Σάββατο, 04 Ιανουαρίου 2014 11:32

AMA Supercross 2014, 1ος αγώνας, Αnaheim

Roczen και Anderson κυριαρχούν!

Του Νίκου Τσαμάνδουρα

Παρουσία πάνω από 45.000 θεατών ξεκίνησε πανηγυρικά το φετινό πρωτάθλημα του Monster Energy AMA Supercross. Στο κατάμεστο Angel Stadium ο rookie Ken Roczen με Red Bull KΤΜ πήρε τη νίκη στα 450 ενώ στα 250, ο Jason Anderson πήρε μια εντυπωσιακή πρώτη νίκη.

450 - Ποδαρικό για Roczen

Ο τρεις φορές πρωταθλητής Ryan Villopoto πήρε την Holeshot, έχοντας πίσω του μέχρι την πρώτη στροφή τους Roczen και Grant. H συνέχεια του αγώνα δεν είχε παρα μικροεναλλαγές στις θέσεις μέχρι τον 10ο γύρο όπου και ο James Stewart πέρασε 3ος ενώ ένα γύρο πριν ο Villopoto έχασε την πρώτη θέση έπειτα από πτώση που τον περιόρισε στην 5η θέση. Στον 12ο γύρο ο Stewart είχε φτάσει στην 2η θέση αλλά φτάνοντας και προσπαθώντας να περάσει τον Roczen, έπεσε θεαματικά στα σαμάρια, χωρίς να μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα του. Την πτώση αυτή εκμεταλλεύτηκαν οι Dungey και Reed που συμπλήρωσαν το βάθρο. Ο Ryan Villopoto τελικά τερμάτισε 4ος μπροστά από τον Justin Barcia που συμπλήρωσε την 5άδα.

250 - Υπόθεση Anderson

Στη μικρότερη κατηγορία ο Jason Anderson πήρε την Holeshot μένοντας μπροστά μέχρι τον 4ο γύρο όπου έχασε προσωρινά την πρωτιά από τον Cole Seely, ενώ στον ίδιο γύρο πέρασε στην τρίτη θέση και ο Dean Wilson. Μέχρι τα μισά του αγώνα, οι Wilson και Osborne αντάλλασαν θέσεις με τον Osborne να επικρατεί τελικά. Οριακά και στον τελευταίο γύρο του αγώνα πέρασε και ο Anderson τον Seely αφήνοντας τον 2ο. Πίσω από τον Wilson τερμάτισε ο Cooper Webb συμπληρώνοντας την 5άδα της κορυφής.

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 27 Απριλίου 2014 07:51

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Monster Energy Cup 2013 AMA Supercross 2014, 2ος αγώνας, Phoenix »