Δευτέρα, 25 Φεβρουαρίου 2013 23:19

AMA Supercross 2013, 8ος αγώνας, Atlanta

O Stewart κερδίζει!

Του Τάκη Μανιάτη

Για πρώτη φορά φέτος, ο James Stewart έβαλε το κεφάλι κάτω, δεν έκανε λάθη και κατάφερε να κερδίσει αγώνα. Αυτή του η επίδοση αλλάζει τα δεδομένα που τον ήθελαν να έχει πέσει οδηγικά κι έτσι το πρωτάθλημα έχει πλέον νέο ενδιαφέρον.

450 SX

Η όρεξη του Stewart φάνηκε από την αρχή μιας και πήρε την εκκίνηση και έστριψε πρώτος , με αποτέλεσμα να μείνει στην 1η θέση για όλη τη διάρκεια του αγώνα χωρίς να μπορέσει κάποιος να τον απειλήσει. Πίσω του ήταν ο Villopoto που προσπάθησε να πιάσει τον Stewart αλλά τελικά η διαφορά του έφτασε μέχρι τα 1.468’’, κάτι που έδειξε ότι ο Stewart έλεγχε τον αγώνα. Πίσω τους τερμάτισε ο Millsaps που ξεκίνησε πίσω, αλλά κατάφερε να σκαρφαλώσει στην 3η θέση.
Με αυτή τη νίκη του, ο Stewart έφτασε να έχει νίκες σε εννέα διαφορετικές σεζόν, κι έτσι βρέθηκε στο ίδιο επίπεδο με τους Jeremy McGrath και Chad Reed. Ταυτόχρονα, ο Villopoto ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας και ο Millsaps προηγείται με 22 βαθμούς στο πρωτάθλημα., ενώ ο Stewart είναι ο 5ος διαφορετικός νικητής στους οκτώ φετινούς αγώνες.

250 SX

Στην μικρή κατηγορία, ο Hahn πήρε την εκκίνηση και ακολουθήθηκε από τους Dean Wilson και Blake Wharton με τον Musquin να περνάει σύντομα στην 2η θέση.
Ο Hahn ήταν ανίκητος όμως και κατάφερε να κρατήσει την διαφορά, ενώ πέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας με αυτό τον τερματισμό. Ο Wilson που τερμάτισε τελικά 2ος, διατηρεί με αυτό τον τερματισμό την πρωτοπορία, ενώ ο Wharton τερμάτισε 3ος, και βρίσκεται και 3ος στο πρωτάθλημα.