Κατηγορία Παγκόσμιο Enduro
Τρίτη, 20 Μαρτίου 2018 15:11

EnduroGP 2018, 1ος αγώνας, Päijänne (Φινλανδία)

Φοβού τους Φινλανδούς και τον Aleksi Jukola!

Στην θρυλική λίμνη Päijänne, στην παγωμένη και φουλ χιονισμένη Φινλανδία πραγματοποιήθηκε ο πρώτος αγώνας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Enduro, με τους Φινλανδούς να παίζουν εντός έδρας και να κυριαρχούν με την πρώτη νίκη της χρονιάς να πηγαίνει στον “τοπικό” Aleksi Jukola!

endurogp 2018 1os agonas finlandia 10

EnduroGP: Jukola σαν στο σπίτι του!

Ύστερα από δύο πολύ σκληρές ημέρες, με θερμοκρασίες υπό του μηδενός, χιόνι που ξεπερνούσε σε μερικά σημεία τους 60 πόντους και τις τρεις τελευταίες ειδικές της πρώτης ημέρες να πραγματοποιούνται τη νύχτα (δείτε φωτό), ο Aleksi Jukola κατάφερε να κάνει δική του την πρώτη νίκη της χρονιάς έχοντας σαν κύριους αντίπαλους όχι τους αναβάτες του παγκοσμίου αλλά τους τοπικούς Φινλανδούς που είναι σπεσιαλίστες σε αυτές τις ακραίες συνθήκες αγώνα.

Μόνο ο επίσης Φινλανδός και δις παγκόσμιος πρωταθλητής Eero Remes (TM), από τους αστέρες του αθλήματος, κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τον ντόπιο ανταγωνισμό, να τερματίσει 4ος την πρώτη ημέρα και να πάρει την καρό σημαία την δεύτερη! Φανταστείτε ότι η πρώτη πεντάδα και τις δύο ημέρες ήταν καθαρά φινλανδική υπόθεση με τους συνήθεις πρωταγωνιστές να κάνουν την εμφάνισή τους από εκεί και κάτω.

Τρίτος στη γενική κατάταξη τερμάτισε ο Toni Eriksson (2-4) με τον παγκόσμιο πρωταθλητή Steve Holcombe (Beta) να παρουσιάζεται ως ο καλύτερος από τους…  αλλοδαπούς καταλαμβάνοντας την 4η θέση και παίρνοντας πολύτιμους βαθμούς για το υπόλοιπο της χρονιάς. Την πεντάδα έκλεισε ο επίσης τοπικός Henri Himmanen (5-8).

Μετά από αυτή την ιδιαίτερη στάση για τον 83ο αγώνα στη λίμνη Päijänne, το πρωτάθλημα μπαίνει σε παύση για έξι εβδομάδες με τη δράση να ξεκινά πάλι στις 27 Απριλίου, στην Ισπανία.

Ε1-Ε2-Ε3: MCCanney, Remes και Jukola

Ε1: Jamie MCCanney για τη νίκη

Στην Ε1 o Jamie MCCanney ήταν ο αναβάτης που πήρε τη νίκη για την κατηγορία έχοντας πίσω του τους Brad Freeman, Jussi Arvaja,  Jiri Leino και Kalle Jarvinen.

Ε2: Remes… φυσικά!

Ο Eero Remes ήταν φυσικά ο νικητής στην Ε2, με τον Alex Salvivi να παίρνει τη δεύτερη στην κατηγορία και τον Matthew Phillips να ανεβαίνει στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Στην τέταρτη θέση ο Matti Oikari με την πεντάδα να κλείνει από τον Deny Philippaerts.

Ε3: Jukola το ανάγνωσμα

Ο Φινλανδός πήρε φυσικά τη νίκη και στην Ε3, με τον Toni Eriksson να ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου και τον Henri Himmanen στην τρίτη θέση. Στην 4η θέση της Ε3, o Steve Holcombe με τον Marko Tarkkala πέμπτο.