.
Κατηγορία MotoGP
Κυριακή, 16 Απριλίου 2023 23:13

MotoGP 2023, 3ος Αγώνας, Αμερική – «Ανάσταση» για Honda με υπογραφή Alex Rins

Νικητής σε ένα αγώνα που χαρακτηρίστηκε από –ανώδυνες ευτυχώς- πτώσεις, ήταν ο Alex Rins, ο οποίος παρεμπιπτόντως ήταν και ο μόνος αναβάτης της Honda που έμεινε… όρθιος.

Ο Rins προσέφερε στην LCR το 100ο της βάθρο, αποδεικνύοντας πως είναι από τους πλέον ικανούς αναβάτες του grid, ειδικά στην πίστα του Austin. Στο 2ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Luca Marini, με τον ετεροθαλή αδερφό του Valentino Rossi να παίρνει το πρώτο του βάθρο στη μεγάλη κατηγορία. Πίσω από τον αναβάτη της Mooney VR46, βρέθηκε –ανέλπιστα ίσως- ο Fabio Quartararo που μάλλον έδειξε πως η Yamaha δουλεύει καλύτερα όσο περισσότεροι… πέφτουν.

Οι πρώτοι εκτός βάθρου αναβάτες ήταν της Aprilia, με τον –εργοστασιακό- Maverick Vinales να κάνει το θαύμα από τη 10η θέση και το «δορυφορικό» Miguel Oliveira να δείχνουν την πρόοδο της Aprilia, που είδε τις μοτοσυκλέτες της να πιάνουν εξαιρετικές τελικές στα 350+χλμ/ώρα. Ο νικητής του προηγούμενου αγώνα στην Αργεντινή, Marco Bezzecchi πήρε την 6η θέση, μπροστά από τον Johann Zarco. Σε μια «παρήγορη», 8η θέση τερμάτισε ο Franco Morbidelli, με τους Fabio Di Giannantonio και Augusto Fernandez να κλείνουν τη 10άδα. Αναλυτικά, μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα του αγώνα εδώ.

Πτώσεις, πτώσεις και άλλες πτώσεις

Με το καλημέρα του 1ου γύρου, εκτός αγώνα βρέθηκαν οι Jorge Martin και Alex Marquez, ενώ λίγο αργότερα θα έβγαινε από το παιχνίδι και ο Aleix Espargaro. Ο Raul Fernandez εγκατέλειψε ακολούθως τον αγώνα, ενώ έπεσαν ακόμα οι Jack Miller, Joan Mir, Takaaki Nakagami, Stefan Bradl και φυσικά ο Francesco Bagnaia, ενώ μάλιστα βρισκόταν και στην πρώτη θέση.

Η συνέχεια αναμένεται για τις 30 Απριλίου, με το επερχόμενο ισπανικό Grand Prix στην πίστα της Jerez, σε ένα Πρωτάθλημα που όπως φαίνεται θα είναι γεμάτο ανατροπές!