Κατηγορία AMA Supercross
Δευτέρα, 30 Απριλίου 2018 13:39

AMA SX 2018, 16ος αγώνας, Salt Lake City

Επικράτηση Musquin, στο Vegas θα κριθεί το πρωτάθλημα!

O εργοστασιακός αναβάτης της KTM, Marvin Musquin ήταν ο μεγάλος νικητής στον 16ο αγώνα για το Αμερικάνικο Πρωτάθλημα Supercross που πραγματοποιήθηκε στην Salt Lake των Ηνωμένων Πολιτειών. Νίκη και για τον Shane McElrath (KTM Factory Racing) στο πρωτάθλημα 250 της Δυτικής Περιφέρειας.

450SX: Άνετη επικράτηση Musquin, άτυχος ο Anderson

Ο Marvin Musquin έκανε το χρέος του, εκμεταλλεύτηκε την μεγάλη ατυχία του πρωτοπόρου στο πρωτάθλημα και εργοστασιακού αναβάτη της Husqvarna, Jason Anderson και έκοψε ένα τεράστιο κομμάτι στους βαθμούς, τόσο μεγάλο που του δίνει πραγματικές πλέον ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου, στον τελευταίο αγώνα που θα πραγματοποιηθεί στο Vegas. Ο Jason Anderson από την άλλη, βρέθηκε στο έδαφος πριν καλά-καλά τελειώσει η πρώτη στροφή. Σα να μην έφτανε που ξεκίνησε ξανά τελευταίος, ο πρωτοπόρος στην βαθμολογία του πρωταθλήματος  Anderson αναγκάστηκε να επισκεφτεί και τα pits, για να αλλάξει εμπρός τροχό: η επαφή του με τον Eli Tomac, που τον έστειλε στο έδαφος, του στοίχισε τρεις σπασμένες ακτίνες! Έτσι ο Anderson μπήκε ξανά στον αγώνα δύο γύρους πίσω από όλους και παρά την υπερπροσπάθειά του, το μόνο που κατάφερε ήταν να τερματίσει στην 17η θέση. Από τη άλλη ο Marvin Musquin κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα στον 3ο μόλις γύρο και έμεινε μπροστά μέχρι το πέσιμο της καρό σημαία. Έτσι πήρε μια μεγάλη νίκη, αλλά ακόμη πιο σημαντικά, πήρε το μέγιστο δυνατό στο κομμάτι των βαθμών. Ο δεύτερος του αγώνα, Eli Tomac (Kawasaki Racing) έδειξε ότι μπορεί να απειλήσει για τη νίκη, ωστόσο ένα λάθος του στοίχισε πολύτιμο χρόνο και αυτό τον “ανάγκασε” να συμβιβαστεί με την δεύτερη θέση. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο έτερος αναβάτης της KTM, Blake Baggett, έπειτα από μία καλή εμφάνιση και παρά τα μικρά λάθη που έκανε. Την πρώτη πεντάδα έκλεισαν οι Christian Craig (Honda) και Justin Barcia
(Yamaha0 που τερμάτισαν στην 4η και 5η θέση αντίστοιχα. Ο Jason Anderson βρίσκεται πλέον μόλις 14 βαθμούς μπροστά από τον Musquin. Με έναν αγώνα να απομένει η συγκεκριμένη διαφορά θεωρείται ασφαλείας αφού ο Αμερικανός θα πρέπει απλά να τερματίσει σε τέτοια θέση που θα του δώσει το πρωτάθλημα, μακριά από τις μάχες τις κορυφής και τα περιττό ρίσκο. Με το AMA SX όμως, ποτέ δεν ξέρεις και ο ερχόμενος αγώνας στο Las Vegas, στις 5 Μαϊου αναμένεται συγκλονιστικός. Μην τον χάσετε!

250SX: McElrath την καρό σημαία

Ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον έδωσε ο εργοστασιακός αναβάτης της KTM, Shane McElrath, στο κυνήγι του πρωταθλήματος, αλλά στην τελική κατάταξη της πρώτης τετράδας. Η νίκη που πήρεο McElrath μπορεί μαθηματικά να τον στέψει ακόμη και πρωταθλητή (με το κατάλληλο σενάριο) παρόλο που βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας! Πίσω του τερμάτισε ο εργοστασιακός αναβάτης της Kawasaki, Adam Cianciarulo, με τον ομόσταυλό του Joey Savatgy να συμπληρώνει το βάθρο. Τέταρτος την γραμμή του τερματισμού πέρσασε ο πρωτοπόρος στην βαθμολογία και εργοστασιακός αναβάτης της Yamaha, Aaron Plessinger με την πεντάδα να κλείνει από τον Chase Sexton, της Honda.

Θοδωρής Ξύδης

Ο Θοδωρής Ξύδης είναι συντάκτης ειδικού Τύπου-δημοσιογράφος από το 2005. Ξεκίνησε να εργάζεται το 2006 στο site του περιοδικού Auto Τρίτη και την επόμενη χρονιά στο περιοδικό μοτοσυκλέτας Moto Τρίτη. Εκεί παρέμεινε μέχρι και το 2016, εκτελώντας έως και χρέη αρχισυντάκτη/διευθυντή σύνταξης. Από το 2016 αποτελεί μέλος της ομάδας του BIKEIT! Απόφοιτος του New York College με πτυχίο στην Επικοινωνία, με αγάπη για την φωτογραφία, τα gadgets και για οτιδήποτε έχει τροχούς και... αυτοκινείται.

Θοδωρής Ξύδης Γράφτηκε από τον
Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 30 Απριλίου 2018 13:46

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « AMA SX 2018, 15ος αγώνας, Foxborough AMA SX 2018, 17 αγώνας, Las Vegas »