Κατηγορία AMA Supercross
Δευτέρα, 04 Φεβρουαρίου 2013 22:05

ΑΜΑ Supercross 2013, 5ος αγώνας, Anaheim 3

Roczen και Dungey

Ο 5ος αγώνας για το πρωτάθλημα AMA Supercross έφερε τον Ryan Dungey στην πρώτη του νίκη για φέτος στα 450, και τον Ken Roczen να πανηγυρίζει την 2η συνεχόμενη πρωτιά στα 250SX.

Δύο KTM στην κορυφή

Την εκκίνηση στον κυρίως αγώνα πήρε ο Justin Brayton με τον Mike Alessi να ακολουθεί στην 2η θέση. Ο Brayton όμως λίγο αργότερα, στην 3η στροφή, έπεσε και έδωσε στον Alessi την ευκαιρία να περάσει μπροστά, με τον Dungey να ακολουθεί κατά πόδας.
Ο δύο φορές πρωταθλητής Ryan Villopoto βρισκόταν στην 11η θέση στον πρώτο γύρο ενώ ο Davi Millsaps στην 3η, έχοντας ως στόχο τον Dungey. Μία πτώση του Villopoto τον έκανε να ξεκινήσει ξανά από την 19η θέση ενώ ο James Stewart  - που δεν έπεσε- πέρασε στην 2η θέση, αφήνοντας πίσω του τον Millsaps.
 Μέχρι τον 13ο γύρο, ο Millsaps ήταν πίσω μέχρι που έκανε την επίθεση και πέρασε ξανά 2ος ενώ ο Stewart δέχτηκε άλλη μία επίθεση από τον Justin Barcia στην οποία υπέκυψε.

Ο Dungey τερμάτισε πρώτος με άνεση και ήταν ο 4ος διαφορετικός νικητής στους πέντε φετινούς αγώνες, ενώ ταυτόχρονα ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας. Ο Millsaps, με την 2η θέση του, παραμένει πρώτος στην βαθμολογία με 14 βαθμούς.
Στα 250, ο Joey Savatgy κέρδισε την Holeshot παίρνοντας την εκκίνηση με τον Roczen να ακολουθεί από κοντά. Γρήγορα όμως ο Γερμανός πήρε την πρωτοπορία και έφυγε μπροστά. Ο πρωταθλητής Eli Tomac έκανε κακή εκκίνηση αλλά έφτασε γρήγορα στην 5η θέση, ανέβηκε τελικά 3ος, με τον Martin Davalos να βρίσκεται στην 2η θέση.