Δευτέρα, 02 Ιουλίου 2012 21:27

WSBK, 8ος αγώνας, Aragon

Biaggi και Melandri στο παιχνίδι

Του Χρήστου Σώκου

Ο Max Biaggi (Aprilia) με τον Marco Melandri (BMW) μοιράστηκαν τις νίκες στην πίστα της Aragon. Έτσι ο Biaggi με την τρίτη συνεχόμενη πρωτιά ξέφυγε ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία από τον Melandri, ο οποίος σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση! Ο Carlos Checa (Ducati) συνέχισε τις απογοητευτικές εμφανίσεις για φέτος και βρίσκεται πλέον τέταρτος με μεγάλη διαφορά. Φαίνεται ότι το πρωτάθλημα θα παιχτεί μεταξύ των δύο Ιταλών…

1ο σκέλος

Ο Tom Sykes (Kawasaki) είχε πετύχει τον απόλυτο χρόνο στην Superpole κάτω από συνθήκες έντονης ζέστης και ως εκ τούτου βρέθηκε στον πρώτο γύρο να οδηγεί τον αγώνα. Πολύ γρήγορα όμως ο Biaggi τον πέρασε και έφυγε πρώτος, ενώ δεν άργησε να τον ακολουθήσει από κοντά και ο Melandri. Από εκεί και πέρα αυτοί οι δύο αναβάτες έπιασαν δικό τους ρυθμό και βρέθηκαν να ανταλλάσουν την πρωτιά αρκετές φορές. Δύο γύρους πριν το φινάλε ο Biaggi βρήκε τον τρόπο να περάσει τον Melandri και κρατήθηκε μπροστά παίρνοντας τη νίκη.
Ο Sykes, ο οποίος στο μεταξύ είχε κάνει πολύ καλό αγώνα και έβλεπε την τρίτη θέση του βάθρου να πλησιάζει, έπεσε θύμα στον τελευταίο γύρο του Ayrton Badovini (BMW). Ο Badovini πήγε να κάνει μία παρακινδυνευμένη προσπέραση που δεν του βγήκε με αποτέλεσμα να πέσει, να παρασύρει τον Sykes και να εγκαταλείψουν και οι δύο τον αγώνα.
Απρόσμενα λοιπόν ο Checa βρέθηκε να τερματίζει τρίτος με τους Chaz Davies (Aprilia) και Eugene Laverty (Aprilia) να συμπληρώνουν την πεντάδα.

2ο σκέλος

Το δεύτερο σκέλος ήταν άκρως απολαυστικό για τους θεατές αφού σε όλη την διάρκειά του έγιναν μερικές από τις ομορφότερες μάχες για την πρώτη θέση μεταξύ των Biaggi, Melandri και Laverty!
Αυτοί οι τρεις αναβάτες ήταν διαρκώς σε απόσταση ενός δευτερολέπτου μεταξύ τους και η πρωτιά άλλαζε χέρια διαρκώς. Ο Laverty κρατήθηκε μπροστά για τους πρώτους γύρους, ενώ στη συνέχεια ήταν η σειρά του Biaggi. Αμέσως μετά όμως ο Laverty απάντησε ξανά! Εν τω μεταξύ ο Melandri ανεβοκατέβαινε από την δεύτερη στην τρίτη θέση. Μελετούσε τις κινήσεις των αντιπάλων του και στο τέλος έκανε την κίνησή του. Οδήγησε μόλις δύο γύρους του αγώνα αλλά ένας από αυτούς ήταν και ο τελευταίος που του χάρισε την τρίτη φετινή νίκη!
Ο Laverty πήρε τον καλύτερο του τερματισμό φέτος στη δεύτερη θέση. Ο Chaz Davies με μία κίνηση έκπληξη πέρασε τον Biaggi και του άρπαξε την τρίτη θέση αφήνοντας τον εκτός βάθρου.
Ο Jonathan Rea (Honda) έκανε πολύ καλύτερο αγώνα αυτή τη φορά και τερμάτισε πέμπτος.
Ο Checa δεν κατάφερε ξανά κάτι αξιοσημείωτο και έμεινε έβδομος.

World Supersport

Αρκετά παράδοξος ήταν ο αγώνας στη κατηγορία Supersport. Ο Kenan Sofuoglou (Kawasaki) θα έπαιρνε κανονικά τη νίκη…αν δεν του είχε επιβληθεί ποινή μετά την πτώση της καρό σημαίας! Ένα επικίνδυνο προσπέρασμα που έκανε ο Τούρκος αναβάτης στον Fabien Foret (Kawasaki) είχε σαν αποτέλεσμα να δεχτεί ποινή και να βρεθεί πέμπτος.
Έτσι ο Sam Lowes (Honda) πήρε τη δεύτερη φετινή του νίκη και μείωσε την διαφορά στη βαθμολογία από τον Sofuoglou.
O Foret τερμάτισε δεύτερος και την τριάδα συμπλήρωσε ο Sheridan Morais (Kawasaki).

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 02 Ιουλίου 2012 21:57

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « WSBK 2012, 7ος αγώνας, Misano WSBK 2012, 9ος αγώνας, Brno »