H Suzuki στην κορυφή

Σε παγκόσμιο και Αμερικάνικο MX

Με οδηγούς το βέλγο Clement Desalle και τον αμερικανό Ryan Dungey, η Suzuki και η RM-Ζ450 έχουν εδραιωθεί στην κορυφή του Παγκόσμιου και του Αμερικανικού πρωταθλήματος MX αντίστοιχα.

Προηγείται ο Desalle

Στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα MX, μετά τον τέταρτο αγώνα στη Βραζιλία και συγκεκριμένα στην πίστα Indaiatuba, που πραγματοποιήθηκε στις 22 Μαΐου 2011, ο βέλγος Clement Desalle κατατάχθηκε τρίτος μετά τους δύο αγώνες της ημέρας. Έτσι διατήρησε την πρωτοπορία του στο πρωτάθλημα με 164 βαθμούς, έναντι 153 του δεύτερου Max Nagi που αγωνίζεται με KTM, καθώς είχε κερδίσει τα MX του Sevlievo στη Βουλγαρία (πρώτος γύρος) και Glen Helen στις ΗΠΑ (τρίτος γύρος).

Αντίστοιχα, στο αμερικάνικο πρωτάθλημα AMA Motocross, ο Ryan Dungey κατέκτησε την πρώτη και τη δεύτερη θέση στους δύο γύρους του πρώτου αγώνα, που πραγματοποιήθηκε στην πίστα Hangtown Classic της Καλιφόρνια στις 21 Μαΐου. Έτσι μοιράζεται με τον Chad Reed την πρώτη θέση της κατάταξης, με 47 βαθμούς, εμπρός από τον δεύτερο Ryan Villopoto που έχει 40 βαθμούς. Πολύ καλή ήταν και η εμφάνιση του δεύτερου οδηγού της ομάδας Rockstar Makita Suzuki, του Brett Metcalfe, που και στους δύο αγώνες κατέκτησε την πέμπτη θέση, ενώ στο δεύτερο αγώνα κατάφερε να οδηγεί την κούρσα για αρκετούς γύρους.  Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ryan Dungey κατέκτησε ήδη την τρίτη θέση στο αμερικανικό πρωτάθλημα Supercross που ολοκληρώθηκε στις 7 Μαΐου. Το αμερικανικό πρωτάθλημα Motocross ολοκληρώνεται στις 10 Σεπτεμβρίου του 2011, με τον Dungey να έχει κάνει το πρώτο βήμα για την κατάκτησή του.

Παρά τα διαφορετικά περιφερειακά που χρησιμοποιούν οι δύο ομάδες στα RM-Z450 με τα οποία συμμετέχουν –όπως αναρτήσεις, συστήματα εξαγωγής, κιβώτια ταχυτήτων κ.λ.π.- η βάση αποδεικνύεται τόσο καλή και αξιόπιστη, που εξασφαλίζει κορυφαίες επιδόσεις χωρίς την παραμικρή εγκατάλειψη από μηχανική ή άλλη αιτία.