Σάββατο, 11 Μαϊος 2013 10:12

AMA Supercross 2013, 17ος αγώνας, Las Vegas

Πρωταθλητές οι Hahn και Roczen!

Του Νίκου Τσαμάνδουρα

Στην πολιτεία του τζόγου καθορίστηκε και το πρωτάθλημα στα West 250 Supercross με τον τίτλο να καταλήγει στα χέρια του Ken Roczen και στα East 250 στα χέρια του Hahn. Στα 450 ο Villopoto πήρε τη 10η του νίκη για φέτος επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φετινού πρωταθλητή.

250 East – Τίτλος για τον Hahn!

Διαφορετικός από πολλές απόψεις, ο 1ος αγώνας της βραδιάς ξεκίνησε εκτός σταδίου. Ύστερα οι αναβάτες μπήκαν στο στάδιο, με αρχικό πρωτοπόρο τον Gavin Faith. Στον 3ο γύρο πρώτος πέρασε ο Tyler Bowers. Πίσω του οι Faith και Hahn ενώ ο Musquin βρίσκεται στην 6η θέση. Μετά από 5 γύρους οι θέσεις ήταν Bowers, Faith, Hahn, Musquin και Wharton. Στον 10ο γύρο μπροστά ήταν πάλι ο Bowers οδεύοντας προς την πρώτη του νίκη. Πίσω του κατά σχεδόν 5’’ ήταν ο Hahn και ακολουθούσε ο Musquin +1.5 από τον 2ο. Στον 12ο γύρο ο Musquin πέρασε τον Hahn. Το πρωτάθλημα ήταν στα χέρια του Hahn αν τα πράγματα έμεναν ως είχαν, ενώ αν πέρναγε μπροστά ο Musquin ο τίτλος θα είχε και άλλο διεκδικητή. Τελικός νικητής ήταν ο Bowers παίρνοντας την πρώτη του νίκη. 2ος τερμάτισε ο Musquin και 3ος ο Wil Hahn, που με αυτή την 3η θέση “κλείδωσε” το πρωτάθλημα στα 250 East Supercross.
“Τώρα είναι σαν να ξυπνάω από ένα όνειρο που είχα. Είναι έτσι από τη Minneapolis. Φυσικά δεν θα άξιζε χωρίς κάποιες αντιξοότητες. Έχω μια σπουδαία ομάδα”, είπε ο Ηahn.

250 west - Τίτλος για τον Ken Roczen!

Πρώτος κατά την εκκίνηση έστριψε o Martin Davalos, με το ενδιαφέρον όμως να είναι στους Roczen και Tomac οι οποίοι στον 2ο γύρο βρίσκονταν στην 3η και 7η θέση αντίστοιχα. Πέντε γύρους μετά, προηγείται ακόμα ο Davalos ενώ πλέον ο Roczen είναι 2ος. Ακολουθούν οι Kyle Cunningham, Ryan Sipes και Eli Tomac. Στον επόμενο γύρο ο Tomac πέρασε τον Sipes. Στον 8ο γύρο, ο Tomac αναρριχήθηκε στην 3η θέση πλησιάζοντας τον Roczen και 2 γύρους μετά κατάφερε να τον περάσει και να ανέβει στην 2η θέση. Στον 12ο γύρο ο Tomac θα περάσει και τον Davalos και πλέον η κατάταξη είναι Tomac, Davalos, Roczen. Στον 14ο γύρο ο Roczen έσωσε τον επερχόμενο τίτλο του αφού ανέβηκε στην 2η θέση περνώντας τον Davalos. Tελικός νικητής θα είναι ο Tomac, αλλά η 2η θέση του Roczen του χάρισε το εν λόγω πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην καριέρα του.
“Είναι απίστευτο. Δεν μπορώ να το πιστέψω. Ελπίζω οι fans να το διασκέδασαν. Χαίρομαι που η πίεση και η ένταση για το κυνήγι του πρωταθλήματος τέλειωσαν. Κέρδισα ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα με την ΚΤΜ που εδρεύει στην Ευρώπη, και τώρα ένα πρωτάθλημα εδώ στην Αμερική. Η ομάδα μου είναι απίθανη”, δήλωσε ο Kenny Roczen.

450 - O Villopoto επιβάλλεται ξανά

Στο ξεκίνημα του αγώνα μπροστά βρέθηκε ο Jake Weimer και 2ος ο Chad Reed με τους Andrew Short, Ryan Villopoto και Ryan Dungey να ακολουθούν. Στον 2ο κιόλας γύρο ο Villopoto εκτόπισε τον Weimer και βρέθηκε στην πρώτη θέση. 3ος πλέον ήταν ο Dungey και πίσω του οι Reed και Barcia. Στο τέλος του 5ου γύρου τον αγώνα οδηγούσε ο Villopoto. Πίσω του οι Dungey και Weimer. Στην 4η θέση ανέβηκε ο Millsaps μπροστά από τον Reed. Τελικός νικητής και άνετα μάλιστα ήταν ο Villopoto, σημειώνοντας την 10η του νίκη για την φετινή σεζόν επιβεβαιώνοντας άλλη μια φορά τον τίτλο του. Πίσω του, 2ος τερμάτισε ο Ryan Dungey και 3ος ο Millsaps.