Παρασκευή, 10 Ιανουαρίου 2014 21:55

Rally Dakar 2014, 6η μέρα, Tucuman – Salta

O Duclos κερδίζει, ο Eric Palante σκοτώνεται…

Του Τάκη Μανιάτη

Η 6η αγωνιστική ημέρα του Rally Dakar επισκιάστηκε από τον θάνατο του Eric Palante, στην 11η συμμετοχή του στον θρυλικό αγώνα. Ο Alain Duclos κέρδισε μετά από οκτώ χρόνια από την πρώτη του νίκη στο Bamako, ενώ ο Coma, συνεχίζει να προηγείται στον αγώνα.

Άσχημα νέα

Στις 08:30 το πρωί, σήμερα, το πλήρωμα του οχήματος υποστήριξης – η λεγόμενη και “σκούπα” του αγώνα, που έψαχνε από χτες, τον Eric Palante, μιας και δεν είχε τερματίσει την 5η ημέρα, τον βρήκε τελικά στο 143ο χιλιόμετρα της διαδρομής (της 5ης μέρας), ανάμεσα στο Chilecito και στο San Miguel de Tucuman, νεκρό. Τα αίτια του θανάτου του, δεν έγιναν γνωστά και αυτή τη στιγμή ο Dr. Massucco τα ερευνά. Ωστόσο, εντύπωση κάνει ότι ο Eric δεν είχε ενεργοποιήσει το σύστημα επικοινωνίας με τους οργανωτές, ενώ το απόγευμα, είχε ανεφοδιάσει το camel bag που κουβαλούσε με νερό. Ο 50χρονος Eric Palante συμμετείχε για 11η φορά στο Dakar και είχε στόχο να κερδίσει την κατηγορία ερασιτεχνών για τις μοτοσυκλέτες. Ήξερε τον αγώνα πολύ καλά, και όλα αυτά τα χρόνια, ο ενθουσιασμός αλλά η σοβαρή του παρουσία τον έκανε έναν από τους σημαντικούς αναβάτες του αγώνα.

Ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά, και μετά την ανακοίνωση που έγινε στους αναβάτες, σήμερα το πρωί, είχαν να καλύψουν 464 χιλιόμετρα, με τα 400 να αποτελούν την ειδική διαδρομή. Αυτή είναι και η τελευταία μέρα πριν την ημέρα ξεκούρασης που θα γίνει αύριο στην Salta, κι έτσι, πάλι θα είχαμε δυνατό συναγωνισμό.
Από την εκκίνηση του φετινού Dakar, o Alain Duclos έδειξε ότι είναι συναγωνίσιμος πάνω στην 450 Sherco, αφού είχε βελτιώσει την τεχνική του, αλλά και την φυσική του κατάσταση. Έχοντας καλούς τερματισμούς στην πεντάδα και στις πέντε προηγούμενες αγωνιστικές ημέρες, έδωσε το στίγμα του κερδίζοντας την σημερινή ειδική. Ήταν ο 9ος αναβάτης που ξεκίνησε το πρωί, πέρασε πέντε αναβάτες, και έφτασε πρώτος στην Salta, όπως έκανε ξανά στο Bamako το 2006, με διαφορά ενός λεπτού από τον Marc Coma, ο οποίος ακόμη προηγείται στην γενική κατάταξη. Πίσω του τερμάτισε ο Marc Coma με 01:15’’ και 3ος ο Michael Metge, με 01:49’’.

Εκτός και ο Lopez

Η μεγάλη απώλεια της σημερινής ημέρας είναι σίγουρα ο “Chaleco” Lopez ο οποίος έπεσε στο 211ο χιλιόμετρο του αγώνα, κατέστρεψε την μοτοσυκλέτα του, χωρίς να χτυπήσει, αλλά βρίσκεται πλέον εκτός αγώνα. Ο Joan Barreda, τερμάτισε 4ος σήμερα, μόνο 2'22” πίσω από τον Duclos, φτάνοντας τελικά στην ημέρα ξεκούρασης με δεύτερη θέση τόσο στα αποτελέσματα ημέρας, όσο και στην γενική κατάταξη. Τώρα όμως, έχει να ξεκουραστεί και να βρει τρόπο να καλύψει τα 42 λεπτά του λάθους που έκανε στην πλοήγηση και του στέρησαν την πρωτοπορία.

Καλό αγώνα έκανε και ο Cyril Despres φτάνοντας στην 5η θέση της ημέρας, ενώ παραμένει στην 11η θέση της γενικής, με διαφορά 2:24:41’’, τα οποία μπορεί να φαίνονται πολλά, αλλά είδαμε και τις προηγούμενες ημέρες ότι ένα λάθος μπορεί να σε ρίξει πίσω, ή να σε φέρει πολύ μπροστά.
Στην κατηγορία quad, ο Rafal Sonik μπήκε στην τριάδα των αναβατών που μάχονται για τον τίτλο, αφού τερμάτισε πρώτος με 54’’ διαφοράς από τον Sergio Lafuente, ο οποίος όμως προηγείται με 22 λεπτά'. Ο Ignacio Casale, ο μόνος χιλιανός που έμεινε να στηρίζει τα χρώματα της πατρίδας του, μετά και από την εγκατάλειψη του “Chaleco” Lopez, τώρα βρίσκεται στην 3η θέση της γενικής, 24'04'' πίσω από τον Lafuente.

Συνεντεύξεις

Joan Barreda
Η σημερινή ημέρα ήταν επικίνδυνη με πολλή σκόνη, ειδικά στα πρώτα χιλιόμετρα, ενώ ακολούθησε διαδρομή με σκόνη fesh-fesh. Ξεκίνησα πίσω λόγω του προβλήματος που είχα χτες με την τροφοδοσία, και ήταν δύσκολο να περάσω τους αναβάτες στην σκόνη. Τελικά, βρήκα ρυθμό σε ανοιχτές διαδρομές και κάλυψα αρκετή διαφορά. Τερμάτισα νομίζω σε καλή θέση.

Alain Duclos
Ήταν μία καλή επίδοση αφού βρέθηκα δέκα λεπτά πίσω από τν Jordi Villadoms, και πίστευα ότι θα τερμάτιζα τελικά 4ος ή 3ος. Είναι σίγουρα πολύ ωραίο να κερδίζεις την ειδική, θα περιμένω τον Barreda και θα δω τα αποτελέσματα (η συνέντευξη έγινε πριν τον τελικό τερματισμό). Σήμερα η διαδρομή ήταν στα μέτρα μου, ζορίστηκα αρκετά τις προηγούμενες μέρες και η ημέρα ξεκούρασης έφτασε την κατάλληλη στιγμή.

Cyril Despres
Σήμερα ήταν αρκετά δύσκολα αφού ξεκίνησα από την 17η θέση. Υπήρχε αρκετή σκόνη, αλλά προσπάθησα να βρω τον ρυθμό μου και να περάσω αναβάτες προσεκτικά. Μετά, στην enduro διαδρομή, έπεσα και προσγειώθηκα στην πλάτη μου, χωρίς να χτυπήσω, απλά έσκασε η σακούλα του νερού, και οδηγούσα όλη μέρα χωρίς νερό. Ήταν ζεστά, αλλά τελικά ήταν μία καλή μέρα για μένα. Δεν ήταν στα σχέδιά μου να έχω αυτά τα προβλήματα και να βρίσκομαι τώρα σε αυτή τη θέση, αλλά δεν έχω πολλές επιλογές τώρα. Ξυπνάω το πρωί και οδηγάω σαν να προηγούμαι στον αγώνα και δίνω τον καλύτερό μου εαυτό. Προσπαθώ να πιέσω σήμερα το απόλαυσα περισσότερο.

Marc Coma
Σήμερα επιστρέψαμε σε μία νορμάλ μέρα του Dakar, όχι extreme σαν τις προηγούμενες ημέρες. Είχαμε 15 χιλιόμετρα με πολλή πλοήγηση και διαδρομές δύσκολες να τις βρούμε. Το τελευταίο κομμάτι ήταν μακρύ με μεγάλες διαδρομές και πίεσα αρκετά. Είμαι χαρούμενος που έφτασα στην ημέρα ξεκούρασης γιατί πάντα είναι πολύ σημαντικό να φτάνεις εδώ, στην μέση του αγώνα. Τώρα είμαστε στην μέση, έχουμε μία καλή διαφορά, αλλά πάντα είναι εύκολο να χάσεις είκοσι λεπτά, ή να κερδίσεις είκοσι λεπτά. Οι διαφορές είναι πολύ μεγάλες ανάμεσα στους αναβάτες και πρέπει να είμαστε συνέχεια συγκεντρωμένοι. Τώρα, είναι σημαντικό να απολαύσω την ημέρα ξεκούρασης γιατί χρειάζομαι όλη την δύναμη για το δεύτερο σκέλος του αγώνα.