Κατηγορία Παγκόσμιο Motocross
Τετάρτη, 06 Σεπτεμβρίου 2017 16:49

MXGP 2017 – 17ος αγώνας, Jacksonville – Η.Π.Α.

Επικράτηση για Herlings και Hampshire

Στην πίστα WW Motocross Park, στην Florida των Ηνωμένων Πολιτειών πραγματοποιήθηκε ο 17ος γύρος του παγκοσμίου πρωταθλήματος Motocross. Εκεί, οι αναβάτες του παγκόσμιου πρωταθλήματος MX “ανακατεύτηκαν” με τους αστέρες του αμερικάνικου και μας χάρισαν για μια ακόμη φορά έναν ξεχωριστό αγώνα. Νικητής στην μεγάλη κατηγορία για μία ακόμη φορά ο Jeffrey Herlings (KTM Factory Racing), ενώ στην ΜΧ2, σάρωσε ο “τοπικός ” RJ Hampshire της Geico Honda!

MXGP: Με πρωταγωνιστές  τους Herlings και Eli Tomac!

Στον πρώτο αγώνα επί αμερικάνικου εδάφους ο εργοστασιακός αναβάτης της Kawasaki, Eli Tomac ήταν εκείνος που ξεκίνησε πιο εντυπωσιακά από όλους και να οδηγήσει την κούρσα σχεδόν από την αρχή. Ο Tomac έχτισε νωρίς μια διαφορά ασφαλείας και άφησε τους άλλους να τρώγονται πίσω του, φτάνοντας στην καρό σημαία με μια διαφορά ασφαλείας της τάξης των 28 δευτερολέπτων! Πίσω του τερμάτισε ο Herlings που κατάφερε να αναρριχηθεί σταδιακά μέχρι την δεύτερη θέση, από εκεί και πέρα ωστόσο αποφάσισε να κάνει αγώνα τακτικής και να μην πιέσει την τύχη του για την πρωτιά αφού ο Tomac βρισκόταν ήδη πολύ μακριά. Στην 3η θέση τερμάτισε ο πρωτοπόρος στη βαθμολογία, Toni Cairoli, έπειτα από έναν ακόμη αγώνα τακτικής που τον έφερε ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος , με τους Tim Gajser (Honda) και Maxn Nagl (Husqvarna) να συμπληρώνουν την πεντάδα.

Στο δεύτερο σκέλος οι αναβάτες που έδειξαν τα δόντια τους από την αρχή ήταν οι Cairoli και Herlings με τον Tomac να καιροφυλακτεί πίσω τους. Στον 8ο γύρο ωστόσο ο Cairoli που προηγούνταν έκανε ένα μικρό λάθος και αυτό το λάθος έδωσε τα σκήπτρα του αγώνα στου Herlings, ο οποίος Άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά έκανε το καλύτερο δυνατό και τερμάτισε πρώτος, παίρνοντας παράλληλα και τη νίκη στην γενική. Ο δεύτερος Cairoli ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στη γενική αφού ο Tomac, που τερμάτισε πίσω του στο δεύτερο σκέλος, είχε κα ιτο καλύτερο αποτέλεσμα που το εξασφάλισε και τη δεύτερη θέση στη γενική. Την πεντάδα στηην γενική συμπλήρωσαν οι Tim Gajser (Honda) και Max Anstie (Husqvarna).

ΜΧ2: RJ… all the way!

O RJ Hampshire ήταν ο μεγάλος νικητής στην MX2 έπειτα από επικράτηση και στα δύο σκέλη του αγώνα, έπειτα από μάχες με τον Thomas Covington (Husqvanra) και τον Hunter Lawrence (Suzuki) αντίστοιχα. Τη δεύτερη θέση της γενικής πήρε ο Lawrence –καλύτερος τερματισμός της καριέρας του- με τον Covington να συμπληρώνει το βάθρο. Την πεντάδα συμπλήρωσαν οι Jeremy Seewer (Suzuki) και Mitchell Harrison (Yamaha) με τον 7ο γενικής Pauls Jonass να κάνει έναν μέτριο αγώνα, αν και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα, μπροστά από τον Seewer.