Πέμπτη, 09 Ιανουαρίου 2014 21:56

Rally Dakar 2014, 5η ημέρα, Chilecito - Tucuman

Η επιστροφή του Coma!

Του Τάκη Μανιάτη

Ο τρεις φορές νικητής του Dakar, Marc Coma, επέστρεψε δυνατά, κερδίζοντας αποφασιστικά την 5η ημέρα! Προηγείται πλέον και στην γενική κατάταξη με 41 λεπτά, μιας και ο Joan Barreda τερμάτισε 16ος και ο Despres 17ος!

Η επίθεση και η τύχη

Μετά από τις τέσσερις πρώτες ημέρες του αγώνα, είδαμε τις Honda να κυριαρχούν στον αγώνα, και την Sherco να παίρνει την πρώτη της νίκη. Ο Coma ωστόσο, βρισκόταν δεύτερος στην γενική κατάταξη με διαφορά λιγότερη των τριών λεπτών, και περίμενε ένα λάθος για να αρχίσει να δείχνει τα δόντια του. Αυτό συνέβη την 5η μέρα, αφού στην πορεία για το Tucuman, στην μαραθώνια διαδρομή των 911 χιλιομέτρων, από τα οποία 527 αποτέλεσαν την χρονομετρημένη χωμάτινη ειδική, ο Coma, έδειξε τις διαθέσεις του. Εκμεταλλεύτηκε την εγκατάλειψη του Paulo Gonçalves ο οποίος βρέθηκε εκτός μετά από πτώση και φωτιά στη μοτοσυκλέτα του, πέρασε τον Cyril Despres του οποίου υπερθερμάνθηκε ο κινητήρας και έκανε λάθη στην πλοήγηση, ενώ είχε κοντά του τον βοηθό του, Jordi Viladoms, 13 λεπτά πίσω του.

Η διαφορά αυξήθηκε στον τερματισμό από τον αντίπαλό του, Despres, ο οποίος τερμάτισε 45 λεπτά αργότερα, αλλά και από τους Barreda και Pain, αλλά και τον Lopez, που έφτασε περισσότερα από 50 λεπτά αργότερα στον τερματισμό. Όλα αυτά, στο πρώτο τμήμα της ειδικής, αφού στο δεύτερο, όλα αυτά φαίνονταν να αλλάζουν, λόγω προβλήματος στο ρεζερβουάρ της μοτοσυκλέτας του. Όμως η τύχη ήταν μαζί του, και μετά από μία γρήγορη επισκευή μαζί με τον Viladoms, το χαμόγελο επέστρεψε στο πρόσωπό του, αφού, η συγκεκριμένη ειδική διαδρομή, ακυρώθηκε. Αυτό σήμαινε, πως, οι χρόνοι στο πρώτο τμήμα της ειδικής διαδρομής, μετρούσαν στα τελικά αποτελέσματα. Η μέρα φάνηκε πως ανήκε στον Coma, ο οποίος πλέον έχει μόνο τρεις αντιπάλους σε λιγότερο από μία ώρα διαφοράς στην γενική κατάταξη, τους Joan Barreda, “Chaleco” Lopez και Jordi Viladoms, στο 41'10'', 53'40'' και 58'58''.

Εμείς να σταθούμε στην εκπληκτική εμφάνιση της Laia Sanz που μετά από σταθερούς τερματισμούς στην 20άδα, και μία 26η θέση σήμερα, βρίσκεται τελικά στην 16η θέση της γενικής κατάταξης!

Στην κατηγορία quad, ο Ignacio Casale παραμένει ο πρωτοπόρος στην γενική κατάταξη, αλλά πιο κοντά του αυτή τη στιγμή βρίσκεται ο Sergio Lafuente, ο οποίος κέρδισε για 3η φορά ειδική, προσπερνώντας τον Rafal Sonik.

Συνεντεύξεις

Marc Coma
Άλλη μία σκληρή μέρα η σημερινή στο Dakar, αφού ήταν πραγματικά ζεστή. Ήταν επίσης δύσκολη στην πλοήγηση αφού η βροχή της προηγούμενης εβδομάδας πότισε το έδαφος και άλλαξε το έδαφος. Στο τελείωμα της ειδικής, οδήγησα για 10 χιλιόμετρα μέσα στην κοίτη ενός ποταμού, αλλά τελικά, ήταν σκληρά για όλους μας. Για την πρωτοπορία στον αγώνα, μπορείς να χάσεις χρόνο σε κάθε στιγμή. Όταν ανοίγεις την διαδρομή, είναι σαν να παίζεις ρώσικη ρουλέτα.

Joan Barreda
Είχα προβλήματα με το σύστημα καυσίμου, στα πρώτα χιλιόμετρα της ημέρας, αλλά τελικά, μετά από είκοσι λεπτά καθυστέρησης, συνέχισα ξανά και κέρδισα λίγο χρόνο.
Μετά από δύσκολη πλοήγηση, έφτασα στον τερματισμό πίσω από τον Marc, αλλά το πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να γυρίσω πίσω σε ένα σημείο ελέγχου, όπου μου παρουσιάστηκε ξανά πρόβλημα με το σύστημα καυσίμου. Έχασα ξανά χρόνο προκειμένου να το επισκευάσω, αλλά τελικά, είμαι στον τερματισμό και βλέπω ότι οι περισσότεροι σήμερα είχαν προβλήματα. Ο αγώνας συνεχίζεται και είναι σημαντικό να προσπαθήσουμε να κάνουμε καλή δουλειά στις επόμενες ημέρες.