Κατηγορία AMA Supercross
Πέμπτη, 07 Μαρτίου 2013 19:31

AMA Supercross 2013, 9ος αγώνας, St.Louis

4η νίκη για Villopoto

Με ρεκόρ προσέλευσης θεατών έγινε ο 9ος αγώνας για το AMA Supercross 2013 στο St.Louis, με τον Ryan Villopoto να παίρνει την 4η νίκη της χρονιάς και να μειώνει την διαφορά του. Για δεύτερη επίσης φορά στη σειρά, ο Wil Hahn κέρδισε την κατηγορία East 250 SX και προηγείται στην βαθμολογία.

450 SX

Ο Mike Alessi πήρε την εκκίνηση και ακολουθήθηκε από τον Justin Barcia με τον James Stewart να βρίσκεται 3ος και τον Davi Millsaps που προηγείται στο πρωτάθλημα στην 8η θέση. Αμέσως, ο Stewart ανέβηκε στην 2η θέση και είδε τον Villopoto να έρχεται στην 4η θέση δυναμικά. Έπειτα, ο αγώνας διεκόπη λόγω κόκκινης σημαίας και στην επανεκίννηση, ο Stewart με τους Barcia και τον Reed είχαν τις πρώτες θέσεις. Ο Villopoto επιτέθηκε και πέρασε 3ος αμέσως μετά ενώ συνέχισε την επίθεση στον Barcia για την 2η θέση. Ο Stewart με τον Villopoto άλλαξαν πολλές φορές την θέση τους και τελικά ήταν ο Villopoto που τερμάτισε πρώτος με τον Stewart να φτάνει 2ος και τον Chad Reed στην 3η θέση. Πίσω τους τερμάτισαν οι Barcia, Millsaps, Alesi, Canard Brayton και Short.

250 SX

Με την πρώτη θέση στην εκκίνηση, ο Wil Hahn προηγήθηκε από νωρίς στον αγώνα με τον Blake Wharton να τον ακολουθεί και τον Dean Wilson να τον κυνηγάει στην 3η θέση. Ο Wilson μετά από κακή εκκίνηση ανέβηκε θέσεις και πέρασε τελικά τον Wharton για την 2η θέση ενώ ο προχωρούσε πλησιάζοντας τον Hahn για την 1η. Ο Hahn άνοιξε την διαφορά αμέσως κι έτσι τερμάτισαν με αυτή τη σειρά, με τον Wharton να τερματίζει 3ος, τον Musquin στην 4η θέση και πίσω τους να ακολουθούν οι Martin, Friese, Decotis, Thompson, Bell, Larsen.