Δευτέρα, 28 Σεπτεμβρίου 2015 21:32

Παν.Π.Enduro 2015, 5ος αγώνας, Λαγκαδάς

Αχτύπητος ο Βαγγελάκος

Του Τάκη Μανιάτη

"Άπιαστο όνειρο" ήταν ο Δημήτρης Βαγγελάκος στον 5ο αγώνα της χρονιάς, στον Λαγκαδά, κερδίζοντας άνετα την γενική κατάταξη και την νίκη στην κατηγορία E1. Αλέξης Ζώρας (Ε2), Κίμωνας Καράμπελας (Ε3), Αρτέμης Σφηναρολάκης (EN) και Θανάσης Γκαγκανάτσιος (ES), ήταν οι νικητές στις υπόλοιπες κατηγορίες

Γενική κατάταξη - Έξι στις οκτώ ο Βαγγελάκος

Με 34 συμμετοχές και εξαιρετικό καιρό διοργανώθηκε ο 5ος αγώνας για το πανελλήνιο πρωτάθλημα Enduro, που άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις στους αναβάτες.
Δύο ειδικές διαδρομές που επαναλήφτηκαν για τέσσερις φορές, ήταν το σημείο αναφοράς για την χρονομέτρηση των αναβατών, και τον καθορισμό των αποτελεσμάτων. Η μία, με καλύτερο χρόνο στο 3:39.49'' (7η ειδική) από τον Δημήτρη Βαγγελάκο, και η άλλη, με καλύτερο χρόνο στο 8:38.33'' (6η ειδική), από τον ίδιο αναβάτη που κέρδισε συνολικά τις έξι από τις οκτώ ειδικές. Εκτός από την 1η και 8η ειδική διαδρομή, ο Βαγγελάκος κέρδισε όλες τις άλλες στην γενική κατάταξη, όντας ο ταχύτερος αναβάτης της ημέρας, με συνολικό χρόνο στο 49:54.93''. Πίσω του βρέθηκε ο Αλέξης Ζώρας με συνολικό χρόνο 50:33.87'' και διαφορά +38.94'', ο οποίος δεν κέρδισε κάποια ειδική.

Αντίθετα με τον Γιάννη Παυλίδη που ξεκίνησε δυναμικά κερδίζοντας την 1η ειδική της ημέρας με χρόνο 3:45.12'', και με συνολικό χρόνο 50:44.08'' και διαφορά +10.21, βρέθηκε στην 3η θέση. Ακολούθησε ο Γιάννης Τρίγκας, νικητής της τελευταίας ειδικής διαδρομής με χρόνο 8:36.45'' και συνολικό χρόνο 50:45.14", και διαφορά +1.06'' από τον Παυλίδη. Πέμπτος βρέθηκε ο Κίμων Καράμπελας με συνολικό χρόνο 50:53.31" και διαφορά +8.17", και την εξάδα συμπλήρωσε ο Βασίλης Σιαφαρίκας με συνολικό χρόνο 51:53.84" και διαφορά +1:00.53".

E1 - Βαγγελάκος ξανά

Με εννέα συμμετοχές, και τους οκτώ αναβάτες να τερματίζουν κανονικά, ολοκληρώθηκε ο αγώνας για την κατηγορία E1. Αδιαφιλονίκητο φαβορί ο Δημήτρης Βαγγελάκος, κέρδισε όλες τις ειδικές από τον Γιώργο Κοινωνά, και τερμάτισε στο ψηλότερο σκαλί με χρόνο 49:54.93". Η διαφορά του Κοινωνά ήταν στα +2:13.13" και ο συνολικός του χρόνος 52:08.06", νούμερο που τον έφερε μπροστά από τον Μιχάλη Ντουζένη, με διαφορά +2.48''.
Ακολούθησε ο Παναγιώτης Κακολύρης (52:38.98") με διαφορά +28.44", ο Παναγιώτης Κορδονούρης (53:45.34") με διαφορά +1:06.36" και ο Γιώργος Θεοδωρίδης (54:54.05") με διαφορά +1:08.71"

E2 - Νικητής ο Ζώρας

Ο μεγαλύτερος συναγωνισμός υπήρχε σίγουρα στην κατηγορία E2, αφού, οι τρεις πρώτοι αναβάτες, μοιράστηκαν τις οκτώ ειδικές! Συγκεκριμένα, παρά το ότι ο Γιάννης Παυλίδης ξεκίνησε δυνατά κερδίζοντας την 1η ειδική, νικητής τελικά αναδείχθηκε ο Αλέξης Ζώρας, με καλύτερο χρόνο σε δύο ειδικές διαδρομές, και συνολικό χρόνο 50:33.87". Ο Παυλίδης, με νίκη στις τρεις ειδικές, συγκέντρωσε 50:44.08'' και η διαφορά των +10.21'' τον κράτησε στην 2η θέση. Πίσω τους τερμάτισε ο Γιάννης Τρίγκας, νικητής τριών ειδικών, με χρόνο 50:45.14" και διαφορά +1.06".

Ακολούθησαν οι Αντώνης Δήμου με 53:36.46" και διαφορά +2:51.32", Γιώργος Μανωλίδης με 53:38.28" και +1.82". Την εξάδα συμπλήρωσε ο Μιχάλης Κόπανος με χρόνο 53:49.03" και διαφορά +10.75".

Ε3 - Νίκη για Καράμπελα

Έξι αναβάτες ξεκίνησαν, έξι τερμάτισαν στην κατηγορία Ε3, με τον Θανάση Τρίγκα να δείχνει τα δόντια του από το πρωί, κερδίζοντας την πρώτη ειδική διαδρομή. Ο Κίμωνας Καράμπελας απάντησε αμέσως κερδίζοντας την 2η, 4η, 6η και 8η ειδικές διαδρομές, κάνοντας τελικά χρόνο 50:53.31". Πίσω του βρέθηκε ο Βασίλης Σιαφαρίκας, με διαφορά 1:00.53", κερδίζοντας τις υπόλοιπες τρεις ειδικές της ημέρας. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Χρήστος Παπαθεοδώρου με 52:27.09" και διαφορά +33.25". Ακολούθησαν οι Θανάσης Τρίγκας (+1:09.40"), Λευτέρης Τιτιρέκης (+1:47.26") και Γιάννης Σεβαστόπουλος (+1:20.87").

EN - Πρώτος ο Σφηναρολάκης

Έξι αναβάτες και στην κατηγορία νέων, με πέντε από αυτούς να βλέπουν την γραμμή του τερματισμού. Ο Αρτέμης Σφηναρολάκης βρέθηκε στο ψηλότερο σκαλί κερδίζοντας τις έξι από τις οκτώ ειδικές διαδρομές, με συνολικό χρόνο 53:42.17". Πίσω του βρέθηκε ο Δημήτρης Μπάκας ο οποίος κέρδισε τις υπόλοιπες δύο ειδικές με διαφορά +46.56".
Το βάθρο συμπλήρωσε ο Αλέξανδρος Πολυχρόνης με διαφορά +3:02.00", και ακολούθησαν οι Πέτρος Μπίλλης με διαφορά +3:07.25" και ο Δημήτρης Ματσιάτσος με διαφορά +17:16.32".

ES - Νικητής ο Γκαγκανάτσιος

Άλλη μία νίκη προστέθηκε σε αυτές του Θανάση Γκαγκανάτσιου στην κατηγορία ES, αλλά αυτό δεν έγινε εύκολα. Από την αρχή φάνηκε πολύ δυνατός ο Γιώργος Τσίτος ο οποίος κέρδισε την πρώτη ειδική, για να συνεχίζει κερδίζοντας και την 3η ειδική στην κατηγορία.
Ο Γκαγκανάτσιος απάντησε με νίκη στην 2η, 4η, και 6η ειδική, και κατάφερε έτσι να τερματίσει στην 1η θέση με χρόνο 41:22.29". Πίσω του βρέθηκε ο Χάρης Δημόπουλος με διαφορά +3:49.85", ενώ ο Τσίτος τερμάτισε τελικά 3ος με διαφορά +1:54.06".

Πίσω τους βρέθηκαν οι Ελισσαίος Παπαδημητρίου και Μανώλης Πασχαλίδης με διαφορά +3:27.84" και +6:38.22" αντίστοιχα.

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 28 Σεπτεμβρίου 2015 21:33