Τρίτη, 05 Απριλίου 2011 08:30

Π.Π. Trail Ride 2011- 1ος Αγώνας - Ναύπλιο

Δυνατή αρχή!

1ος Αγώνας Ναύπλιο - 13 Μαρτίου

Η αυλαία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Rally Raid - Trail Ride 2011 άνοιξε στο Ναύπλιο, με έναν μεγάλο off road γύρο στο Νομό Αργολίδας, στις 13 Μαρτίου, για μοτοσυκλέτες, quad, και αυτοκίνητα.

Τέλειο τερέν

O αγώνας που διοργανώνεται από το 4Χ4 Sport Club Ναυπλίου με την συνεργασία του Off Road Team σε μια προσπάθεια για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, από μια δυνατή ομάδα, δικαίωσε όλους τους συμμετέχοντες, τόσο με την οργανωτική του αρτιότητα, όσο και με την ποικιλομορφία της διαδρομής των 200 χιλιομέτρων. Οι 2 ειδικές των 42 και 44 χιλιομέτρων, ήταν αρκετά γρήγορες, αλλά τεχνικές και ενδιαφέρουσες, ενώ οι απλές διαδρομές, άλλοτε εύκολες και άλλοτε δύσκολες, ταξίδεψαν τους συμμετέχοντες έως το Πόρτο Χέλι!

Τα χιόνια της προηγούμενης εβδομάδας αλλά και η καλοκαιρία των τελευταίων ημερών, συνέβαλαν στο να υπάρχει το τέλειο τερέν, αλλά και να φουσκώσει λίγο ένα ποταμάκι που προβλημάτισε αρκετά αναβάτες και πληρώματα! Ευτυχώς χωρίς βλάβες τελικά, κανείς δεν εγκατέλειψε, έστω και «βρεγμένος» ή καθυστερημένος…

Η παρουσία της οργάνωσης και των ομάδων διάσωσης – άμεσης επέμβασης ήταν συνεχής και μεγάλη, προσφέροντας διάχυτη την αίσθηση ασφάλειας! Σημαντική βοήθεια σε αυτό, πρόσφεραν οι Σαμαρείτες του Ερυθρού Σταυρού και τα πολλά οχήματα υποστήριξης.

Το πιο σημαντικό ρόλο όμως στην τελική κατάταξη, το έπαιξαν οι παραβιάσεις των ορίων ταχύτητας που υπήρχαν πάνω στο δρομοβιβλίο, και ελέχθησαν λεπτομερώς από τα δορυφορικά συστήματα καταγραφής και ήταν «αμείλικτα», δωρίζοντας γενναίες ποινές σε όσους δεν τα ακολούθησαν!

Μερικά τμήματα της διαδρομής ήταν οριοθετημένα με κορδέλα, όπως το πέρασμα στην παραλία της Κάντιας, και στο βουνό της Άριας, συγκεντρώνοντας πολλούς θεατές που χειροκροτούσαν τους συμμετέχοντες!

Αγωνιστικά - Μοτοσυκλέτες

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στις Μοτοσυκλέτες, ο Μιχάλης Μπισμπιρούλιας με Suzuki DR 350 κέρδισε τον αγώνα και την κατηγορία Enduro, με 2ο τον Αλέξανδρο Σούγιαννη που επικράτησε στα Quad με ένα Can Am 450. Στην 3η θέση ήταν ο Βασίλης Ψαρρός με ΚΤΜ 640 LC4 που στέφθηκε νικητής στα On-Off.

O Σαμψών Αναστασόπουλος με ΚΤΜ Enduro 690 και ο Παναγιώτης Τσουμάνης με ΚΤΜ LC4 640 συμπλήρωσαν το βάθρο των On-Off, υπολογίζοντας καλύτερα τις ποινές προπορείας – αργοπορείας.

Στην κατηγορία Enduro, o Βασίλης Αποστολόπουλος με ΤΜ ΕΝ 250 και ο Θωμάς Κούνστμαν με ΚΤΜ EXC 250F ήταν 2ος και 3ος αντίστοιχα, ενώ στα Quad, 2ος ήταν ο Τάκης Ιωνάς με Can Am Outlander 800 και 3ος ο Θανάσης Κοφινάς με Kawasaki KFX 700.

Στην κλάση των GPS o Παναγιώτης Ηλιόπουλος με Can Am Outlander 800 κέρδισε με διαφορά με τον Ισαάκ Αραμπατζάκη και τον Σπύρο Περιβολά επίσης με Can Am Outlander 800 όλοι, να ακολουθούν.

Αγωνιστικά - Αυτοκίνητα

Στα Αυτοκίνητα, οι συμμετοχές κατέγραψαν ρεκόρ τον τελευταίο χρόνο σε Trail Ride! Στην Πρωταθληματική κλάση Ζ1 (για βελτιωμένα αυτοκίνητα με μέτρα ασφαλείας που αγωνίζονται με την μεγαλύτερη ταχύτητα), νικητές ήταν οι Φώτης Κουτσουμπός – Γρηγόρης Λαμπρινός με Suzuki Vitara 2.0, μπροστά από τους Νίκος Μαρδά και Κων/νο Ανδρεόπουλο με Suzuki Jimny 1.6. Στην 3η θέση ήταν οι Κώστας Σταματάκης με τον Χρήστο Τσαλιγόπουλο επίσης με Jimny 1.3.
Στην 4η θέση τερμάτισαν με ποινή οι Παναγιώτης Πανταζόπουλος – Νίκος Δουφεξής με Mitsubishi Pajero 3.0, ενώ οι Σταύρος Δημητριάδης – Παναγιώτης Κάλφας αντιμετώπισαν προβλήματα στο ποτάμι με συνέπεια να χάσουν τελικά τον αγώνα.

Στην Ζ2 κατηγορία (Normal) όπου οι ποινές έπαιξαν τον καθοριστικότατο ρόλο, τελικοί νικητές ήταν οι Ηλίας Λιόντος – Μάρκος Δημητρίου με Jeep Cherokee 4.0 (1οι και στην κλάση άνω των 2.000cc). 2οι κατατάχθηκαν οι Mitsos και Αχιλλέας Φώτσης με Daihatsu Feroza 1.6, νικητές και στην κλάση έως 2.000cc. Οι Μανόλης Νταής – Γιώργος Πριόβολος με Jeep Wrangler 4.0 (2οι άνω των 2000).
Πιο πίσω, οι Γιώργος Κουτσουμπός – Δημήτρης Κάτσος με Suzuki Vitara 1.6 (2οι έως 2000cc), και Σταύρος Παπανικολάου – Στέλιος Κούγιας με Daihatsu Terios 1.5 (3οι έως 2000cc).
Οι Μάνος Γεωργιάδης – Γιάννης Μαλταμπές με Mitsubishi Pajero 3.0 ακολούθησαν, 3οι στην κλάση άνω των 2000cc.
Τέλος, στην Ζ3 κατηγορία Entry Level, κέρδισαν οι Μανώλης Καραβιάς – Ευθύμης Τσιάπας με Toyota Land Cruiser.

Αρωγοί

Αρωγοί του αγώνα τους οποίους και ευχαριστούμε θερμά, ήταν το Perfect Travel, το MEGA Sport, η Ψησταριά Ψαλίδας, και οι MAKAN Touratech Hellas, η Jet Power, η Red Bull, η Denicol, το Boss Travel και η εταιρία συστημάτων επικοινωνίας AMITEL A.E. Χορηγοί επικοινωνίας είναι τα περιοδικά Τετρακίνηση MAG, και οι ιστοσελίδες www.to4x4.gr, www.motorsite.gr, www.pitlane.gr, www.MrBike.gr, www.Bikeit.gr και φυσικά το www.trailride.gr

Αποτελέσματα

Loading...

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Rally Raid - Trail Ride 2011                   1ος Αγώνας Ναύπλιο 13 Μαρτίου