Κατηγορία AMA Supercross
Δευτέρα, 11 Φεβρουαρίου 2013 07:40

AMA Supercross 2013, 6ος αγώνας, San Diego

Βαθμολογική ανάσα για Millsaps!

Ο 6ος αγώνας της χρονιάς για το Monster Energy AMA Supercross έγινε στο San Diego και ο Davi Millsaps και ο Eli Tomac μοιράστηκαν τις νίκες. Για 2η φορά αυτή τη σεζόν, ο Davi Millsaps κερδίζει αγώνα στα 450SX και παίρνει βαθμολογική ανάσα 19 βαθμών στην κατηγορία. Στα 250, ήταν ο Eli Tomac που κέρδισε για 4η φορά αυξάνοντας έτσι την βαθμολογική του διαφορά.

Αγώνας 450

Ο Millsaps πήρε αμέσως την πρωτοπορία στον αγώνα κερδίζοντας την hole shot στον 20 γύρων αγώνα. Πίσω του βρέθηκε ο Broc Tickle τον οποίο ακολούθησε ο Chad Reed  με τους διεκδικητές Ryan Dungey, Ryan Villopoto και Trey Canard να ακολουθούν. Αμέσως μετά, ένα γκρουπ τριών αναβατών αποτελούμενο από τους Millsaps, Reed και Justin Barcia, έκαναν διαφορά από τους υπόλοιπους. Ο Reed προσπάθησε να πιέσει τον Millsaps αλλά γλίστρησε και έχασε χρόνο, με αποτέλεσμα να πέσει στην 7η θέση. Ο Barcia πήρε την θέση του και βρέθηκε κοντά στον Millsaps και μαζί ανέβασαν τον ρυθμό και αύξησαν την διαφορά. Έτσι έφτασαν στον τερματισμό με τον νικητή του προηγούμενου αγώνα, Ryan Dungey να συμπληρώνει το βάθρο. Πολύ καλή εμφάνιση για τον James Stewart που… δεν έπεσε και βρέθηκε 4ος, ενώ πίσω του τερμάτισαν οι Reed και Villopoto.

Αγώνας 250

Την εκκίνηση του αγώνα πήρε ο Martin Davalos και ο Malcolm Stewart βρέθηκε να τον κυνηγά, για να βρεθεί μπροστά λίγο μετά, μιας και ο Davalos είχε πτώση. Έτσι ο Tomac βρέθηκε 2ος να διεκδικεί την πρωτιά, μιας και ο Anderson ήταν αυτός που προηγείτο στο μεγαλύτερο τμήμα του αγώνα. Λίγο πριν τον τερματισμό ο Tomac πέρασε μπροστά και πήρε την νίκη ενώ ο Ken Roczen πάλεψε για την 2η θέση, και τελικά κατάφερε να περάσει τον Anderson στον 7ο γύρο, και να βάλει πλώρη για το ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Ο Roczen μείωσε την διαφορά από τον Tomac και είχε την ευκαιρία να κερδίσει για 3η συνεχόμενη φορά αλλά τελικά για λίγα μέτρα έμεινε στην 2η θέση. Ακολούθησαν οι Politelli, Cunnigham και Baker.