Παν. Π. Ταχύτητας 2010, 5ος αγώνας, Τυμπάκι

Δύσκολος ο τερματισμός...

Φωτογραφίες: Βαγγέλης Μαραγκός

Τυμπάκι 3-10-2010

..στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που μετά το Τυμπάκι έχει έναν ακόμη αγώνα στο αεροδρόμιο της Τρίπολης. Λιγοστές συμμετοχές (36 συνολικά) αφού οι οικονομικές δυσκολίες είναι πλέον μεγάλες. Ας μη ξεχνάμε πως μόλις 2 εβδομάδες μεσολάβησαν από τον αγώνα των Σερρών όπου το κόστος ήταν αρκετά μεγάλο για όλους.

Γενικά οι κατηγορίες κύλησαν δίχως προβλήματα και τραυματισμούς ενώ ο κόσμος έδωσε το παρόν με 1000+ κομμένα εισητήρια την ημέρα του αγώνα.
Στους νέους, ο Μπεγνής ήταν και πάλι επικεφαλής όπως και στη βαθμολογία, σπεύδοντας να κλείσει το θέμα πρωτάθλημα στην Κρήτη-όπως και τα κατάφερε παρά τη σθεναρή αντίσταση του Μεϊμάρη που με ένα 600, κατάφερε να μείνει κοντά, να απειλήσει και να χαρίσει πολλές ωραίες φάσεις στους θεατές. Τελικά δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το Μπεγνή τερματίζοντας 2ος ενώ το βάθρο έκλεισε ο Κριτζέας με τους Σκυριανόγλου και Τάτση να ακολουθούν.

Στα 125 τετράχρονα με 4 συμμετοχές, ο Παπαθανασίου πήρε μια ακόμη σημαία και τον τίτλο του πρωταθλητή μετά από μάχη με το Μπόνη ενώ οι Δρακόπουλος και κωσταντίνος Λεφεβρ να ακολουθούν. Στα 250 racing, o Κίτσος δε ρίσκαρε αφού με μια 4η θέση εξασφάλισε τον τίτλο ενώ ο Τσώκος κέρδισε εύκολα μπροστά από τους Λεφεβρ , Χρονόπουλο και Τσαμπουνάρη.

Στα SS600, ο Πολίτης δεν άφησε περιθώρια σε κανένα, αφού με ταχύτερο χρόνο από τις δοκιμές, άνοιξε το γκάζι και εξαφανίστηκε αφήνοντας πίσω τον Παπαγεωργίου και τον Κουτσουμπό που έκλεισαν το βάθρο δίχως μεταξύ τους μάχη. Πιο πίσω, εντυπωσιακή ήταν η μάχη Καρακώστα και Ταγκλή (που έτρεξε τραυματίας αφού είχε μια πτώση… εκτός πίστας!) ενώ ο Σιφναίος έκανε την καλύτερη του εμφάνιση στο αεροδρόμιο αλλά φάνηκε άτυχος αφού εγκατέλειψε από μηχανικό πρόβλημα. Την 6η θέση πήρε ο Περιστέρας που είναι πλέον και 4ος στο πρωτάθλημα αφού τερμάτισε μπροστά από τους Τζωρτζόπουλο και Κούλη που καθυστέρησαν στην εκκίνηση από τον υπερβάλλον ζήλο των πιο αργών οδηγών.

Στη Formula extreme είχαμε ένα πολύ δυνατό και ενδιαφέρον αγώνα αφού ο Σάκης Συνιώρης αγωνίστηκε τραυματίας (σσ είχε μια άσχημη πτώση στις δοκιμές του Σαββάτου). Ο  Μπούστας είχε μια πτώση στον πρώτο γύρο όταν ακούμπησε με το νεαρό Τσαλίκη που ξεκίνησε πρώτος (!) μαζί με τον Κοντομάρο, ο οποίος οδήγησε αρχικά την κούρσα ακολουθούμενος από τους Στρατά και Συνιώρη. Ο Μπούστας σήκωσε τη μοτοσυκλέτα του που δεν είχε υποστεί ζημιά και ξεκίνησε από την τελευταία θέση (7ος) για να φτάσει τους πρώτους και να τους περάσει έναν-έναν κερδίζοντας τελικά την κούρσα αφού μετά το 16ο γύρο ο Συνιώρης που είχε το ρυθμό όντας χτυπημένος εγκατέλειψε τη μάχη.

Επόμενος αγώνας 30-11 στο αεροδρόμιο της Τρίπολης