Τρίτη, 06 Μαρτίου 2018 13:54

Παν. Πρωτ. Motocross 2018, 2ος αγώνας, Άργος

Σε Κουζή και Λυρίου οι νίκες

Φωτογραφίες: Γιώργος Βεργόπουλος/ΔΙΑΘΛΗΣΗ

Στο Άργος πραγματοποιήθηκε ο δεύτερος αγώνας για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Motocross. Μεγάλοι νικητές σε κάθε κατηγορία αναδείχθηκαν οι Παναγιώτης Κουζής (MX1), Νίκος Λυρίου (MX2), Σάββας Σάββα (OPEN), Μάριος Κανάκης (MX85), Δημήτρης Γανωτής (MX65).

MX1: Κουζής για δεύτερη σερί νίκη

Ο Παναγιώτης Κουζής (Honda) συνέχισε την επιτυχημένη εμφάνιση του πρώτου αγώνα στις Σέρρες, τερματίζοντας πρώτος και στα δύο σκέλη, για να πάρει φυσικά και τη νίκη στην γενική. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στην γενική ανέβηκε ο Αργύρης Τσαρνάς (Husqvarna-4-2) με τον Δημήτρη Κοντολέτα (Yamaha) να συμπληρώνει την πρώτη τριάδα, καταλαμβάνοντας την 3η θέση και στα δύο σκέλη. Στην 4η θέση ο Γιώργος Ηλιόπουλος (Honda) και στην 5η ο Κυριάκος Κόττης (KTM).

MX2: Λυρίου για το 2Χ2

Στην MX2, ο Νίκος Λυρίου (KTM) κατάφερε να στεφθεί νικητής στην κατηγορία με δύο μάλιστα νίκες, παίρνοντας έτσι ένα σημαντικό προβάδισμα στην βαθμολογία του πρωταθλήματος. Δεύτερος γενικής ο Κώστας Μπετίνης (Yamaha-3-2) και στην 3η θέση ο Αλέξανδρος Γεωργαντάς (Husqvarna-2-4). Την 4η θέση κατέλαβε ο Φραγκίσκος Ζούνης (Husqvarna) και την πεντάδα συμπλήρωσε ο Αντώνης Σάγμαλης (KTM-5-5) που τερμάτισε παράλληλα πρώτος στην κατηγορία MX2T.

OPEN: Σάββας Σάββα για τη νίκη

Ο Σάββας Σάββα (TM) ήταν ο αναβάτης που κατάφερε να κερδίσει και τα δύο σκέλη στην OPEN μετά από μάχες με τους Βασίλη Πακαταρίδη (KTM) και Βαγγέλη Μπαλάτσο (Yamaha) σε δεύτερο και πρώτο σκέλος αντίστοιχα. Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο νικητής του προηγούμενου αγώνα Πακαταρίδης (3-2), ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Σταμάτης Δημολιάνης (KTM-4-3). Τέταρτος ο Μπαλάτσος (Yamaha-2-6) και στην 5η θέση ο Άγγελος Συμεωνίδης (5-4).

MX85: Συνεχίζει ακάθεκτος ο Κανάκης

Ο Μάριος Κανάκης (KTM) κυριάρχησε για μία ακόμη φορά στην MX85 παίρνοντας έτσι την δεύτερη σερί νίκη της χρονιάς. Ο Κανάκης κέρδισε και τα δύο σκέλη, το δεύτερο μάλιστα με διαφορά, έχοντας πίσω του στην γενική τον Γιώργο Μαυράκη (2-2ΚΤΜ) και τρίτο τον Νίκο Κοσιαβέλο (4-3-KTM). Στην 4η θέση ο Νίκος Κανελλόπουλος (3-5) και στην 5η ο Καμαρίνος Παυλόπουλος (6-4).

MX65: Στον Γανωτή το πρώτο σκαλί του βάθρου

Με μία δεύτερη θέση στο πρώτο σκέλος και νίκη στο δεύτερο ο Δημήτρης Γανωτής (KTM-2-1) κατάφερε να επιβληθεί του μεγάλου αντιπάλου του Σωτήρη Φωτάκη (ΚΤΜ-1-2), που στέφθηκε νικητής στο πρώτο σκέλος, παίρνοντας παράλληλα τη δεύτερη θέση στο επόμενο. Τρίτος γενικής ο Μιχάλης Σακελλαρίου (Husqvarna) με τερματισμούς στην 3η θέση και στα δύο σκέλη. Τέταρτος ο Γιώργος Βαγενάς (4-4) και 5ος ο Χρήστος Ταμβάκος (5-5).