AMA Endurocross 2010 - Orleans

Πρωταθλητής ξανά ο Taddy

του: Ανδρέα Γκλαβά
Φωτό: ktmimages.com/J. Edmunds

Στο κατάμεστο στάδιο Orleans Arena του Las Vegas, το περασμένο Σαββατόβραδο, ο Taddy Blazusiak ήταν ο νικητής στο μεγάλο τελικό του AMA Endurocross για το 2010, καταφέρνοντας έτσι να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Θέτοντας τον καλύτερο χρόνο στα δοκιμαστικά, ο Taddy είχε την ευκαιρία να επιλέξει την καλύτερη θέση για την εκκίνηση του μεγάλου τελικού της βραδιάς. Όμως ο μεγάλος τους φετινός αντίπαλος, ο  Geoff Aaron ήταν αυτός που πετάχτηκε μπροστά με το πέσιμο της μπάρας, και στρίβοντας πρώτος στην πρώτη στροφή κέρδισε το έπαθλο Girardi Wealth Management μαζί με τα 750 ευρώ που αυτό περιλαμβάνει. Ο

Taddy δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια και γρήγορα κατάφερε να πάρει την πρωτοπορία. Σε μια από τις πιο δύσκολες διαδρομές ολόκληρου του πρωταθλήματος, οι διοργανωτές είχαν τοποθετήσει αρκετά πονηρά περάσματα από βράχους, πισίνες με λασπόνερο και τεράστια λάστιχα φορτηγών. Κάθε λάθος κίνηση μπορούσε να στοιχίσει μια εγκατάλειψη.

Η εμπειρία, όμως, του Taddy από τους σκληρούς αγώνες του είδους, τον έκανε να κρατήσει με άνεση την πρωτοπορία μέχρι και το τέλος του αγώνα. Έτσι ο Πολωνός σφράγισε το δεύτερο και συνεχόμενο πρωτάθλημα της καριέρας του από τον θεσμό, χαρίζοντας παράλληλα στην ομάδα του την πέμπτη φετινή νίκη στους έξι γύρους του πρωταθλήματος.

Οι πανηγυρισμοί του Taddy μετά τον τερματισμό ξεσήκωσαν τους θεατές. Σούζες, endo και φιλιά στην μοτοσυκλέτα του ήταν στο πρόγραμμα. “Είμαι ενθουσιασμένος που κατέκτησα το πρωτάθλημα. Σημαίνει πολλά για εμένα να παίρνω σπίτι μου αυτό τον τίτλο. Δεν ξέρω πώς να ευχαριστήσω τα μέλη της ομάδας μου”, δήλωσε λίγο αργότερα ο Taddy.

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 12 Ιουνίου 2012 01:25

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « AMA Endurocross 2010 - Denver Genova Indoor Enduro 2010 »