Τρίτη, 02 Οκτωβρίου 2012 10:03

MotoGP 2012, 14ος αγώνας, Ισπανία, Aragon

Ο Dani νικητής

Του Νίκου Ζ. Τσαμάνδουρα

Ο Dani Pedrosa αναδείχθηκε νικητής στον «οριακό» αγώνα  του Aragon. O αναβάτης της Repsol Honda επιβλήθηκε στο συμπατριώτη και ανταγωνιστή του στο πρωτάθλημα, Jorge Lorenzo δείχνοντας πως τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα στο κυνήγι του τίτλου.

Ατυχίες για την Ducati

Η καλή εκκίνηση του Lorenzo και το πέρασμα του μπροστά από τον Pedrosa ήταν η αρχική «φάση» του αγώνα. Ενός αγώνα που δεν εξελίχθηκε καθόλου καλά για την εργοστασιακή ομάδα της Ducati, η οποία είδε αρχικά τον Valentino Rossi να έχει έξοδο λόγω επαφής με τον Jonathan Rea πέφτοντας έτσι στη 21η θέση, και λίγο πιο μετά τον Nicky Hayden να πέφτει πάνω στα διαφημιστικά παραπλεύρως της 16ης στροφής, αδυνατώντας να επιβραδύνει έγκαιρα τη μοτοσικλέτα του.
Παρά την τρομακτική σύγκρουση όμως δεν τραυματίστηκε σοβαρά, αν και θα προχωρήσει και σε περαιτέρω εξετάσεις για τυχόν εσωτερικά τραύματα.
Στον τέταρτο γύρο, ο Dani άρχισε να πιέζει τον Jorge ενώ παράλληλα στον ίδιο γύρο ο αναβάτης της  Avintia Blusens,  David Salom, εγκατέλειψε τον αγώνα του. Πτώση σημείωσε και ο Stefan Bradl, o οποίος πιέζοντας τον Spies για την τρίτη θέση, έχασε το μπροστινό υποκύπτοντας σε low siding.
Μια πτώση η οποία έδωσε στους αναβάτες της Tech3, Crutchlow και Dovizioso, την δυνατότητα να κυνηγήσουν τον Αμερικανό για μια θέση στο βάθρο.

Πέρασε μπροστά ο Pedrosa

Στον έβδομο γύρο, πέρασε  μπροστά ο Pedrosa και εκεί ήταν γραφτό να μείνει αφού ένα γερό κούνημα στη μοτοσyκλέτα του Lorenzo κατά τον 9ο γύρο, αύξησε την μεταξύ τους διαφορά. Έξι γύρους μετά ο Dovizioso πέρασε τον Spies.
O Crutchlow όμως που βρισκόταν στην 5η θέση είχε άλλα σχέδια και πέντε γύρους από το τέλος πέρασε και αυτός τον Αμερικανό.
Με αυτά και με αυτά ο Rossi είχε καταφέρει να αναρριχηθεί στην 8η θέση, ωστόσο σημείωσε και δεύτερη έξοδο, χωρίς ωστόσο να χάσει θέση και ξαναμπαίνοντας στον αγώνα.
 Προς το τέλος του αγώνα εξαιρετική μάχη –fairing με fairing- έδωσαν οι ομόσταυλοι, Crutchlow και Dovizioso, με τον βρετανό να ψάχνει μια καλύτερη αγωνιστική γραμμή και τον Ιταλό να αμύνεται σθεναρά.
Εν τέλει, την γραμμή του τερματισμού την πέρασε πρώτος ο Pedrosa, στα +6 δευτερόλεπτα από τον Jorge Lorenzo και μειώνοντας την διαφορά τους στο πρωτάθλημα στους 33 βαθμούς. Ενδεχομένως ο καλύτερος τρόπος για να γιορτάσει τα γενέθλια του που ήταν το Σάββατο πριν τον αγώνα. Ο “Dovi” πήρε το έκτο βάθρο του για φέτος, με τον Crutchlow στην 4η θέση.  5ος τερμάτισε ο Ben Spies, με την δεκάδα να ολοκληρώνεται από τους Bautista, Rea, Rossi, Abraham και Espargaró.