Κατηγορία Παγκόσμιο Motocross
Δευτέρα, 14 Μαϊος 2018 15:27

MXGP 2018 – 7ος αγώνας, Λετονία (Kegums)

Herlings και Olsen οι νικητές

Στο Kegums της Λετονίας πραγματοποιήθηκε ο 7ος αγώνας της χρονιάς για το παγκόσμιο πρωτάθλημα Motocross. Νικητές σε κάθε κατηγορία οι Jeffrey Herlings (KTM Factory Racing) και Thomas Kjer Olsen (Husqvarna Factory Racing), στην MXGP και MX2 αντίστοιχα.

MXGP Μία ακόμη νίκη για Herlings

O Ολλανδός της εργοστασιακής ομάδας της KTM έχει πάρει φόρα για τα καλά φέτος και στο Kegums σημείωσε άλλη μία διπλή νίκη, αυξάνοντας έτσι ακόμη περισσότερο την βαθμολογική διαφορά που έχει από τους διώκτες του. Φέτοςη πίστα είχε αντίθετη φορά σε σχέση με πέρσι αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Herlings από το να κυριαρχήσει και στους δύο αγώνες, δείχνοντας μάλιστα τις προθέσεις του ήδη από τα ελεύθερα δοκιμαστικά, ενώ κέρδισε και τα προκριματικά με 50 δευτερόλεπτα διαφορά από τον δεύτερο! Στον αγώνα ωστόσο ξεκίνησε ουσιαστικά από την 10η θέση με τον ομόσταυλο του Toni Cairoli να στρίβει πρώτος και να δίνει μάχες με τους Romain Fevbre (Yamaha Racing) και Gautier Paulin (Husqvarna Factory Racing). Ο Herlings έβαλε το κεφάλι κάτω γρήγορα και του πήρε μόλις εννέα γύρους για να φτάσει τον Cairoli και να τον περάσει. Έπειτα έκανε συντήρηση δυνάμεων μέχρι και το πέσιμο της καρό σημαίας, με τον Cairoli να τερματίζει δεύτερος και τον Febvre στην τρίτη θέση.

Περίπου μία από τα ίδια είχαμε και στο δεύτερο σκέλος του αγώνα με τον Cairoli ωστόσο να χάνει την πρώτη στροφή από τον Fevbre και τον Herlings να εκκινεί λίγο καλύτερα και να τελειώνει τον πρώτο γύρο στην 5η θέση. Με γοργό ρυθμό ο Ολλανδός κατάπιε όποιον βρήκε μπροστά του, αφήνωντας μπροστά του μόνο τον Cairoli που προηγούνταν με δέκα δευτερόλεπτα διαφορά. Ο Herlings ξεκίνησε να μειώνει την διαφορά και σε συνδυασμό με την “κίνηση” που βρήκε μπροστά του ο μεγάλος Ιταλός αναβάτης, πέρασε μπροστά με έξι γύρους να απομένουν για το πέσιμο της καρό σημαίας. Έτσι έφτασαν οι αναβάτες και στον τερματισμό με τον Herlings πρώτο και τον Cairoli να ακολουθεί, ενώ ο Paulin πήρε την τρίτη θέση.

Αυτή είναι η δεύτερη σερί νίκη του Herlings στην Λετονία, έπειτα από τη νίκη του και στον περσινό αγώνα.

ΜΧ2: Thomas Kjer Olsen για την πρωτιά

Ο εργοστασιακός αναβάτης της Husqvarna ήταν εκείνος που κατάφερε τελικά να κλέψει τις εντυπώσεις στη Λετονία και να πάρει μία άξια νίκη, κερδίζοντας το πρώτο σκέλος και παίρνοντας τη δεύτερη θέση στο επόμενο. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου της γενικής τον ακολούθησε, ένς ακόμη αναβάτης που έκλεψε της εντυπώσεις. Ο λόγος για τον Jago Geerts (Yamaha) που τερμάτισε στην 4η και 3η θέση στα δύο σκέλη αντίστοιχα. Οι δύο αυτοί τερματισμοί ήταν αρκετοί για να τον φέρουν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με τον εργοστασιακό αναβάτη της KTM και πρωτοπόρο στην βαθμολογία του πρωταθλήματος, Pauls Jonass, να συμπληρώνει το βάθρο. Στην 4η θέση βρέθηκε ο ομόσταυλος του Jonass στην KTM, Jorge Prado, με τη νίκη που πήρε στο δεύτερο σκέλος να μην είναι αρκετή για κάτι καλύτερο, καθώς στο πρώτο σκέλος τερμάτισε μόλις δέκατος. Την πεντάδα έκλεισε ο Ben Watson.