Τρίτη, 05 Ιουνίου 2012 10:39

MotoGP 2012, 5ος αγώνας, Catalunya

Αυξάνει την διαφορά ο Lorenzo

Του Χρήστου Σώκου

Στην κατάμεστη από κόσμο πίστα της Catalunya ο Jorge Lorenzo (Yamaha) πέτυχε την τρίτη φετινή του νίκη. Από την άλλη μεριά ο Casey Stoner (Honda) έμεινε εκτός βάθρου για πρώτη φορά  μετά από 19 συνεχόμενους αγώνες, δηλαδή από την στιγμή που ξεκίνησε με την ομάδα της Repsol Honda. Έτσι αυτή τη στιγμή ο Lorenzo προηγείται στο πρωτάθλημα με 20 βαθμούς από τον Stoner, ο οποίος παρ’ όλα αυτά δήλωσε ότι δεν τον απασχολεί αυτή την στιγμή η συγκεκριμένη διαφορά μιας και απομένουν πολλοί αγώνες.

Ο Dani Pedrosa (Honda) εμφανώς απογοητευμένος τερμάτισε δεύτερος, αφού αυτό που επιθυμούσε ήταν μία νίκη, δηλαδή κάτι που δεν έχει καταφέρει να πετύχει φέτος.

Η χαμένη ευκαιρία του Spies

Ο Ben Spies (Yamaha) στους 4 προηγούμενους αγώνες δεν τα είχε πάει καθόλου καλά και αυτή την φορά όλα έδειχναν (από τα δοκιμαστικά) ότι η μοτοσικλέτα του ήταν άψογα στημένη και επομένως θα μπορούσε επιτέλους να διεκδικήσει μία θέση στο βάθρο. Η ταχύτητά του φάνηκε αμέσως από την αρχή ενώ ακολουθούσε από την δεύτερη θέση τον πρωτοπόρο Pedrosa. Δυστυχώς όμως φαίνεται ότι βιάστηκε να κάνει την κίνησή του ώστε να περάσει μπροστά, με αποτέλεσμα να χάσει την γραμμή του, να πατήσει το γρασίδι στην άκρη της πίστας και να πέσει. Έτσι με αυτό το λάθος πέταξε μία πολύ καλή ευκαιρία να ανέβει στο βάθρο. Παρ’ όλα αυτά επανήλθε στον αγώνα και τερμάτισε 10ος.

Έξυπνο παιχνίδι από τον Lorenzo

Όπως αναφέραμε, ο Pedrosa ήταν αυτός που έφυγε μπροστά στην αρχή του αγώνα και μετά την πτώση του Spies συνέχισε να προηγείται. Από κοντά ακολουθούσαν οι Lorenzo και Andrea Dovizioso (Yamaha) μέχρι τον έκτο γύρο όπου ο Lorenzo πέρασε προς στιγμήν μπροστά για να δει κατόπιν τον Pedrosa να ξανακερδίζει την πρωτοπορία. Για αρκετούς γύρους που ακολούθησαν η κατάσταση μεταξύ αυτών των τριών αναβατών δεν άλλαξε. Περίπου στον δέκατο τέταρτο γύρο όμως ο Dovizioso  έκανε ένα μικρό λάθος που επέτρεψε στους Pedrosa και Lorenzo να κάνουν διαφορά.
Ο Lorenzo περίμενε υπομονετικά διαβάζοντας τα αδύνατα σημεία του Pedrosa. Δεν βιάστηκε να κάνει την κίνησή του και περίμενε την κατάλληλη στιγμή, δηλαδή όταν ο Pedrosa θα έκανε το λάθος! Και αυτή η στιγμή ήρθε στον δέκατο ένατο γύρο, όταν μία σούζα του Pedrosa τον ανάγκασε να χάσει χρόνο. Αμέσως ο Lorenzo πέρασε μπροστά και πίεσε λίγο παραπάνω φτιάχνοντας διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας τη νίκη. Μη μπορώντας να δώσει απάντηση ο Pedrosa πήρε την δεύτερη θέση.
Λίγο πριν το τέλος ο Stoner πλησίασε αρκετά τον Dovizioso, αλλά τελικά ο Dovi κράτησε την τρίτη θέση του βάθρου. Πέμπτος με μία πολύ καλή εμφάνιση ήρθε ο Cal Crutchlow (Yamaha).
Ο Valentino Rossi (Ducati) επανήλθε στην πραγματικότητα του στεγνού τερματίζοντας έβδομος πίσω από τον Alvaro Bautista (Honda).

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 11 Ιουνίου 2012 21:37

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « MotoGP 2012, 4ος αγώνας, Le Mans Motogp 2012, 6ος αγώνας, Silverstone »