.
Τρίτη, 12 Ιουλίου 2011 01:18

Yamaha 50 χρόνια αγώνες - 1982 - 1983

O Roberts φεύγει, νέοι εργοστασιακοί έρχονται

Το 1982 ο Νεοζηλανδός Graeme Crosby κατατάσσεται 1ος μεταξύ των αναβατών της Yamaha και 2ος συνολικά στο βαθμολογικό πίνακα, παρά το γεγονός ότι δεν είχε καταφέρει καμία νίκη. Οι τέσσερεις ιαπωνικές κατασκευάστριες εταιρείες έδωσαν μάχη στήθος με στήθος στην κατηγορία των 500cc.

Κορυφαίοι αναβάτες και συμμετοχή της Honda

Η σεζόν των 12 γύρων του 1982, βρίσκει αναβάτες στη σέλα της Yamaha YZR500 τους Kenny Roberts, Barry Sheene, Graeme Crosby και Marc Fontan. Ο Crosby, παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε καμία νίκη εκείνη τη χρονιά, είχε πέντε θέσεις στο πόντιουμ, συμπεριλαμβανομένης και μιας 2ης και τελικά τελείωσε τη σεζόν βρισκόμενος στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Ο τίτλος πήγε στον Franco Uncini της Suzuki, ο οποίος είχε πέντε νίκες εκείνη τη σεζόν.

Η συμμετοχή της Honda στα GP ήταν ένα επίσης καυτό θέμα εκείνη τη χρονιά. Ο Freddie Spencer μπήκε στους αγώνες με μια υγρόψυκτη, 3κύλινδρη Honda, ενώ ο Νοτιοαφρικανός αναβάτης Kork Ballington οδήγησε την 500cc μοτοσυκλέτα της Suzuki. Και οι τέσσερεις ιαπωνικές κατασκευάστριες εταιρείες κονταροχτυπήθηκαν εκείνη τη χρονιά, ενώ τότε ήταν που ο Roberts ξεκίνησε να χρησιμοποιεί ελαστικά Dunlop, κερδίζοντας τον πρώτο γύρο στην Αργεντινή. Στον ίδιο αγώνα, δεύτερος τερμάτισε ο Sheene, χαρίζοντας στη Yamaha τις δύο πρώτες θέσεις στο πόντιουμ και μια καλή αρχή στη χρονιά. Η Yamaha παρουσίασε τη νέα 2χρονη, 4κύλινδρη, διάταξης V YZR500 (OW61) στον δεύτερο γύρο της Αυστρίας και αυτή ήταν η πρώτη μοτοσυκλέτα 500cc στα GP με τέτοιο κινητήρα. Ο Roberts τερμάτισε 3ος με τη νέα του μοτοσυκλέτα στον πρώτο της αγώνα. Όμως η τραγωδία δεν άργησε να έρθει, δέκα ημέρες πριν το ισπανικό GP, όταν ο αναβάτης Ikujiro Takai, σε μια στροφή του σιρκουί Sportsland SUGO, ενεπλάκη σε σύγκρουση κατά τη διάρκεια δοκιμαστικών για την YZR500, που του στέρησε τη ζωή.

Με αυτό το τραγικό γεγονός ακόμη νωπό στη μνήμη όλων, οι Roberts και Sheene οδήγησαν την OW61 στο ισπανικό GP τερματίζοντας στην 1η και 2η θέση αντίστοιχα. Ο Roberts επίσης τερμάτισε 4ος στο Misano, 2ος στην Ολλανδία και 4ος στο Βέλγιο. Δυστυχώς όμως, λόγοι υγείας στους τέσσερεις τελευταίους γύρους τον οδήγησαν στην 4η θέση της γενικής κατάταξης. Ο Spencer από την άλλη μεριά, τελείωσε τη σεζόν στην 3η θέση, χάρη στα θετικά του αποτελέσματα καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς, που συμπεριλάμβαναν και μια νίκη στο βελγικό GP (η πρώτη νίκη της Honda στα GP με 2χρονο κινητήρα).

250cc - Η ΤΖ250 και ο Tournadre παίρνουν τον τίτλο της χρονιάς

Παρά το γεγονός ότι η πλειοψηφία των αναβατών στα GP250 οδηγούσαν την εργοστασιακή ΤΖ250 της Yamaha, τα πρωταθλήματα από το 1978 έως το 1981 κερδίζονταν από την εργοστασιακή ομάδα της Kawasaki. Το 1982 όμως, ο αναβάτης της Yamaha, Jean-Louis Tournadre, έδωσε μερικές σκληρές μάχες με τον Γερμανό Anton Mang της Kawasaki για να κερδίσει τον τίτλο του πρωταθλήματος με διαφορά μόλις ενός πόντου. Αυτό αποτέλεσε τον 8ο τίτλο αναβάτη συνολικά για τη Yamaha και τον 1ο τίτλο από το 1973, καθώς και τη στέψη του Dieter Braun. Την ίδια χρονιά επίσης, η Yamaha ανάκτησε τον τίτλο του κατασκευαστή, έπειτα από πέντε χρονιές που βρισκόταν στα χέρια της Kawasaki, ενώ ο Roberts χάνει τον τίτλο «παραλίγο» στον τελευταίο γύρο της σεζόν. Μια μάχη-θρύλος για το πρωτάθλημα που έμεινε στα χρονικά των αγώνων GP.

1983 – Μάχες Honda με Yamaha

Καθ’ όλη τη διάρκεια των 12 γύρων του GP του 1983, η Yamaha ΥΖR500 οδηγήθηκε από τους Kenny Roberts, Mark Fontan και Eddie Lawson για τον οποίο ήταν και η πρώτη του “φουλ” χρονιά στα GP. Η έκδοση (spec) OW70 της YZR500 εκείνης της χρονιάς, ήταν ο δεύτερος γενιάς κινητήρας διάταξης V-4. Το νέο μοντέλο είχε πλαίσιο Deltabox και μπροστινό τροχό 17 ιντσών. Η μάχη για τον τίτλο του πρωταθλήματος κατέληξε να γίνει μάχη ανάμεσα στον Kenny Roberts της Yamaha και τον Freddie Spencer της Honda με τον V-3 κινητήρα. Οι δύο αναβάτες ήταν ισόπαλοι στη βαθμολογία, με 6 νίκες, 3 δεύτερες θέσεις και 6 pole positions. Η μάχη ήταν τόσο σκληρή, που δεν είχε προηγούμενο στην ιστορία του αθλήματος. Τελικά, ο Roberts έχασε τον τίτλο για μόλις δύο βαθμούς και κατέλαβε τη 2η θέση, ενώ ο Lawson τελείωσε τη χρονιά 4ος.

Ο καθοριστικός για τον τίτλο αγώνας έλαβε χώρα στην Ίμολα, στο Σαν Μαρίνο το Σεπτέμβριο εκείνου του έτους. Μέχρι εκείνη τη στιγμή, ο Spencer είχε κερδίσει έξι αγώνες και προηγείτο στην κατάταξη κατά 5 βαθμούς, ενώ ο Roberts είχε πέντε νίκες και θα έπρεπε να πάρει πέντε βαθμούς περισσότερους από τον Spencer σε αυτό τον αγώνα. Ακόμη και αν ο Roberts κέρδιζε τον αγώνα, ο Spencer, αν τερμάτιζε 2ος, θα έπαιρνε το πρωτάθλημα. Ο Roberts πήρε την pole position και οδήγησε αψεγάδιαστα, παίρνοντας την έκτη νίκη του για τη σεζόν. Παρόλο που ο Lawson ήταν ένας από τους πιο επίφοβους να στερήσουν από τον Spencer τη 2η θέση, τελικώς τερμάτισε 6 δευτερόλεπτα πίσω του, στην 3η θέση κι έτσι ο Spencer πήρε το πρωτάθλημα.

1983 - O Carlos Lavado κατακτά τον πρώτο του τίτλο με μία TZ250

Η χρονιά ξεκίνησε με έντονο ανταγωνισμό, καθώς τρεις διαφορετικοί αναβάτες κέρδισαν τους τρεις πρώτους αγώνες και οι τρεις με τη Yamaha TZ250. Ο Carlos Lavado, νικητής του τρίτου γύρου, κατάφερε να βρεθεί στην κορυφή του ανταγωνισμού, νικώντας και τον 4ο γύρο στη Δ. Γερμανία και παρά την 7η θέση του στα GP της Ισπανίας και της Αυστρίας, στη συνέχεια κέρδισε στον 7ο και 8ο γύρο, σε Γιουγκοσλαβία και Ολλανδία αντίστοιχα. Συλλέγοντας συνεχώς πόντους, κατάφερε να ανέλθει στην κορυφή της βαθμολογίας και μετά από μια 3η θέση στον ένατο γύρο στο Βέλγιο και μια 4η θέση στο GP της Βρετανίας που ακολούθησε, κατάφερε να κλειδώσει τον τίτλο πριν τη λήξη της σεζόν. Έτσι, ο Carlos Lavado έγινε ο δεύτερος  αναβάτης από τη Βενεζουέλα, παγκόσμιος πρωταθλητής, μετά τον Cecotto. Και η Yamaha όμως, εκείνη τη χρονιά, κέρδισε τον δεύτερο στη σειρά τίτλο κατασκευαστή.