carlos Lavado, ο οποίος είχε κερδίσει τον τίτλο του 1983 στα 250cc, και ο Martin Wimmer από τη Δ. Γερμανία. Ο Lavado κατέλαβε την 3η θέση στο πρωτάθλημα, με δύο νίκες και ο Wimmer 4ος με μία νίκη. Το πρωτάθλημα στα 250cc πήρε ο Spencer μαζί με το «διπλό», στα 500cc. Η Yamaha εκτός αυτού, έχασε και την ευκαιρία για τον 4ο συνεχόμενο τίτλο του κατασκευαστή.

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 11 Ιουνίου 2012 11:10

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Yamaha 50 χρόνια αγώνες - 1982 - 1983 Yamaha 50 χρόνια αγώνες - 1986 »