Κυπ.Enduro Νοτίου Ελλάδος 2015, 1ος αγώνας, Μέγαρα

Με 60 συμμετοχές!

Του Τάκη Μανιάτη
Φωτογραφίες: Φωτεινή Ζαγλάρα

Οι εξήντα αναβάτες του κυπέλλου Enduro Νοτίου Ελλάδος, συμμετείχαν παράλληλα στον αγώνα του πρωταθλήματος που έγινε την Κυριακή 15 Μαρτίου στα Μέγαρα, με τον Ανδρέα Θεοδώρου να προηγείται στην γενική κατάταξη.

Γενική κατάταξη

Η μικρή απόσταση από την Αθήνα ήταν ένας πολύ καλός λόγος ώστε οι αναβάτες που συμμετέχουν στο κύπελλο Enduro Νοτίου Ελλάδος, να γεμίσουν τις κατηγορίες. Αναβάτες από Πελοπόννησο, Εύβοια, Αθήνα αλλά και άλλες περιοχές έκαναν την εμφάνιση τους. Το κακό είναι πως όλοι αυτοί θα βρεθούν ξανά σε.... 7 μήνες από τώρα, αφού το πρόγραμμα του Νοτίου, δυστυχώς έχει τον 2ο αγώνα του στα μέσα του Φθινοπώρου. Η διαδρομή ήταν η ίδια με του πρωταθλήματος, με ουρά και κύκλο απόστασης 50 περίπου χιλιομέτρων, με δύο ειδικές διαδρομές. Οι αναβάτες του Νοτίου έκαναν δύο γύρους, και πέντε χρονομετρημένες ειδικές, και ο ταχύτερος από αυτούς ήταν ο Ανδρέας Θεοδώρου, που κέρδισε την άτυπη γενική κατάταξη με χρόνο 26:02.600'', από την κατηγορία ΝΕ2. Ακολούθησε ο Χρήστος Θεοδωσόπουλος με χρόνο 26:30.372'' και διαφορά + 27.772'' από την ίδια κατηγορία, ενώ ο Παναγιώτης Λάμπρου, από την ΝΕ1, ήταν 3ος με χρόνο 26:58.819''. Τέταρτος τερμάτισε ο Θανάσης Κατσαντώνης με χρόνο 27:01.322'' από την κατηγορία ΝΕ2, πέμπτος ο Γιώργος Νέγρης με χρόνο 27:18.586'' από την κατηγορία NES, και έκτος ο Ναθαναήλ Κολεύρης με χρόνο 27:19.726'' από την ίδια κατηγορία.

Κατηγορία ΝΕ1 - Κερδίζει ο Λάμπρου

Αν και έχασε δύο ειδικές διαδρομές, την 3η και 5η, από τον Γιώργο Πισιμάνη, ο Παναγιώτης Λάμπρου κατάφερε στις υπόλοιπες να πετύχει καλύτερο χρόνο και να τερματίσει τελικά 1ος, με διαφορά + 29.378''. Ο Μίνως Κονίδης ήταν αυτός που έκανε τον ταχύτερο χρόνο στην 3η ειδική διαδρομή, αλλά τελικά έμεινε 3ος με διαφορά + 35.038''. Ακολούθησε ο Γιάννης Γιαννακάρας (+38.544''), ο Γιώργος Μπάρδης (+44.312'') και ο Γιάννης Γιάννου (+58.461'').

Κατηγορία ΝΕ2 - Πρώτος ο Θεοδώρου

Έχοντας τον ταχύτερο χρόνο στην γενική κατάταξη, ο Ανδρέας Θεοδώρου κέρδισε και την κατηγορία ΝΕ2, με διαφορά + 27.772'' από τον Χρήστος Θεοδωσόπουλο. Αυτός, κατάφερε να τον πλησιάσει αρκετά στις 2η και 3η ειδικές, να κερδίσει την 4η, αλλά οι χρόνοι του στις υπόλοιπες δύο τον έριξαν πίσω. Ο Θανάσης Κατσαντώνης έφτασε κοντά στους δύο πρώτους στην 3η ειδική διαδρομή, αλλά τερμάτισε τελικά με συνολική διαφορά + 58.722'' στην 3η θέση.
Ακολούθησε ο Δημήτρης Καρπούζης (+1:36.881''), ο Τέντυ Αντωνιάδης (+1:48.091'') και ο Τάσος Κριεμπάρδης (+2:08.292'').

Κατηγορία ΝΕ3 - Νικητής ο Ματζώρος

Η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει υπέρ του Σταύρου Ματζώρου μετά την 3η ειδική όπου προηγήθηκε για 100 χιλιοστά του δευτερολέπτου του Βαγγέλη Ζαχαράτου. Μέχρι τότε, ο Ζαχαράτος έδειχνε δυνατός για την νίκη, κερδίζοντας τις δύο πρώτες ειδικές διαδρομές. Ο Ματζώρος απάντησε με τις δύο τελευταίες και προηγήθηκε τελικά για μόλις + 3.588''! Το βάθρο συμπλήρωσε ο Σπύρος Σταματόπουλος με διαφορά + 16.061'', ο οποίος κέρδισε μάλιστα και την 3η ειδική της κατηγορίας. Ακολούθησε ο Θανάσης Μητσάκος (+1:17.660''), ο Χρήστος Ακριώτης (+1:30.191'') και ο Θανάσης Παπαθανάσης (+1:46.927'').

Κατηγορία NES - Μάχη στο δευτερόλεπτο

Η μάχη μεταξύ του Ναθαναήλ Κολεύρη και του Γιώργου Νέγρη κρίθηκε στο δευτερόλεπτο. Με τον Νέγρη να κερδίζει τις δύο πρώτες ειδικές, τον Κολεύρη τις άλλες δύο, ο αγώνας θα παιζόταν στην τελευταία ειδική. Η σχετική ισοβαθμία με διαφορά μόλις 0,5'' στην τελευταία ειδική δεν ήταν αρκετή να δώσει στον Κολεύρη την νίκη, κι έτσι ο Νέγρης προηγήθηκε για +1.140''! Ο Στάθης Ρούσσης τερμάτισε στην 3η θέση του βάθρου με διαφορά + 22.592''. Ακολούθησαν οι Μανόλης Ρουμελιώτης (+37.217''), Βασίλης Κολιόπουλος (+1:11.767'') και Σταμάτης Παπαγιάννης (+3:21.453'').
Στην κατηγορία NEX ήταν μία η συμμετοχή με τον Άγγελο Νούσια, και στις γυναίκες, κατηγορία NEW, η Τίμη Κυριακοπούλου που τερμάτισαν κανονικά στον αγώνα.

Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 19 Μαρτίου 2015 00:08