Δευτέρα, 07 Νοεμβρίου 2011 20:08

MotoGP, 18ος αγώνας, Valencia

Η χαμένη νίκη του Spies

Του Χρήστου Σώκου

Με όλο τον κόσμο στα paddocks και στις κερκίδες να θρηνεί για τον άδικο χαμό του Marco Simoncelli, ολοκληρώθηκε το φετινό πρωτάθλημα MotoGP. Ο καιρός, αρκετά άστατος, έφερε ανακατατάξεις στους τελευταίους βροχερούς γύρους…αλλά τελικά ο Casey Stoner (Honda) ήταν αυτός που νίκησε ξανά, παίρνοντας ουσιαστικά την χαρά μέσα από τα χέρια του Ben Spies (Yamaha) για 0.035 sec!
Με αυτό τον τρόπο ο Stoner, όντας ο αναβάτης που πήρε την πρώτη νίκη στην εποχή των 800αριών πριν από 5 χρόνια, έκλεισε αυτό το κεφάλαιο ξανά με νίκη.
Εμφανώς συγκινημένος, ο γερόλυκος των MotoGP, Loris Capirossi, αγωνίστηκε για τελευταία φορά στην μακρόχρονη καριέρα του των 22 χρόνων!
Ο Jorge Lorenzo (Yamaha) όχι μόνο δεν μπόρεσε τελικά να επανέλθει πλήρως από το τραυματισμένο του δάκτυλο ώστε να αγωνιστεί, αλλά θα χάσει επιπλέον και τις δοκιμές με τα νέα 1000άρια.

10η για Stoner

Ξεκίνησε ξανά από την πρώτη θέση ο Stoner και με τον γνωστό του τρόπο έφυγε μπροστά. Χαμός όμως έγινε στην πρώτη στροφή, όταν ο Alvaro Bautista (Suzuki) έκανε λάθος στα φρένα, χτύπησε στον πίσω τροχό του Andrea Dovizioso (Honda) και έπεσε παρασέρνοντας τους Valentino Rossi (Ducati), Nicky Hayden (Ducati) και Randy De Puniet. Έτσι πριν ακόμα ξεκινήσει ο αγώνας, η εργοστασιακή ομάδα της Ducati βρέθηκε εκτός! Ακολούθως βέβαια ο Bautista, πήγε στα πιτ της Ducati και ζήτησε συγνώμη.

Για τους επόμενους γύρους είχε σχηματιστεί ένα γκρουπάκι από τους Dovizioso, Pedrosa και Spies, που μαχόταν για την δεύτερη θέση.
Τα πάνω κάτω ήρθαν όμως μερικούς γύρους πριν την πτώση της καρό σημαίας, όταν έπιασε βροχή. Ο Stoner, ο οποίος είχε φτιάξει μία καλή διαφορά μπροστά, έκοψε ρυθμό μην μπορώντας να αισθανθεί ακριβώς τα περιθώρια πρόσφυσης. Έτσι ο Ben Spies τον έφτασε και στη συνέχεια τον πέρασε μετά από μία λάθος νεκρά που έπιασε ο Stoner στο κιβώτιο της Honda.
Ο Stoner έκπληκτος είδε τον Spies να οδηγεί σταθερά και να πιέζει, οπότε (όπως δήλωσε κατόπιν) αποφάσισε ότι αυτή την φορά θα έπαιρνε το ρίσκο για τη νίκη. Ένα ρίσκο που δεν χρειάστηκε να πάρει καθ’ όλη την διάρκεια της χρονιάς.
Φτάνοντας στην τελευταία στροφή, ο Spies αγχωμένος πήρε μία περίεργη γραμμή, ενώ ο Stoner από την άλλη πίεσε περισσότερο την μοτοσικλέτα του και έκλεψε τη νίκη στην γραμμή του τερματισμού!

Rookie of the year

Την τριάδα έκλεισε τελικά ο Dovizioso, διασφαλίζοντας παράλληλα και το νούμερο “3” του πρωταθλήματος.
Ο Pedrosa είδε στον τελευταίο γύρο τους Cal Crutchlow και Carel Abraham να τον περνάνε από την τέταρτη θέση. Αμέσως μετά όμως ο Abraham έπεσε και έτσι ο Crutchlow τερμάτισε τέταρτος με τον Pedrosa πέμπτο.
Ο Crutchlow πέτυχε τον καλύτερο τερματισμό του και πήρε και το βραβείο “Rookie of the Year”.
Φοβερή εμφάνιση και για τον Ιάπωνα Katsuyuki Nakasuga, ο οποίος αντικατέστησε τον Lorenzo και έφτασε στην έκτη θέση! Ανάλογη οδήγηση έκανε και ο Αμερικάνος Josh Hayes, ο οποίος με την σειρά του αντικατέστησε τον Colin Edwards και πήρε την έβδομη θέση!