Τρίτη, 07 Ιανουαρίου 2014 10:27

Rally Dakar 2014, 2η μέρα, San Luis – San Rafael

Ο Sunderland κερδίζει!

Του Τάκη Μανιάτη

Μετά από 724 συνολικά χιλιόμετρα, από τα οποία, τα 359 αποτέλεσαν την σημερινή ειδική διαδρομή, ο Sum Sunderland πήρε την δεύτερη στην σειρά νίκη για την Honda. Τα φαβορί, Marc Coma και Cyril Despres τερμάτισαν στην 7η θέση κι έτσι ο Barreda, αυξάνει την διαφορά του στην 1η θέση!

Αλλαγές στην κατάταξη

Ένας μοναδικά γρήγορος, Sam Sunderland, έκανε ένα εκπληκτικό ντεμπούτο στην ελίτ των κορυφαίων αναβατών, με την νίκη του στην σημερινή ειδική διαδρομή της ημέρας. Ο Sunderland βρέθηκε μπροστά από τους Lopez και Barreda, που συμπλήρωσαν το βάθρο.
Σήμερα, ο Sam Sunderland έκανε πράξη το όνειρό του που ήταν να κερδίσει ειδική στον αγώνα Dakar. Το 2012, είχε βρεθεί εκτός αγώνα μετά από τρεις αγωνιστικές ημέρες, ενώ πέρσι, δεν κατάφερε να συμμετάσχει λόγω τραυματισμού. Μετά από δύο χρονιές ατυχιών, η επιστροφή του με την ομάδα της Honda που του εξασφάλισε μία μοτοσυκλέτα ιδανική για την πρώτη θέση, έγινε με επιτυχία. Ο 23χρονος Sunderland ξεκίνησε δυναμικά την ημέρα του από το San Luis προς το San Rafael, πίσω από τον Joan Barreda, ενώ γρήγορα πέρασε μπροστά τον Michael Metge και τον Juan Pedrero στο πρώτο μέρος του αγώνα. Στην γραμμή τερματισμού, και μετά από συνολικά μόλις τέσσερις αγωνιστικές ημέρες στο Dakar – συμπεριλαμβανομένες αυτές του 2012, βρέθηκε πρώτος, δείχνοντας ότι δεν είναι τυχαίος αναβάτης. Ο Joan Barreda δεν έκανε κάποιο λάθος σήμερα, και ανοίγοντας την διαδρομή το πρωί, ο Ισπανός διατήρησε την ταχύτητά του και την πρωτοπορία στην κατάταξη. Ο Sunderland ήταν όμως πιο γρήγορος αλλά αυτό δεν τον στενοχώρηση αφού ο μεγάλος του αντίπαλος, Marc Coma, είχε χάσει αρκετά λεπτά στην γενική κατάταξη, μαζί με τον Cyril Despres να βρίσκεται ακόμη πιο πίσω, στην 8η θέση με διαφορά 8'23'' από αυτόν. Τελικά, ο μόνος που βρέθηκε μπροστά και κέρδισε βαθμούς ήταν ο Francisco “Chaleco” Lopez, που τερμάτισε 2ος, και ανέβηκε θέσεις, φτάνοντας 2'03'' από τον Barreda.
Στα Quad, ο Marcos Patronelli έχασε την πρώτη μέρα από τον Ignacio Casale, με τον οποίο θα παλέψουν για τον τίτλο. Ο περσινός νικητής βέβαια, έχει τον έλεγχο του αγώνα, μιας και κέρδισε σήμερα, για 15η φορά στην καριέρα του, και προηγείται με διαφορά 3'50'' από τον Lucas Bonetto που τερμάτισε πίσω του.

Συνεντεύξεις

Francisco Lopez

Σήμερα, το πρώτο τμήμα του αγώνα ήταν πολύ γρήγορο ενώ το δεύτερο, τεχνικό με άμμο και λόφους. Αυτές οι συνθήκες ήταν μια χαρά για την μοτοσυκλέτα μου και τελικά ήταν μία καλή μέρα. Είμαι χαρούμενος για το αποτέλεσμα και την ομάδα μου και ο αγώνας είναι ακόμη αρκετά μεγάλος. Ο τερματισμός στο Valparaiso για μένα είναι πολύ σημαντικός.

Joan Barreda
Έπρεπε να οδηγήσω μέχρι τον τερματισμό, με το ένα μάτι στο road-book. Ήμουν τελικά τυχερός στο τελευταίο κομμάτι, αφού έκανα μία πολύ καλή πλοήγηση. Ήταν απίστευτο το ότι πήγα τελείως μόνος μου στους αμμόλοφους που ήταν δύσκολη η πλοήγηση και για τα τελευταία 80 χιλιόμετρα, που βρισκόμουν τελικά στο σωστό δρόμο, είπα ότι όλα πάνε καλά. Μετά από μία στροφή χωρίς ορατότητα, χτύπησα την μοτοσυκλέτα μου και ένα τμήμα του συστήματος πλοήγησης έσπασε. Έτσι η πλοήγηση έγινε πιο δύσκολη, αλλά τελικά είμαι χαρούμενος με το αποτέλεσμα.

Alain Duclos
Όταν βρίσκεσαι στο σωστό μέρος, την κατάλληλη στιγμή, όλα πάνε καλά. Οι θέσεις άλλαξαν ελαφρώς πριν φτάσουμε στους αμμόλοφους, και μετά, πίεσα αρκετά και έπιασα τον Cyril που είχε πέσει. Είδα ότι ήταν εντάξει και συνέχισα, ενώ μετά με πρόλαβε και οδηγήσαμε παρέα μέχρι τον τερματισμό. Ήταν μία ημέρα χωρίς προβλήματα για μένα.

Sam Sanderland
Η μοτοσυκλέτα είναι απίθανη! Είχα να αντιμετωπίσω λίγους αμμόλοφους, κοντά στα 50 χιλιόμετρα, και αυτό είχε πλάκα, αφού το τερέν περιείχε λίγο απ’ όλα από πλευράς οδήγησης. Έφτασα τελικά στον τερματισμό στην πρώτη εφτάδα και μετά μου ανακοίνωσαν ότι είμαι πρώτος και περιμέναμε να δούμε αν κάποιος θα κάνει καλύτερο χρόνο. Είναι η πρώτη ειδική που κερδίζω στο Dakar και είμαι πολύ χαρούμενος, η μοτοσυκλέτα δουλεύει εξαιρετικά, και χωρίς όλη αυτή τη δουλειά που έχει γίνει από την ομάδα, δεν θα κατάφερνα τίποτα. Θα συνεχίσω σε αυτή την κατεύθυνση και ελπίζω σε ένα καλό αποτέλεσμα.

Cyril Despres
Δεν είχα νερό για 100 χιλιόμετρα αφού σε μία πτώση, έσπασε η σακούλα στο Came Bag μου και δεν είχε να πιω, κάτι πολύ σκληρό γι’ αυτές τις συνθήκες. Η ειδική ήταν γρήγορη, εγώ δεν κινήθηκα γρήγορα γιατί ήθελα να διατηρήσω σε καλή κατάσταση τον κινητήρα – ήταν επιλογή μου. Ο Coma και ο Barreda με πέρασαν και έχασα αρκετό χρόνο στον ανεφοδιασμό, αλλά τελικά τους έπιασα ξανά στους αμμόλοφους.

Marc Coma
Ήταν μία καλή μέρα, χτύπησε μία πέτρα ανάμεσα στον κινητήρα και τον λεβιέ ταχυτήτων και μου μπλόκαρε το κιβώτιο, οπότε έπρεπε να σταματήσω να το φτιάξω. Μετά από αυτό, συνέχισα χωρίς πρόβλημα. Είμαι χαρούμενος που τελικά μετά από αυτό το πρόβλημα, είμαι ακόμη στον αγώνα και μέσα στην μάχη.

Marcos Patronelli
Το Dakar ξεκινάει σήμερα για μένα. , αφού κέρδισα πολύ χρόνο στους αμμόλοφους, μετά από τις ρυθμίσεις στο Quad μου. Τους πέρασα με το ένα λάστιχο σχεδόν σκασμένο, αφού έχανε αέρα πενήντα χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό, από χτύπημα σε βράχο. Είμαι τελικά χαρούμενος που μετά από τα προβλήματα που είχα, έφτασα στον τερματισμό και πρώτος. Ήταν μία γνήσια Dakar ειδική με ζεστούς αμμόλοφους και δυσκολία στην διάσχισή τους, και με το αποτέλεσμα, άλλαξε και η κατάταξη στην γενική.