Τρίτη, 27 Οκτωβρίου 2015 14:38

Παν.Π.Enduro 2015, 6ος αγώνας, Λουτράκι

Τρίγκας στην γενική!

Του Τάκη Μανιάτη
Έχοντας μαζέψει εμπειρία από τις παγκόσμιες συμμετοχές του, ο Γιάννης Τρίγκας σκαρφάλωσε στο ψηλότερο βάθρο της κατηγορίας E2, αλλά και της γενικής κατάταξης, στον 6ο αγώνα της χρονιάς, στο Λουτράκι!

Γενική κατάταξη - Τρίγκας στην κορυφή

Ο 6ος και προτελευταίος αγώνας της χρονιάς για το πανελλήνιο πρωτάθλημα enduro, διοργανώθηκε στο Λουτράκι. Ο καιρός ήταν ιδανικός, με ήλιο και θερμοκρασία κατάλληλη για οδήγηση enduro, και παρά τις καταρρακτώδεις βροχές των τελευταίων ημερών, το χώμα πρόσφερε εξαιρετικό κράτημα, χωρίς μάλιστα να εμφανιστεί σκόνη!
Στην γενική κατάταξη, ο Γιάννης Τρίγκας είχε τον πρώτο λόγο κερδίζοντας τις έξι από τις 8 ειδικές διαδρομές σημειώνοντας χρόνο 50:15.48". Πίσω του βρέθηκε ο τραυματισμένος Δημήτρης Βαγγελάκος με διαφορά 51.725" και ο Κίμων Καράμπελας με 53.328". Την εξάδα συμπλήρωσαν οι Γιάννης Παυλίδης (+1:33.461) νικητής των άλλων δύο ειδικών, Μιχάλης Ντουζένης (+1:52.498) και Αλέξης Ζώρας (+1:52.568).

Ε1 - Βαγγελάκος και χτυπημένος!

Το χτύπημα του Βαγγελάκου πριν δέκα μέρες στην ωμοπλάτη, και τα δάκτυλα του χεριού, δεν ήταν αρκετά για να του στερήσουν την πρώτη θέση στην κατηγορία Ε1. Κέρδισε όλες τις ειδικές διαδρομές και σημείωσε χρόνο 51:07.212" με αποτέλεσμα να αφήσει τον Μιχάλη Ντουζένη πίσω του για +1:00.773". Το βάθρο συμπλήρωσε ο Παναγιώτης Κακολύρης (+1:15.830").
Ακολούθησαν οι Γιώργος Κοινωνάς (+2:23.390"), Λευτέρης Πανέτης (+3:28.829") και Γιάννης Χασάπης (+4:01.586").

Ε2 - Πρώτη νίκη Τρίγκα

Η πρώτη νίκη για φέτος για τον Γιάννη Τρίγκα ήρθε στο Λουτράκι, με μία επίδοση που του έδωσε την πρώτη θέση στις 6 από τις 8 ειδικές διαδρομές, και συνολικό χρόνο 50:15.487". Τις άλλες δύο ειδικές διαδρομές της πήρε ο Γιάννης Παυλίδης ο οποίος οδεύει για έναν ακόμη τίτλο στην κατηγορία (+1:33.461"). Ακολούθησε ο Αλέξης Ζώρας με + 1:52.568", ενώ την εξάδα συμπλήρωσαν οι Ηλίας Κυριλής (+2:47.187"), Μιχάλης Κόπανος (+4:41.993") και Γιώργος Μανωλίδης (+5:07.877").

Ε3 - Πρώτος ο Καράμπελας

Εξαιρετική επίδοση στο Λουτράκι είχε ο Κίμων Καράμπελας ο οποίος κέρδισε τις 7 από τις 8 ειδικές διαδρομές με συνολικό χρόνο 51:08.815". Πίσω του τερμάτισε ο Βασίλης Σιαφαρίκας, νικητής μίας ειδικής διαδρομής, με διαφορά +1:35.241", ενώ στο βάθρο ανέβηκε ο Θανάσης Τρίγκας με διαφορά + 2:00.703".
Ακολούθησαν οι Χρήστος Παπαθεοδώρου (+2:27.227"), Βαγγέλης Παυλίδης (+3:04.203") και Λευτέρης Τιτιρέκης (+5:41.024").

EN - Νικητής ο Μπάκας

Τέσσερις ειδικές διαδρομές έχασε ο Δημήτρης Μπάκας από τον Αρτέμη Σφηναρολάκη, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να του στερήσει την πρώτη θέση. Έτσι, συμπλήρωσε συνολικό χρόνο +54:58.102" και τερμάτισε στην ψηλότερη θέση του βάθρου, με τον Σφηναρολάκη να ακολουθεί με διαφορά 2:28.203", η οποία οφείλεται κυρίως στην ποινή των 180 λεπτών με την οποία και χρεώθηκε.
Την τρίτη θέση του βάθρου πήρε ο Πέτρος Μπίλλης με διαφορά + 2:57.840" με τον Αλέξανδρο Πολυχρόνη να συμπληρώνει τους τερματίσαντες, με διαφορά +3:02.409".

ES - Πρώτος ο Μιμίκος

Κέρδισε όλες τις ειδικές ο Μιχάλης Μιμίκος στην κατηγορία ES και με συνολικό χρόνο 45:03.959" άφησε πίσω του τον Ελισσαίο Παπαδημητρίου με διαφορά + 1:11.448" και τον Χάρη Δημόπουλο, με διαφορά + 1:35.433". Ακολούθησε ο Μανώλης Πασχαλίδης με διαφορά + 14:41.416".

EW - Μόνη η Αγελαδοπούλου

Μία συμμετοχή είχαμε μόνο στην κατηγορία γυναικών για το πανελλήνιο πρωτάθλημα Enduro, την Λένα Αγελαδοπούλου. Η Λένα τερμάτισε κανονικά τον αγώνα - οι γυναίκες κάνουν τον ένα γύρο, με συνολικό χρόνο 26:59.127" κι εμείς θα πούμε απλά συγχαρητήρια για την συμμετοχή και την επιστροφή στους αγώνες!

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 27 Οκτωβρίου 2015 18:50