.
Κατηγορία MotoGP
Κυριακή, 10 Μαρτίου 2024 20:26

MotoGP 2024, 1ος Αγώνας, Qatar – Νικητής ο Bagnaia σε μια πρεμιέρα… «υποτονική»

Ο ανταγωνισμός ήταν εκεί, ωστόσο ίσως οι προσδοκίες πολλών εξ ημών να ήταν μεγαλύτερες. Όπως και να έχει έχουμε τον πρώτο νικητή -πλήρους αγώνα- της σεζόν!

Η εκκίνηση αρχικά, πήρε παράξενη τροπή, λόγω βλάβης στη μοτοσυκλέτα του Raul Fernandez, ο οποίος είδε την περσινή του Aprilia να οδεύει στα pits, οδηγώντας και στο κόψιμο του αγώνα στους 21 γύρους. Όταν τελικά ήρθε η ώρα της εκκίνησης, ο Francesco Bagnaia έκανε αυτό που κάνει καλύτερα. Έμαθε από τα χτεσινά του λάθη παίρνοντας τα ηνία του αγώνα και διατηρώντας τη θέση του υποδειγματικά πέρασε πρώτος τη γραμμή του πρώτου αγώνα της σεζόν. Πίσω του, οι Brad Binder και Jorge Martin ήταν οι αναβάτες που ενάλλασσαν θέσεις, με τον αναβάτη της ΚΤΜ να αφήνει 3ο τον Jorge Martin.

Πρώτος εκτός βάθρου αναβάτης, ο Marc Marquez, ο οποίος πιθανότατα δεν έχει αλλάξει ακόμα την HRC νοοτροπία του στο πως οδηγεί τη GP23. Όταν ενδεχομένως προσαρμοστεί στο 100%, πιθανότατα θα είναι στους πρωταγωνιστές των επόμενων βάθρων. Πίσω του κάπως δύσκολα, τερμάτισε ο έτερος εργοστασιακός αναβάτης της Ducati, Enea Bastianini, ο οποίος έχει να σταθεροποιήσει εντός του 2024 τη θέση του στην κόκκινη ομάδα.

Στην 7η θέση είδαμε να τερματίζει ο Alex Marquez, έχοντας δώσει ωραίες μάχες με τον «υπαρκτό» φετος Fabio Di Giannantonio, ο οποίος ακολούθησε. Παρά τις προσδοκίες που δημιούργησε το χτεσινό του βάθρο, ο Aleix Espargaro περιορίστηκε στην 8η θέση με το Maverick Vinales να τερματίζει στη 10η θέση. Ανάμεσα τους, τερμάτισε εν τέλει ο Pedro Acosta, του οποίου τη GasGas είδαμε να φτάνει ως και την 4η θέση, δείχνοντας μας τι μπορεί να δούμε στο κοντινό μέλλον.

Τα ιαπωνικά εργοστάσια πάλι βρέθηκαν εκτός 10άδας, με τους Quartararo και Zarco να φέρνουν τις Yamaha και Honda στην 11η και 12η θέση, αντίστοιχα. Ενδεικτικό σημείο της κατάστασης ειδικά για το HRC, είναι το γεγονός ότι ο Luca Marini τερμάτισε προτελευταίος, με ουραγό το Jack Miller μετά από πτώση.

Επόμενος αγώνας θα είναι αυτός της Πορτογαλίας, στις 24 Μαρτίου.